Lactulosum, syrop truskawkowy, (7,5 g / 15 ml), (AF), 150 ml
6.59 zł

Lactulosum, syrop truskawkowy, (7,5 g / 15 ml), (AF), 150 ml

Lactulosum, syrop truskawkowy, (7,5 g / 15 ml), (AF), 150 ml
Ostatnia cena produktu
6.59 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

Preparat Lactulosum zawiera substancję czynną laktuloza, która działa przeczyszczająco. Laktuloza jest syntetycznym cukrem będący pochodną laktozy. Laktuloza nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dopiero w okrężnicy jest rozkładana przez bakterie jelitowe. Powoduje to zatrzymanie wchłaniania wody i rozluźnienie mas kałowych. Nasila perystaltykę jelit. Dodatkowo laktuloza zmniejsza wchłanianie amoniaku co sprzyja obniżeniu jego poziomu we krwi. Działanie rozpoczyna się po 24 h - 48 h od przyjęcia dawki preparatu.

Skład

15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy oraz substancje pomocnicze: bezwodny kwas cytrynowy, aromat truskawkowy, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej stosuje się:
Zaparcia: Dorośli: Zwykle stosowaną początkową dawką (pierwsze trzy dni) jest 45 ml (3 łyżki stołowe) syropu podawane jednorazowo przed śniadaniem lub 15 ml (1 łyżka stołowa) trzy razy na dobę przed posiłkami.
Po uzyskaniu efektu należy stosować dawkę podtrzymującą 15 ml (1 łyżka stołowa) syropu na czczo.
 

Dzieci powyżej 3 lat Początkowo 5 do 15 ml syropu na dobę, dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowych wypróżnień.
 
Dzieci do 3 lat Początkowo 5 ml syropu na dobę, dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowych wypróżnień.
 

Niemowlęta Początkowo 2,5 ml syropu na dobę, dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowych wypróżnień.
Jeżeli wystąpią wzdęcia brzucha, należy zmniejszyć dawkę do tolerowanej przez dziecko.
 

Encefalopatia wątrobowa: Dorośli: 120 ml do 180 ml syropu na dobę w 3 do 4 dawkach podzielonych.
Duże dawki preparatu stosowane w encefalopatii wątrobowej mogą wywoływać biegunkę. Dawkę należy dostosować tak, aby liczba luźnych stolców nie przekraczała 2-3 w ciągu dnia.
 

Preparat przed podaniem może być mieszany z wodą, sokami owocowymi lub mlekiem.

Wskazania

  • Przewlekłe zaparcia
  • Encefalopatia wątrobowa

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, niedrożność jelit, galaktozemia.

Działania niepożądane

Na początku stosowania leku u około 20 % pacjentów występują wzdęcia z oddawaniem wiatrów i skurcze jelit, odbijanie się oraz dyskomfort w jamie brzusznej. W takim wypadku konieczne jest zmniejszenie dawki.
Duże dawki laktulozy wywołują biegunkę prowadzącą do utraty płynów, hipernatremii(zwiększenie poziomu sodu w surowicy), hipokaliemii (zmniejszenie poziomu potasu w surowicy), a w skrajnych przypadkach do zaburzeń gospodarki kwasowo - zasadowej. Rzadko występują nudności i wymioty.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy okresowo kontrolować poziom elektrolitów w osoczu (potas, chlorki) podczas długotrwałego stosowania szczególnie u osób w podeszłym wieku.
Preparat zawiera niewielkie ilości laktozy i galaktozy, dlatego nie należy go stosować u pacjentów z cukrzycą i nietolerancją laktozy.

Okres ciąży i karmienia piersią:
Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności i tylko za zaleceniem lekarza.
Zdolność prowadzenia pojazdów:
Lek nie wpływa na sprawność psychofizyczną.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 942 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Lactulosum - Lactulosum - zastosowanie i działanie

Skład:

laktuloza

Postać:

syrop

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Gastroenterologia

Działanie :

zmniejsza wchłanianie amoniaku do krwi lekko przeczyszczające

Wskazania:

Objawowe leczenie przewlekłych zaparć, przewlekłej niewydolności wątroby przebiegającej ze zwiększeniem stężenia amoniaku we krwi.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli: w przewlekłych zaparciach - zazwyczaj 30-45 ml (2-3 łyżki stołowe) przed śniadaniem lub po 15 ml (1 łyżka) 3 razy dziennie przed posiłkami, po uzyskaniu efektu stosuje się 15 ml syropu na czczo; w niewydolności wątroby - 100-180 ml na dobę w 4-6 dawkach. Dzieci: w przewlekłych zaparciach, początkowo: niemowlęta - 2,5 ml, dzieci do 3 lat - 5 ml, powyżej 3 lat - 15 ml dziennie; następnie dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowych wypróżnień. Zaleca się podawanie syropu po rozcieńczeniu wodą lub sokiem owocowym.

Możliwe skutki uboczne:

W początkowym okresie mogą wystąpić bóle brzucha. Niekiedy po zastosowaniu dużych dawek obserwowano nudności, biegunkę, wzdęcia.

Poinformuj lekarza:

Gdy chorujesz na galaktozemię. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.