Acesan, tabletki, 50 mg, 60 szt.
7.19 zł

Acesan, tabletki, 50 mg, 60 szt.

Acesan, tabletki, 50 mg, 60 szt.
Ostatnia cena produktu
7.19 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Rekomendowany produkt zastępczy

Opis

Acesan, preparat polecany m.in w profilaktyce zawału serca, udaru mózgu, powikłaniom zatorowo- zakrzepowym.

Skład

Jedna tabletka zawiera 50 mg kwasu acetylosalicylowego. Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, glikolan sodowy skrobi, kwas stearynowy, żółcień pomarańczowa, lak (E110).

Dawkowanie

O doborze dawki jednostkowej 30 mg, 50 mg lub 75 mg decyduje lekarz na podstawie wywiadu. Warunkiem utrzymania działania jest systematyczne stosowanie leku.

Działanie

Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy hamujący zdolność płytek krwi do agregacji i tworzenia zakrzepów. Kwas acetylosalicylowy nalezy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jego działanie polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenzay (COX-1), niezbędnego do syntezy tromboksanu A2 (TXA2) - głównego czynnika powodującego zlepainie sie płytek krwi.

Wskazania

zapobieganie zawałowi mięśnia sercowego u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka,
zapobieganie powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po interwencjach na naczyniach,
zapobieganie udarowi mózgu,
w dławicy piersiowej,
zapobieganie powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po świeżym zawale mięśnia sercowego.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku ACESAN:

  • w przypadku nadwrażliwości (uczulenia) na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub jakikolwiek składnik leku,
  • u pacjentów ze skazą krwotoczną, u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
  • u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca,
  • u pacjentów z napadami astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołanymi podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych,
  • w ostatnim trymestrze ciąży,
  • u dzieci w wieku do 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych, ze względu na ryzyko występienia zespołu Reye'a.

Działania niepożądane

Dolegliwości dotyczące przewodu pokarmowego, takie jak: bóle brzucha, zgaga, nudności, wymioty, krwawienia jawne lub utajnione krwawienia z przewodu pokarmowego, które mogą prowadzić do niedokwistości z niedoboru żelaza. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy z krwawieniem i perforacją. Ryzyko wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego zależy od wielkości dawki i czasu trwania leczenia. W rzadkich przypadkach opisano zaburzenia czynności wątroby.  Reakcje nadwrażliwości, np. w postaci pokrzywki, odczynów skórnych, reakcji anafilaktycznych, napadów astmy, obrzęku naczynioruchowego.
Zawroty głowy i szumy uszne, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku, są zazwyczaj objawami przedawkowania.
W czasie stosowania leku zwiększa się ryzyko wystąpienia krwawień i wydłużenia czasu krwawienia oraz czasu protrombinowego, może także wystąpić zmniejszenie liczby płytek krwi.
Rzadko po długotrwałym stosowaniu dużych dawek kwasu acetylosalicylowego notowano martwicę brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek.
 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Kwas acetylosalicylowy przenika w niewielkiej ilości do pokarmu kobiet karmiących piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
W pierwszym i drugim trymestrze przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
 

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 963 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Acesan - Acidum acetylsalicylicum - zastosowanie i działanie

Skład:

kwas acetylosalicylowy

Postać:

tabletki

Kategoria:

Krew i układ krwiotwórczy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Kardiologia

Działanie :

hamuje agregację płytek krwi

Wskazania:

Sytuacje, w których wskazane jest zmniejszenie tendencji do agregacji płytek krwi i zmniejszenie krzepliwości krwi: w chorobie niedokrwiennej serca, w zapobieganiu powikłaniom zawałowym, profilaktyce wtórnego zawału i zmniejszeniu ryzyka nagłego zgonu sercowego. W zapobieganiu zatorom naczyniowym i udarowi mózgu.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli: pierwszego dnia dawka wysyceniowa 150 mg, następnie 1 tabletka 50 mg lub 75 mg na dobę w zależności od stanu pacjenta.

Możliwe skutki uboczne:

Może wydłużyć czas krzepnięcia, rzadko - czynne odczyny uczuleniowe, objawy ze strony przewodu pokarmowego.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi, polipy nosa, astmę, niewydolność nerek, schorzenia wątroby. Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwcukrzycowe, stosujesz wkładki wewnątrzmaciczne. Jesli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.