Naproxen Aflofarm, 200 mg, tabletki, 10 szt.
3.99 zł

Naproxen Aflofarm, 200 mg, tabletki, 10 szt.

Naproxen Aflofarm, 200 mg, tabletki, 10 szt.
3.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Preparat zawiera substancję czynną naproksen, należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) działającą także przeciwbólowo.

Skład

1 tabletka zawiera:

substancja czynna: naproksen 200 mg,

substancje pomocnicze: laktoza, skrobia kukurydziana, stearynian magnezu, Poliwidon, krzemionka koloidalna, dodecylosiarczan sodu, żółcień pomarańczowa (E 110).

Dawkowanie

Dorośli:

  • doraźnie w zwalczaniu bólu 2 tabletki (400 mg) jednorazowo, a następnie w razie konieczności 1 tabletkę co 6 do 8 godzin;
  • w schorzeniach reumatoidalnych i bólach przewlekłych zazwyczaj 2 tabletki na dobę; w ostrych stanach dawkę można zwiększyć do 3-5 tabletek na dobę w dawkach podzielonych;
  • w ostrych napadach dny od 3 do 3,5 tabletki jednorazowo, następnie 1 tabletkę co 8 godzin.

Dzieci powyżej 5 lat (wyłącznie w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów):

  • 10 mg naproksenu na kg mc. na dobę podzielone na dwie dawki co 12 godzin.

Wskazania

Jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w chorobach reumatoidalnych (np. reumatoidalnym zapaleniu stawów, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa), napadach dny, bolesnym miesiączkowaniu oraz w zaburzeniach mięśniowo-szkieletowych ( np. skręcenie, uszkodzenie powysiłkowe, ból lędźwiowy, zapalenie kaletek maziowych).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na naproksen, kwas acetylosalicylowy oraz na inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, krwanienia z przewodu pokarmowego, skaza krwotoczna, ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 20 ml/min ).

Działania niepożądane

Lek jest dość dobrze tolerowany, ale może powodować występowanie działań niepożądanych. Układ pokarmowy - najczęściej obserwowane przypadki działań niepożądanych: nudności, wymioty, bóle brzucha. Poważniejsze działania niepożądane występujące z mniejszą częstotliwością to: krwawienia z przewodu pokarmowego (smołowate stolce, krwawe wymioty), owrzodzenia przewodu pokarmowego oraz zapalenie okrężnicy.

Reakcje skórne: Zaczerwienienia skóry, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy. Rzadziej występują: łysienie, pęcherzowe schorzenia skóry (martwica rozpływna naskórka oraz rumień wielopostaciowy), zespół Stevens-Johnsona. Nerki: nefrotoksyczność w różnych postaciach (śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, uszkodzenie nerek).

Objawy neurologiczne: Drgawki, bóle głowy, bezsenność, trudności z koncentracją.

Układ krwionośny - trombocytopenia, agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna, niedokrwistość hemolityczna. Inne objawy niepożądane: szumy uszne, osłabienie słuchu, zawroty głowy.

Rzadko odnotowywano występowanie następujących objawów: żółtaczka, zapalenie wątroby, zaburzenia widzenia, zapalenie naczyń krwionośnych, hiperkaliemia, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej.

Stosowanie innych leków

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.

Nie należy przyjmować leku jednocześnie z innymi preparatami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią należy przed użyciem preparatu porozumieć się z lekarzem.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Niektórzy pacjenci stosując naproksen mogą odczuwać senność, zawroty głowy, bezsenność oraz stany przygnębienia (depresje). Jeżeli u pacjentów występują takie lub podobne działania niepożądane powinni oni zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 945 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Naproxen (tabletki) - Naproxenum - zastosowanie i działanie

Skład:

naproksen

Postać:

tabletki

Kategoria:

Układ mięśniowo-szkieletowy

Specjalności:

Ginekologia i położnictwo Ortopedia i traumatologia narządu ruchu Reumatologia Medycyna rodzinna Medycyna sportowa

Działanie :

przeciwbólowe przeciwzapalne przeciwgorączkowe

Wskazania:

Reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie ścięgien i kaletek maziowych. Napad dny moczanowej. Można stosować również jako lek przeciwbólowy w bólach o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu, np. w bolesnym miesiączkowaniu.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku w dawce 500mg, 250mg oraz 200mg w opakowaniach po 20, 30 i 50 sztuk ustala lekarz.   Bez recepty dostępny lek w dawce 200mg i opakowaniu po 10 sztuk. Dawkowanie: Dorośli: doraźnie w zwalczaniu bólu - 2 tabletki jednorazowo, następnie 1 tabletkę co 6-8 godzin (w razie konieczności); w schorzeniach reumatoidalnych i bólach przewlekłych - 2 tabletki dziennie, w ostrych stanach dawkę zwiększyć do 3-5 tabletek dziennie w dawkach podzielonych.   Uwaga! W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle brzucha. Reakcje skórne: zaczerwienienia skóry, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy. Nerki: śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy. Objawy neurologiczne: drgawki, ból i zawroty głowy, zaburzenia snu, trudności z koncentracją, szum w uszach. Układ krwionośny: zmiany w obrazie morfologicznym krwi, przyspieszenie akcji serca. Ponadto szumy uszne, osłabienie słuchu, zawroty głowy.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: senność, zawroty głowy, może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadrważliwość na naproksen, kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego, skazę krwotoczną, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby, astmę i inne choroby alergiczne przebiegające ze skłonnością do skurczu oskrzeli.   Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), fenytoinę, hydantoinę, sulfonamidy oraz leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika) i przeciwzakrzepowe, leki obniżające ciśnienie, leki moczopędne, glikozydy nasercowe, kortykosteroidy, cyklosporynę oraz chinolony, metotreksat, probenecyd, ranitydynę, sukralfat, tlenek i wodorotlenek magnezu, wodorotlenek glinu oraz cholestyraminę, mifepriston. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W pierwszym i drugim trymestrze stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią. Naproksen jest wydzielany z mlekiem kobiecym. Ze względu na możliwe działania niepożądane u dziecka kobieta przyjmująca naproksen nie powinna karmić piersią.