Exoderil, 1% (10 mg/g), krem, 15 g
Exoderil, 1% (10 mg/g), krem, 15 g
19.99 zł

Exoderil, 1% (10 mg/g), krem, 15 g

Exoderil, 1% (10 mg/g), krem, 15 g
19.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Lek Exoderil ma posłać kremu do stosowania na skórę.

Skład

Substancją czynną leku jest naftyfiny chlorowodorek.
1 gram kremu zawiera 10 mg naftyfiny chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: sodu wodorotlenek, alkohol benzylowy, sorbitanu stearynian, cetylu palmitynian, alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, polisorbat 60, izopropylu myrystynian, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Cienką warstwę leku Exoderil należy nanosić jeden raz na dobę na zmienioną chorobowo skórę i okolice tych zmian. Przed zastosowaniem leku skórę należy umyć i osuszyć.

Exoderil należy stosować co najmniej 7 dni.

Ustąpienie objawów zakażenia (takich jak świąd i pieczenie) zwykle następuje szybko. Aby zapobiec nawrotowi choroby należy kontynuować stosowanie leku Exoderil przez 2 tygodnie po ustąpieniu objawów choroby. Nieprzestrzeganie tego zalecenia grozi nawrotem zakażenia.

Jak postępować podczas stosowania leku Exoderil: Drobnoustroje wywołujące zakażenie grzybicze mogą znajdować się na częściach ubrania, które przylegają do chorych miejsc na skórze. Dlatego należy dbać o codzienną zmianę tych części garderoby. Zdrowa, a zwłaszcza sucha skóra, stanowi najlepszą barierę ochronną przed zakażeniami grzybiczymi. Należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu chorej skóry po umyciu i codziennej zmianie ręcznika.

Należy unikać kontaktu ciasnych i nieprzewiewnych ubrań (jak np. skarpetki z syntetycznego materiału w zamkniętych butach) ze zmienioną chorobowo skórą. Jeśli zakażenie grzybicze obejmują stopy, należy unikać chodzenia boso w domu i w miejscach publicznych (np. na basenie). Pozwoli to zapobiec przeniesieniu zakażenia na inne osoby. Nie należy korzystać z sauny lub łaźni parowej do czasu pełnego wyleczenia zakażenia.

Działanie

Lek Exoderil zawiera substancję czynną naftyfinę, która działa przeciwgrzybiczo i zabija większość grzybów, drożdżaków i pleśniaków, które wywołują zakażenia skóry u człowieka.

Wskazania

Exoderil stosuje się w miejscowym leczeniu zakażeń grzybiczych skóry, takich jak:

  • grzybica skóry i fałdów skórnych, np. grzybica skóry gładkiej, grzybica pachwin (często swędzące, nieregularne, różowo-czerwone, lekko wzniesione plamy, na których obwodzie mogą pojawiać się grudki i pęcherzyki);
  • grzybica między palcowa (grzybica dłoni, grzybica stóp), objawiająca się najczęściej nadmiernym łuszczeniem się i pękaniem skóry, ze świądem i pieczeniem;
  • zakażenie skóry wywołane przez drożdżaki (zakażenie takie zwane jest także kandydozą lub drożdżycą), objawiające się swędzącymi, zaczerwienionymi, często złuszczającymi się powierzchniami, w których otoczeniu mogą powstawać pęcherzyki;
  • łupież pstry (plamiste zmiany w kolorze od białego do brązowego, nieregularne, o złuszczającej się powierzchni, występujące głównie na skórze tułowia (zmiany te nie zmieniają barwy pod wpływem słońca)

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Exoderil jeżeli pacjent ma uczulenie na naftyfinę lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • zaczerwienienie,
  • suchość skóry,
  • odczucie pieczenia skóry

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego lek może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).
  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C, nie zamrażać.

Stosowanie innych leków

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy się skonsultować z lekarzem.

Leku Exoderil nie należy stosować w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku Exoderil u dzieci.

Producent

SANDOZ
Domaniewska 50c
Warszawa
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Część ciała
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT

Exoderil - Naftifini hydrochloridum - zastosowanie i działanie

Skład:

naftyfina

Postać:

krem

Kategoria:

Dermatologia

Specjalności:

Dermatologia i wenerologia

Działanie:

przeciwgrzybicze

Wskazania:

Zarażenia grzybami skóry i fałdów skórnych (grzybica skóry gładkiej, grzybica pachwin), grzybica międzypalcowa (grzybica dłoni i stóp), łupież pstry, grzybice skóry ze współwystępowaniem odczynu zapalnego. W niektórych przypadkach konieczne może być jednoczesne stosowanie doustnego leku przeciwgrzybiczego.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Przed zastosowaniem leku umyć i wysuszyć skórę. Odpowiednią ilość kremu należy nanieść na zmiany skórne oraz ich najbliższą okolicę, następnie umyć ręce. Poprawa następuje zwykle w 1 tygodniu stosowania. Po ustąpieniu zmian leczenie należy kontynuować przez kolejne dwa tygodnie w celu zapobieżenia nawrotom grzybicy.   Uwaga! Chronić oczy, usta, błony śluzowe i rany przed kontaktem z preparatem.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Zaczerwienienie, suchość, pieczenie skóry. W pojedynczych przypadkach występuje alergia kontaktowa. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinfromować lekarza.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość naftyfinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.