Aspirin Activ, 500 mg + 50 mg, tabletki, 10 szt.
9.89 zł

Aspirin Activ, 500 mg + 50 mg, tabletki, 10 szt.

Aspirin Activ, 500 mg + 50 mg, tabletki, 10 szt.
Ostatnia cena produktu
9.89 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

Preparat stosowany w bólach o małym i umiarkowanym nasileniu, np. bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe.

Skład

Substancjami czynnymi leku są kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum) i kofeina (Coffeinum).
Inne składniki leku to celuloza, skrobia kukurydziana.

Dawkowanie

Lek Aspirin Activ należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą. Zazwyczaj stosowana dawka leku Aspirin Activ, to:
dorośli: jednorazowo od 1 do 2 tabletek. W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana co 4 do 8 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 6 tabletek na dobę.

Tabletki należy przyjmować doustnie, po posiłkach, z dużą ilością płynu.
Leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Uwaga: alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, tj. owrzodzenie błony śluzowej lub krwawienia.

Działanie

Aspirin Activ zawiera kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo oraz kofeinę, która poprzez bezpośrednie działanie na naczynia mózgowe wspomaga działanie kwasu acetylosalicylowego przy bólach głowy. Kofeina przyspiesza i nasila działanie przeciwbólowe kwasu acetylosalicylowego.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Aspirin Activ

  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancje czynne - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub kofeinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Aspirin Activ,
  • jeśli u pacjenta występuje skaza krwotoczna,
  • jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
  • jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność serca lub ciężka niewydolność wątroby lub ciężka niewydolność nerek,
  • jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba układu krążenia lub ciężkie nadciśnienie tetnicze krwi, które nie może być opanowane za pomocą leków przeciwnadciśnieniowych,
  • jeśli u pacjenta występują napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
  • jeśli pacjent stosuje jednocześnie lek metotreksat (stosowany m.in. w chorobach nowotworowych) w dawkach 15 mg na tydzień lub większych,
  • jeśli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ciąży,
  • u dzieci w wieku poniżej 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a - rzadkiej, ale poważnej choroby, powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Aspirin Activ może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Zaburzenia żołądka i jelit
Bóle żołądka i brzucha, zgaga, nudności, wymioty, niestrawność, zapalenie przewodu pokarmowego, potencjalnie zagrażające życiu krwawienia z przewodu pokarmowego: jawne (fusowate wymioty, smoliste stolce) lub utajone (do krwawień dochodzi tym częściej im większa jest dawka); choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacja.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:
W rzadkich przypadkach opisano przemijające zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz).

Zaburzenia układu nerwowego:
Zawroty głowy i szumy uszne, będące zazwyczaj objawami przedawkowania, bóle głowy, bezsenność, niepokój.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego :
Zwiększone ryzyko krwawień, krwotoki (pooperacyjne, z nosa, z dziąseł, z układu moczowopłciowego), krwiaki, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia. Skutkiem krwawień może być wystąpienie ostrej lub przewlekłej niedokrwistości z niedoboru żelaza albo ostrej niedokrwistości pokrwotocznej objawiające się astenią, bladością, hypoperfuzją a także nieprawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych.

Zaburzenia naczyniowe:
Wylew krwi do mózgu (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i (lub) jednocześnie stosujących inne leki przeciwzakrzepowe) potencjalnie zagrażający życiu. Kołatanie serca, uderzenia gorąca do twarzy, nierówna praca serca, nadciśnienie tętnicze, przyspieszone bicie serca.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych :
W rzadkich przypadkach po długotrwałym stosowaniu dużych dawek kwasu acetylosalicylowego zanotowano martwicę brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek.

Zaburzenia układu immunologicznego:
Reakcje nadwrażliwości z objawami klinicznymi i nieprawidłowymi wynikami odpowiednich badań laboratoryjnych, takie jak: astma, łagodne do umiarkowanych reakcje obejmujące skórę, układ oddechowy, układ sercowo-naczyniowy z objawami takimi jak: wysypka, pokrzywka, obrzęk (w tym naczynioruchowy), zaburzenia oddychania i pracy serca, i bardzo rzadko ciężkie reakcje, w tym wstrząs anafilaktyczny (objawy wstrząsu: zaczerwienienie skóry, świąd skóry, obniżenie
ciśnienia tętniczego krwi, nudności, wymioty).

Zaburzenia układu oddechowego:
Astma oskrzelowa

Zaburzenia serca:
Kofeina stosowana w dużych dawkach może wpływać niekorzystnie na serce powodując: kołatanie serca, nagłe zaczerwienienie, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, częstoskurcz.

Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek.
Długotrwałe przyjmowanie preparatów przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.
 

  • Jeżeli wystąpią fusowate wymioty lub czarne, smoliste stolce, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza.
  • Objawem ciężkiej reakcji nadwrażliwości może być: obrzęk twarzy i powiek, obrzęk języka i krtani ze zwężeniem dróg oddechowych, trudności z oddychaniem, duszność aż do napadów astmy, przyspieszenie czynności serca, nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego aż do zagrażającego życiu wstrząsu. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy natychmiast zapewnić fachową opiekę medyczną. Powyższe reakcje mogą wystąpić nawet po pierwszym podaniu leku.
  • Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek.
  • Długotrwałe przyjmowanie preparatów przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.


W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ciąża i karmienie piersią:
Lek Aspirin Activ jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może powodować komplikacje w okresie okołoporodowym, zarówno u matki jak i u noworodka. W pierwszym i drugim trymestrze przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Kobiety karmiące piersią powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
Lek nie ma wpływu.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 859 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Aspirin Activ - Acidum acetylsalicylicum, Coffeinum - zastosowanie i działanie

Skład:

kwas acetylosalicylowy kofeina

Postać:

tabletki

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna

Działanie :

przeciwzapalne przeciwgorączkowe przeciwbólowe

Wskazania:

Bóle o lekkim i średnim nasileniu (np. bóle głowy, mięśni, zębów).

Dawkowanie:

Doustnie. Tabletkę należy połknąć i popić dużą ilością chłodnej, przegotowanej wody. Można ją również umieścić w niewielkiej ilości płynu i zażyć po rozpuszczeniu. Leku nie należy przyjmować na czczo. Jednorazowa dawka dla dorosłych to 1 do 2 tabletek. W razie potrzeby dawkę tą można powtarzać co 6-8 godzin.   Nie należy przekraczać dobowej dawki maksymalnej, która wynosi 6 tabletek na dobę.   Uwaga! Zastosowanie leku u dzieci w wieku poniżej 12 roku życia, w przebiegu infekcji wirusowych, wiąże się z ryzykiem wystąpienia zespołu Reye'a - rzadkiej, ale poważnej choroby powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia.   Lek zawiera kofeinę ( w ilości odpowiadającej pół filiżanki kawy). Poprzez bezpośrednie działanie na naczynia mózgowe wspomaga ona działanie kwasu acetylosalicylowego przy bólach głowy, przyspiesza i nasila jego działanie. Ze względu na zawartość kofeiny u młodzieży powyżej 12 roku życia lek należy stosować ostrożnie.   W czasie stosowania leku unikaj przyjmowania napojów alkoholowych! Alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego tj. owrzodzenie błony śluzowej lub krwawienie.   Leku nie należy łączyć z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (Ibuprom, Nurofen, Aleve, Voltaren). Zwiększa to bowiem ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej, krwawień z przewodu pokarmowego oraz uszkodzenia nerek.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić: ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty. Lek może wywołać także krwawienia z przewodu pokarmowego (stolce są wówczas koloru smoły lub z domieszką krwi), zawroty głowy i szumy uszne (będące zazwyczaj objawami przedawkowania). Kwas acetylosalicylowy może powodować pokrzywkę, odczyny skórne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i napady astmy (ryzyko wystąpienia tych działań jest większe u pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym z polipami błony śluzowej nosa). Gdy zauważysz chociaż jeden z powyższych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego i u osób z już zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego może wywołać napad dny moczanowej. Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek. W rzadkich przypadkach opisywano zaburzenia czynności wątroby i zapalenie nerek. Zawartość kofeiny może być przyczyną bezsenności, niepokoju, przyspieszenia rytmu serca oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych.   Uwaga! Preparat może prowadzić do wydłużenia czasu krwawienia w czasie lub po zabiegach chirurgicznych (włącznie z niewielkimi zabiegami np. ekstrakcją zęba).   Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy lub inne salicylany, a także substancje o podobnym działaniu (szczególnie leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. Ibuprom, Aleve, Voltaren), czynną chorobę wrzodową (lub jakiekolwiek stany zapalne przewodu pokarmowego),  zaburzenia krzepnięcia krwi, astmę oskrzelową, katar sienny z polipami błony śluzowej nosa, dnę moczanową, schorzenia nerek i/lub wątroby, nadczynność tarczycy.   Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe (Acenocumarol, Sintrom, Warfin), leki hamujące agregację płytek krwi (np. Ticlo,  Aclotin, Ifadipin), doustne leki przeciwcukrzycowe (Amaryl, Diaprel), leki obniżające ciśnienie krwi (szczególnie należące do grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny np. Accupro, Acurenal), leki moczopędne (np. Furosemidum), glikokortykosteroidy, preparaty zawierające metotreksat (np. Methotreksat-Ebewe), kwas walproinowy (np. Depakine) lub digoksynę (Digoxin), teofilinę (Euphyllin, Theophyllinum), leki uspokajające, leki nasenne, doustne środki antykoncepcyjne.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W I i II trymestrze ciąży preparat można stosować tylko w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy lekarz oceni, że spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka. Preparat jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Stosowanie leku w ostatnim trymestrze ciąży może doprowadzić do przedłużenia czasu trwania ciąży, przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu oraz zahamowania czynności skurczowej macicy. Należy zachować ostrożność w okresie karmienia piersią. Kwas acetylosalicylowy i jego metabolity oraz kofeina przenikają w niewielkich ilościach do pokarmu kobiet karmiących piersią. Karmienie piersią należy przerwać, gdy matka regularnie stosuje duże dawki kwasu acetylosalicylowego. Jeśli to możliwe, należy unikać stosowania leku w okresie karmienia piersią.

PODYSKUTUJ O PRODUKCIE

Informacje / opinie zawarte w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca zażywania / stosowania produktu. W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus