Oksazepam TZF, 10 mg, tabletki powlekane, 20 szt.
7.99 zł

Oksazepam TZF, 10 mg, tabletki powlekane, 20 szt.

Oksazepam TZF, 10 mg, tabletki powlekane, 20 szt.
7.99 zł
Icon
Odbiór leku tylko w aptece za uprzednim okazaniem recepty
BEZPŁATNIE

Oksazepam TZF - Oxazepamum - zastosowanie i działanie

Skład:

oksazepam

Postać:

tabletki powlekane

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Psychiatria

Działanie :

przeciwlękowe uspokajające nasenne

Wskazania:

Doraźnie i krótkotrwale: w zaburzeniach lękowych towarzyszących nerwicom oraz innym zaburzeniom psychosomatycznym, w zaburzeniach snu o podłożu czynnościowym.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Uwaga! W trakcie stosowania leku Oksazepam TZF i do 3 dni po jego zakończeniu nie należy pić żadnych napojów alkoholowych.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia układu nerwowego: często - senność, spowolnienie reakcji, zawroty głowy, stany splątania i dezorientacji, osłabienie mięśni, zaburzenia ruchowe; rzadko - ból głowy. Działania te występują najczęściej na początku leczenia, u pacjentów w podeszłym wieku i z reguły ustępują w czasie trwania dalszej terapii. W przypadku nasilenia tych reakcji należy zgłosić się do lekarza. Odpowiednie zmniejszenie dawki zwykle zmniejsza nasilenie i częstość występowania tych objawów. Tak jak i po stosowaniu innych pochodnych benzodiazepin, zwłaszcza w dużych dawkach, mogą pojawić się zaburzenia mowy, zaburzenia pamięci (niepamięć następcza), zaburzenia libido. Zaburzenia psychiczne: reakcje paradoksalne - niepokój psychoruchowy, pobudzenie i agresywność, splątanie, omamy, koszmary senne, urojenia, psychozy, drażliwość, nieodpowiednie zachowanie. Reakcje paradoksalne najczęściej występują po spożyciu alkoholu, u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z chorobami psychicznymi. Uzależnienie fizyczne i psychiczne może rozwinąć się podczas leczenia oksazepamem w dawkach terapeutycznych. Nagłe przerwanie leczenia może wywołać objawy odstawienne i bezsenność z odbicia. Pacjenci nadużywający alkohol lub leki są bardziej podatni na rozwinięcie się uzależnienia. Podczas leczenia oksazepamem może ujawnić się wcześniej istniejąca, niezdiagnozowana depresja ze skłonnościami samobójczymi. Zaburzenia oka: często – zamazane, podwójne widzenie. Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, dolegliwości żołądkowe, uczucie suchości w jamie ustnej pojawiają się rzadko. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zatrzymanie moczu, nietrzymanie moczu. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: drżenie mięśni, zwiotczenie mięśni. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: brak apetytu. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: ogólne osłabienie, omdlenia. Zaburzenia układu immunologicznego: ciężkie reakcje uczuleniowe (reakcje anafilaktyczne) są bardzo rzadko opisywane. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: alergiczne reakcje skórne (wysypki, świąd, pokrzywka). Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia czynności wątroby z wystąpieniem żółtaczki. Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: zaburzenia miesiączkowania. Zaburzenia krwi i układu chłonnego: rzadko - zaburzenia w składzie morfologicznym krwi (zmniejszenie liczby białych krwinek i granulocytów we krwi). Lek Oksazepam TZF upośledza sprawność psychomotoryczną. W trakcie leczenia lekiem Oksazepam TZF nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, ani obsługiwać urządzeń będących w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na oksazepam lub którykolwiek składnik leku, ciężką niewydolność oddechową, napady bezdechu sennego, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, miastenię, porfirię, depresję, jaskrę. Poinformuj lekarza, jeśli masz skłonność do uzależnienień. Lek może spowodować uzależnienie. Gdy stosujesz inne leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy (opioidowe leki przeciwbólowe, leki do znieczulenia ogólnego, leki psychotropowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe, leki hipotensyjne o działaniu ośrodkowym), leki zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych, teofilinę, leki stosowane w leczeniu parkinsonizmu (np. lewodopa). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży. Lek nie powinien być stosowany u kobiet w okresie karmienia piersią.
Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Postać
Płeć
Problem
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji
PRODUCENT