Gripex Noc, tabletki powlekane, 12 szt.
15.99 zł

Gripex Noc, tabletki powlekane, 12 szt.

Gripex Noc, tabletki powlekane, 12 szt.
15.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Gripex Noc to wieloskładnikowy lek o kompleksowym działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwkaszlowym.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera:

Substancjami czynnymi leku są

  • Paracetamol 500,00 mg
  • Chlorowodorek pseudoefedryny 30,00 mg
  • Bromowodorek dekstrometorfanu 15,00 mg
  • Maleinian chlorfeniraminy 2,00 mg

Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki: skrobia żelowana, powidon, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, krzemionka koloidalna bezwodna, błękit brylantowy (E 133), indygotyna, lak (E 132);
otoczka: polidekstroza, tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza, błękit brylantowy, lak (E 133), triacetyna, Makrogol 8000, Makrogol 400;
tusz do nadruku: Opacode Black S-1-17823 (szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), alkohol n-butylowy, alkohol izopropylowy, amonu wodorotlenek, glikol propylenowy).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 lub 2 tabletki przed snem (nie stosować więcej niż 8 tabletek na dobę).

Działanie

Gripex Noc zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, udrożnia przewody nosowe i zmniejsza ilość wydzieliny śluzowej. Łagodne działanie uspokajające i nasenne chlorfeniraminy ułatwia zasypianie.

Wskazania

Wskazaniem do stosowania leku Gripex Noc jest łagodzenie objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych takich jak: gorączka, katar, kichanie, obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, suchy kaszel, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Gripex Noc:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
  • w przypadku wrodzonego niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej;
  • u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek;
  • w przypadku wirusowego zapalenia wątroby;
  • w przypadku ciężkiego nadciśnienia tętniczego;
  • w przypadku niestabilnej choroby wieńcowej;
  • w przypadku choroby alkoholowej;
  • w przypadku stosowania inhibitorów MAO (leki stosowane m.in. w depresji) lub zydowudyny.

Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Paracetamol:
Działania niepożądane występujące rzadko (występują u 1 do 10 osób na 10 000):
Zaburzenia krwi i układu chłonnego: niedokrwistość niehemolityczna (nie związana z rozpadem krwinek czerwonych), zahamowanie funkcji szpiku kostnego, małopłytkowość;
Zaburzenia serca i (lub) zaburzenia naczyniowe: obrzęki;
Zaburzenia przewodu pokarmowego: ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, krwotok, bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka;
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka;
Zaburzenia nerek i dróg moczowych: nefropatie (choroby nerek) i tubulopatie (choroby powodujące zaburzenie czynności cewek nerkowych);
Paracetamol to lek powszechnie stosowany, a doniesienia odnośnie działań niepożądanych są rzadkie i zwykle związane z przedawkowaniem.
Obserwowano pojedyncze przypadki: ciężkich reakcji skórnych objawiających się powstawaniem zmian rumieniowo-obrzękowych (rumień wielopostaciowy), pęcherzami i martwicą naskórka (zespół Stevensa-Johnsona), a nawet martwicą i złuszczaniem dużych powierzchni naskórka (nekroliza naskórka), obrzęku krtani, wstrząsu anafilaktycznego (ciężka reakcja alergiczna objawiająca się spadkiem ciśnienia krwi, bladością skóry, poceniem, zaburzeniami świadomości, wytwarzaniem małej ilości moczu, przyspieszonym oddechem, obrzękami) i zawrotów głowy.
Działania powodujące uszkodzenia nerek (nefrotoksyczne) są rzadkie, nie odnotowano ich związku z dawkami terapeutycznymi, poza przypadkami przewlekłego stosowania leku.
Pseudoefedryna:
Działania niepożądane wynikające z obecności pseudoefedryny w produkcie leczniczym:
niestrawność, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, zaczerwienienia i wysypki, nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, zawroty głowy, wzmożone pragnienie, tachykardia (przyspieszone bicie serca), zaburzenia rytmu serca, niepokój, bezsenność, rzadko niekontrolowane wydalanie moczu, osłabienie mięśni, drżenia, lęk, omamy, trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi).
Dekstrometorfan:
Działania niepożądane występujące niezbyt często (częściej niż u 1 na 1000, ale rzadziej niż u 1 na 100 osób stosujących lek)
Zaburzenia układu nerwowego: umiarkowane zmęczenie, zawroty głowy;
Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, problemy żołądkowo-jelitowe, wymioty;
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 osoby na 10 000):
Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości;
Zaburzenia układu nerwowego: senność, omamy, rozwój uzależnienia, w razie nadużywania;
Maleinian chlorfeniraminy:
Działania niepożądane występujące często (występują u 1 do 10 osób na 100):
Zaburzenia układu nerwowego: depresja ośrodkowego układu nerwowego w postaci senności, nudności i osłabienia mięśniowego, które u części pacjentów znikają po 2-3 dniach leczenia; dyskinezy w obrębie twarzy, zaburzenia koordynacji (sztywność), drżenia, parestezje;
Zaburzenia oka: widzenie nieostre, podwójne widzenie;
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: suchość błony śluzowej nosa i gardła, wysychanie błon śluzowych;
Zaburzenia żołądka i jelit: suchość w jamie ustnej, utrata apetytu, zmiany dotyczące odczuwania smaków i zapachów, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, ból w nadbrzuszu), które mogą ulec zmniejszeniu przy stosowaniu łącznie z pokarmem;
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: nasilone pocenie;
Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zatrzymanie moczu i (lub) trudności z oddawaniem moczu;

Działania niepożądane występujące niezbyt często (występują u 1 do 10 osób na 1 000) lub rzadko (występują u 1 do 10 osób na 10 000):
Zaburzenia krwi i układu chłonnego: rzadko zaburzenia morfologii krwi (agranulocytoza - znaczne zmniejszenie liczby pewnego rodzaju białych krwinek, leukopenia - zmniejszenie liczby białych krwinek, niedokrwistość aplastyczna - wynikająca z zaburzenia funkcji szpiku kostnego lub trombocytopenia – zmniejszenie liczby płytek krwi), z objawami takimi jak nietypowe krwawienie, bóle gardła lub zmęczenie;
Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne (kaszel, trudności z połykaniem, szybkie bicie serca, świąd, opuchnięcie powiek lub okolic oczu, twarzy, języka, duszność, zmęczenie itp.), nadwrażliwość na światło, nadwrażliwość krzyżowa na podobne leki;
Zaburzenia układu nerwowego: niekiedy pobudzenie paradoksalne, szczególnie przy stosowaniu dużych dawek u dzieci lub osób w podeszłym wieku, charakteryzujące się niepokojem, bezsennością, nerwowością, majaczeniem, kołataniem serca a także drgawkami;
Zaburzenia serca: na ogół przy przedawkowaniu; zaburzenia rytmu serca, kołatanie, tachykardia (przyspieszone bicie serca);
Zaburzenia ucha i błędnika: szumy uszne, ostre zapalenie błędnika;
Zaburzenia naczyniowe: hipotensja, nadciśnienie, obrzęki;
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: ucisk w klatce piersiowej, sapanie;
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: rzadko może rozwinąć się: cholestaza (zastój żółci), zapalenie wątroby lub inne zaburzenia czynności wątroby (łącznie z bólami w nadbrzuszu lub brzuchu, ciemnym zabarwieniem moczu, itp.);
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: impotencja, krwawienia międzymiesiączkowe.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25oC.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Ciąża i karmienie piersią

Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

W czasie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 955 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Gripex Noc - Dextromethorphani hydrobromidum, Paracetamolum, Pseudoephedrini hydrochloridum, Pheniramini maleas - zastosowanie i działanie

Skład:

maleinian chlorfeniraminy chlorowodorek pseudoefedryny paracetamol bromowodorek dekstrometorfanu

Postać:

tabletki powlekane

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna

Działanie :

przeciwgorączkowe przeciwbólowe zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa

Wskazania:

Łagodzenie objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych, takich jak: gorączka, katar, kichanie, obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, suchy kaszel, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci od 12 roku życia: 1-2 tabletki przed snem. Nie stosować więcej niż 8 tabletek na dobę. Uwaga! W przypadku utrzymywania się kaszlu dłużej niż 7 dni, a gorączki dłużej niż 3 dni od rozpoczęcia leczenia należy skontaktować się z lekarzem. Uwaga! W czasie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 roku życia. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

U osób nadwrażliwych mogą wystąpić: nudności, zaburzenia trawienia, skórne reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, wysypka), uczucie suchości w jamie ustnej, nieznaczne podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenie akcji serca. Lek upośledza sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, ciężkie zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, ciężkie nadciśnienie tętnicze, niestabilną chorobę wieńcową, jaskrę, padaczkę, przerost gruczołu krokowego, nadczynność tarczycy, cukrzycę. Gdy przyjmujesz inne leki zawierające paracetamol, zydowudynę, leki przeciwzakrzepowe, leki nasenne, leki przeciwpadaczkowe, inhibitory MAO, leki przeciwdepresyjne, glikozydy nasercowe, leki obniżające ciśnienie krwi, doustne leki przeciwcukrzycowe. Uwaga! Nie należy stosować preparatu Gripex Noc z inhibitorami MAO oraz w ciągu 2 tygodni po zakończeniu leczenia tymi lekami, a także w trakcie terapii zydowudyną. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.