Moc borowin

Borowiny były stosowane w medycynie naturalnej do leczenia różnego rodzaju urazów już od dawna. Znane były także ze swych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Po raz pierwszy zastosowano je w Polsce do zabiegu leczniczego w 1858 roku w Krynicy.

Borowina to inaczej nieodwodniony torf, który powstaje w wyniku rozkładu roślin w środowisku wilgotnym, przy niewielkim dostępnie powietrza. Tak powstały torf jest bogactwem kwasów organicznych i soli mineralnych. Borowina w naturalnej postaci jest gruboziarnista i jako taka nie nadaje się do zabiegów kosmetycznych. 

Dlatego też borowiny przed ich zastosowaniem rozdrabnia się tak, aby ziarna były małej średnicy, około 2 mm. Po rozdrobnieniu miesza się ją z wodą. Dopiero taka konsystencja „papki” torfowej znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i lecznictwie uzdrowiskowym. Borowinę także rozdrabnia się na proszek, aby można było uzyskać pastę borowinową. W aptekach można kupić borowinę do kąpieli, sole rozgrzewające do stóp, szampony do włosów oraz sole borowinowe do zawijań i okładów.

Zabiegi borowinowe należą do zabiegów fizykalnych cieplnych, czyli oddziaływujemy na ciało temperaturą wyższą niż temperatura naszego ciała. Takie przegrzanie zwiększa przemianę materii, gdyż dochodzi do przekrwienia głęboko położonych tkanek, mięśni, stawów. Dzięki temu dochodzi do spadku napięcia tkanek i ogólnego rozluźniania. Zabiegi takie pomagają przy różnego rodzaju bólach pourazowych oraz spowodowanych chorobą. Ponad to sam skład chemiczny borowiny, czyli bogactwo soli mineralnych sprawia, że zabiegi te wspaniale pielęgnują skórę.
Skład borowin to składniki organiczne takie jak bituminy, pektyny, celuloza i hemiceluloza oraz kwasy huminowe. Związki te działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Wpływają stymulująco na przemianę materii, dotleniają tkanki. Borowiny to także bogactwo substancji czynnych biologicznie jak enzymy, antybiotyki oraz niewielkie ilości substancji typu hormonalnego. Borowiny bogate są w sole minerale tj. siarczany magnezu, potasu, glinu, sodu, związki żelaza, krzemu i wapnia, które są niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowej pracy. Dzięki właściwym ilościom soli mineralnych poprawnie funkcjonują wszystkie układy wewnętrzne naszego ciała, skóra jest dobrze odżywiona i nawilżona, włosy i paznokcie są mocne.

Zabiegi borowinowe

Zalecam wykonywanie zabiegów borowinowych w salonach kosmetycznych czy w uzdrowiskach, gdyż samo przygotowanie zabiegu wymaga wiedzy. Nie bez znaczenia są także wskazania oraz przeciwwskazania, a o tym poinformować może nas specjalista, który może zalecić lub wykluczyć wykonanie zabiegu borowinowego. Po uzyskaniu potrzebnych informacji można spróbować zabiegów borowinowych w domu.
Przy wykonywaniu zabiegów borowinowych należy uważać, aby nie przegrzać jej powyżej 65°C. Borowinę nakłada się na ciało, kiedy jej temperatura wynosi około 42°C. Dzięki temu już po kilku minutach temperatura skóry osiąga 39°C, podwyższa to ogólną ciepłotę ciało o 2-3°C. Im bardziej gęsta jest borowina, którą stosujemy w zabiegu tym wyższa będzie ciepłota ciała.

Kąpiel borowinowa

Dzięki zastosowaniu kąpieli borowinowej dochodzi do powolnego i całościowego przegrzania ciała. Dzięki temu nie odczuwa się nagłego wzrostu ciepłoty, lecz miłe i relaksujące ciepło, które ma za zadanie poprawić krążenie krwi tak, aby usunąć produkty przemiany materii z tkanek i jednocześnie je odżywić i dotlenić. Dochodzi do wzmożonej produkcji potu, co dodatkowo oczyszcza organizm. Przegrzana skóra oczyszcza się i łatwiej wchłania substancje odżywcze z borowiny. Kąpiel borowinowa polecana jest po wysiłku fizycznym, gdyż dzięki przyśpieszonej przemianie materii organizm łatwiej usuwa metabolity wysiłkowe, a dzięki działaniu przeciwzapalnemu borowiny nie dochodzi do powstawania bolesnych zakwasów w mięśniach. Dochodzi do rozluźnienia mięśni zmęczonych po wysiłku, zmniejsza się odczuwanie bolesności.

Kąpiel borowinowa polecana jest po treningach i ćwiczeniach. Zabieg można jednak wykonać dopiero w 7-8 godzinie po zakończonym wysiłku fizycznym. Tak samo jak przy innym zabiegu cieplnym - saunie, bardzo ważne jest spożycie dużej ilości wody mineralnej przed zabiegiem. Kąpiel borowinowa nie może być dłuższa niż 25 minut. Jeśli jest to pierwszy zabieg watro ten czas skrócić do 10-15 minut i pilnie obserwować reakcję organizmu na działanie wysokiej temperatury.

Po kąpieli borowinowej należy koniecznie wypocząć, najlepiej w pozycji leżącej przez pół do jednej godziny w wydzielonym pomieszczeniu o temperaturze powietrza 21-22°C.

Jeśli kąpiel wykonana była po ćwiczeniach, nie należy już korzystać w ten dzień z żadnych zabiegów, aby nie doprowadzić do ponownego rozgrzania skóry i ciała.

W salonie kosmetycznym po zakończonej kąpieli borowinowej, nasz organizm musi odpocząć, aby wyrównać temperaturę. W tym czasie kosmetyczka może zaproponować nam zabieg pielęgnacyjny na twarz czy na dłonie i stopy.

Zawijania i okłady

Borowina może być także stosowana do zabiegów miejscowych lub na większej powierzchni ciała. Wówczas wykonuje się okłady bądź zawijania. Borowinę podgrzewa się do 40°C. Na odpowiednio oczyszczoną skórę nakłada się pastę borowinową. Warstwa borowiny powinna mieć około 5 cm grubości. Kolejne 5 cm pasty borowinowej nakłada się na prześcieradło i dopiero wówczas owija się pacjenta. Aby nie tracić ciepła dodatkowo wykonuje się zawijanie w folię i przykrywa się pacjenta kocem. Taki zabieg powinien trwać nie dłużej niż 30 minut, przy czym jeśli tylko poczujemy się źle należy natychmiast o tym poinformować kosmetyczkę.

Zabiegi zawijania pastą borowinową polecane są przy leczeniu cellulitu, gdyż poprawia się krążenie krwi, dotlenia się komórki i jednocześnie usuwa toksyny, działanie przeciwzapalne borowiny poprawia pracę komórek tłuszczowych, a bogactwo soli mineralnych bardzo korzystnie wpływa na skórę. Zabiegi te polecane są także przy zabiegach pielęgnacyjnych.

Zawijania możemy wykonywać na zmęczone lub bolące stawy, plecy, nogi.

Dzięki ogólnemu działaniu oczyszczającemu skórę i organizm z toksyn oraz działaniu rozluźniającemu zabiegi polecane są dla każdego. Tak samo jak w przypadku kąpieli borowinowej zabiegi zawijania można wykonywać dopiero w 7-8 godzinie po zakończonym treningu czy ćwiczeniach.

Borowinę można także stosować „na zimno”. Schładzamy ją do temperatury do około 2-5°C, wówczas owijamy w tkaninę np. tetrę i stosujemy jako okład miejscowy. Takie schłodzenie miejscowe ciała borowiną wskazane jest przy urazach mechanicznych, przeciążeniach stawów czy wylewach podskórnych. Taki okład pozostawiamy na 10-20 minut. Kiedy uraz jest ostry zabieg taki można powtarzać co 1,5-2 godziny.

Kuracja pitna

Borowina może być także podawana doustnie w formie płynnej. Stosuje się do tego rozdrobnioną na proszek borowinę wysokogatunkową. Rozcieńcza się ją wodą destylowaną i następnie filtruje. Taka kuracja pitna stosowana jest przy nadkwaśności żołądka, gdyż woda borowinowa obniża ilość kwasu solnego, zmniejsza się dzięki temu kwaśność treści pokarmowej.

Jonoforeza borowinowa,czyli zabiegi z użyciem prądu

Wysokogatunkową pastę borowinową stosujemy do zabiegów jonoforezy. Na daną partię ciała nakłada się pastę borowinową o grubości 2-3 cm i temperaturze około 38°C.  Na tak nałożoną borowinę nakłada się podkład a na niego metalową blaszkę – katodę. Anodę zakłada się w przeciwległym miejscu ciała. Do zabiegu stosuje się prąd. Trwa on około 15-30 minut. Stosuje się go przez 3-4 tygodnie po 3-4 zabiegi w tygodniu. Dzięki zastosowaniu prądu sole mineralne z borowin są wprowadzane w skórę.

Jest to jednak zabieg, który ma dość dużo przeciwwskazań i koniecznie należy poprzedzić go wywiadem kosmetycznym z pacjentem.

Borowinę zalecamy:

 •  w zabiegach pielęgnacyjnych ciała,
 •  w zabiegach antycellulitowych,
 •  przy nieżycie żołądka,
 •  przy urazach narządów ruchu,
 •  przy chorobach reumatycznych,
 •  przy chorobach zwyrodnieniowych.

Przeciwwskazania do zabiegów borowinowych:

 •  ostre stany zapalne, gdyż nie wolno ich dodatkowo nagrzewać,
 •  kruchość naczyń krwionośnych, żylaki, teleangiektazje,
 •  jakakolwiek, nawet niewielka niewydolność krążeniowa,
 •  problemy z ciśnieniem krwi, nadciśnienie oraz niskie ciśnienie,
 •  miażdżyca,
 •  niedokrwistość,
 •  zapalenie żył,
 •  choroby nerek,
 •  choroby serca,
 •  cukrzyca,
 •  ciąża.

Borowina to bogactwo soli mineralnych – naturalna substancja pozbawiona jakichkolwiek sztucznych dodatków. Jednak rozpoczęcie kuracji borowinowej zalecam w gabinetach fizykoterapeutów lub w salonach kosmetycznych, gdzie można będzie uzyskać porady dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W niektórych przypadkach kuracja borowinowa może zostać wykluczona, gdyż oddziaływanie ciepłem na ciało, a tym samym podwyższanie temperatury całego organizmu, może być niewskazane i szkodliwe.


Podziel się: