×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Vidisic, żel do oczu, (2 mg / g), 10 g
Vidisic, żel do oczu, (2 mg / g), 10 g
17.99 zł

Vidisic, żel do oczu, (2 mg / g), 10 g

Vidisic, żel do oczu, (2 mg / g), 10 g
17.99 zł
BEZPŁATNIE
Kurier DHL
9.99 zł

Vidisic - Carbomerum - zastosowanie i działanie

Skład:

karbomer

Postać:

żel do oczu

Kategoria:

Narządy wzroku i słuchu

Specjalności:

Okulistyka

Działanie:

nawilżające

Wskazania do stosowania:

Profilaktyka i leczenie zespołu "suchego oka" o różnej przyczynie.

Dawkowanie:

Miejscowo do worka spojówkowego. 1 kropla zwykle 3-5 razy dziennie oraz przed snem. Uwaga! W trakcie stosowania preparatu nie należy używać soczewek kontaktowych. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu. Gdy stosujesz inne leki. Jeżeli stosujesz inne leki okulistyczne należy zachować co najmniej 5-10 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich. Preparat Vidisic powinien być stosowany jako ostatni. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować po konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne:

Reakcje nadwrażliwości. Podrażnienie oka (pieczenie, przekrwienie, uczucie obecności ciała obcego). Podobnie jak po podaniu innych leków do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zastosowaniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.

Opis

Lek Vidisic jest płynnym żelem, który wiąże wodę, tworząc na powierzchni oka przezroczystą warstwę ochronną, zapewniającą odpowiednie nawilżenie rogówki i spojówek.

Skład

Substancją czynną leku jest karbomer.
1 g żelu zawiera 2 mg karbomeru.  
Pozostałe składniki leku to: cetrymid, sodu wodorotlenek, sorbitol, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze  stosować  dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.  

Dawkowanie w leczeniu zespołu suchego oka zależy od stanu indywidualnego pacjenta. Krople należy podawać do worka spojówkowego 3 do 5 razy na dobę lub w zależności od potrzeb częściej oraz około 30 minut przed snem (w przeciwnym razie istnieje ryzyko sklejenia powiek). Należy konsultować się z lekarzem okulistą w trakcie stosowania produktu Vidisic w leczeniu zespołu suchego oka, które zazwyczaj wymaga długotrwałego lub ciągłego leczenia.

Działanie

Substancją czynną leku Vidisic jest karbomer, będący wielkocząsteczkowym związkiem wiążącym wodę.

Lek charakteryzuje się dużą lepkością i fizjologicznym pH, zbliżonym do naturalnych łez.

Zastępuje on naturalne łzy w przypadku zaburzeń ich wydzielania.

Wskazania

Lek Vidisic jest stosowany w objawowym leczeniu zespołu suchego oka (zwanego także suchym zapaleniem rogówki i spojówek).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Vidisic:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek Vidisic może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. 

Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób):  pieczenie oczu, zaczerwienienie oczu, wyprysk na powiece, uczucie obecności ciała obcego w oku, olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek, świąd oczu, uczucie lepkości w oku, powierzchniowe punktowe zapalenie rogówki, łzawienie, niewyraźne widzenie. 

Powyższe reakcje, w tym reakcje pochodzenia alergicznego, mogą być wywołane przez substancję konserwującą zawartą w leku (cetrymid) lub mogą być związane z nietolerancją jednego z pozostałych składników leku. Cetrymid może także powodować uszkodzenie nabłonka rogówki.  
Niewyraźne widzenie po podaniu leku Vidisic może być związane z dużą lepkością produktu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Lek Vidisic zawiera cetrymid jako środek konserwujący, który stosowany często lub przez długi okres czasu może powodować podrażnienie oka (pieczenie, przekrwienie, uczucie obecności ciała obcego) i może uszkadzać nabłonek rogówki. Jeśli wystąpią powyższe działania niepożądane, należy przerwać stosowanie leku Vidisic i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy zalecą stosowanie innych leków, niezawierających środków konserwujących.

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25 st.C.
Niezużyty lek wyrzucić po 6 tygodniach od pierwszego otwarcia tuby.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie  o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Lek Vidisic wywiera umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Bezpośrednio po zastosowaniu lek może powodować zaburzenia ostrości widzenia przez krótki okres czasu, powodując niewyraźne widzenie. Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać potencjalnie niebezpiecznych prac do momentu odzyskania ostrości widzenia.

Producent

DR MANN PHARMA

Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Część ciała
Pora stosowania
Sposób aplikacji