Cardioteva, 75 mg, tabletki dojelitowe, 56 szt.

kwas acetylosalicylowy, tabletka, zakrzepy

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

TEVA
Emilii Plater 53
Warszawa

Producent

TEVA
Emilii Plater 53
Warszawa

Opis

Cardioteva to lek zapobiegający zlepianiu się płytek krwi przez to zmniejszający ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi. Substancją czynną leku jest kwas acetlosalicylowy, który podawany w małych dawkach należy do grupy leków przeciwpłytkowych. Cardoiteva stosuje się w profilaktyce zawałów serca, udarów mózgu czy stabilnej lub niestabilnej dławicy piersiowej. Dzięki formie tabletek dojelitowych, kwas acetylosalicylowy w mniejszym stopniu drażni błonę śluzową żołądka, gdyż uwalnia się dopiero w jelicie.

Skład

Substancją czynną jest kwas acetylosalicylowy. 

1 tabletka dojelitowa zawiera 75 mg kwasu acetylosalicylowego. 

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), polisorbat 80, sodu laurylosiarczan, trietylu cytrynian, talk .

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie. Tabletki należy połykać w całości, nie rozkruszać, aby nie uszkodzić otoczki, rozpadającej się dopiero w jelitach. Dawkowanie Cardiotevy u osób dorosłych zależy od wskazania leczniczego.

Wskazanie Dawkowanie
Zapobieganie zawałom serca 75 mg - 160 mg raz na dzień
Zapobieganie udarom mózgu 75 mg - 325 mg raz na dzień
Zapobieganie problemom sercowo-naczyniowym u pacjentów, którzy chorują z powodu stabilnej lub niestabilnej dławicy piersiowej (rodzaj bólu w klatce piersiowej) 75 mg - 160 mg raz na dzień
Zapobieganie tworzeniu się zakrzepów po pewnych zabiegach chirurgicznych serca 75 mg - 160 mg raz dziennie

Działanie

Działanie przeciwpłytkowe Cardiotevy polega na ograniczaniu ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi, przez zmniejszanie agregacji (zlepiania się) płytek krwi. Zawarty w leku kwas acetylosalicylowy może działać drażniąco na błonę śluzową żołądka, jednak dzięki formie tabletek dojelitowych działanie to jest ograniczone, gdyż rozpadają się one dopiero w jelicie.

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania tabletek dojelitowych Cardioteva jest prewencja wtórna zawału mięśnia sercowego, profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów ze stabilną dławicą piersiową, niestabilna dławica piersiowa w wywiadzie, z wyjątkiem ostrej fazy, zapobieganie zatkaniu przeszczepu naczyniowego po kardiochirurgicznym zabiegu wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych (by-pass) (ang. Coronary Artery Bypass Grafting - CABG), angioplastyka wieńcowa z wyjątkiem ostrej fazy, profilaktyka wtórna u pacjentów po przebytym przejściowym niedokrwieniu mózgu (TIA) i incydentach niedokrwienia mózgowo-naczyniowego (CVA), pod warunkiem wykluczenia krwawień wewnątrzmózgowych.

Przeciwwskazania

Nie stosować Cardiotevy u osób z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany, pozostałe niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest: astma oskrzelowa albo obrzęk pewnych części ciała po zastosowaniu salicylanów czy leków z grupy NLPZ; skaza krwotoczna; choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy; krwawienia; problemy z krzepnięciem krwi; ciężka niewydolność wątroby albo nerek.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Cardioteva może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Często (u 1 do 10 na 100 pacjentów): niestrawność, zwiększona skłonność do krwawienia.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób): pokrzywka, katar, trudności w oddychaniu.

Rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1000 osób): ciężkie krwawienie z żołądka lub jelit, krwawienie w obrębie mózgu; zmiany liczby krwinek we krwi - nudności i wymioty - skurcz dolnych dróg oddechowych, napad astmy; zapalenie naczyń krwionośnych; siniaki z purpurowymi plamami (krwawienie w obrębie skóry); ciężkie reakcje alergiczne, takie jak: wysypka znana jako rumień wielopostaciowy i jego zagrażająca życiu postać: zespół Stevensa-Johnsona oraz zespół Lyella - reakcje nadwrażliwości, takie jak obrzęk np. ust, twarzy lub ciała lub wstrząs; nieprawidłowe, obfite lub przedłużające się krwawienia miesiączkowe.

Częstość nieznana: szumy uszne, osłabienie słuchu; ból głowy; zawroty głowy; owrzodzenie żołądka albo dwunastnicy oraz perforacja; przedłużony czas krwawienia; zaburzenia pracy nerek, wątroby; wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi.

Długotrwałe przyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek.

Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego wywołane przez kwas acetylosalicylowy.

Zawarty w leku kwas acetylosalicylowy może wywoływać skurcz oskrzeli oraz napady astmy oskrzelowej czy inne reakcje nadwrażliwości. Na tego typu reakcje szczególnie narażeni są pacjenci z: astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, polipami błony śluzowej nosa, katarem siennym jak również osoby z reakcjami nadwrażliwości na inne substancje (jak świąd, pokrzywka).

Przed zabiegami chirurgicznymi, w tym usunięciem zęba, należy poinformować lekarza o stosowaniu Cardiotevy. W przypadku planowanych zabiegów należy odstawić lek 5 dni wcześniej.

Nawet małe ilości kwasu acetylosalicylowego zmniejszają wydalanie kwasu moczowego, więc w przypadku pacjentów ze skłonnością do takiego typu problemów, Cardioteva może wywołać atak dny moczanowej.

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Cardioteva może wchodzić w interakcje z:

  • rozrzedzającymi krew lub zapobiegającymi tworzeniu się zakrzepów (np. warfaryna, heparyna, klopidogrel) − zapobiegającymi odrzuceniu narządu po przeszczepie (cyklosporyna, takrolimus);
  • stosowanymi w wysokim ciśnieniu tętniczym (np. leki moczopędne i inhibitory ACE);
  • regulującymi rytm serca (digoksyna);
  • stosowanymi w chorobach maniakalno-depresyjnych (lit);
  • stosowanymi w bólu i stanach zapalnych (np. NLPZ takie jak: ibuprofen lub steroidy);
  • metamizol (substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym) może zmniejszać wpływ kwasu acetylosalicylowego na agregacje płytek krwi (zlepianie się komórek krwi i powstawanie skrzepu), jeżeli te leki stosuje się jednocześnie. Dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania metamizolu u pacjentów otrzymujących kwas acetylosalicylowy w celu ochrony mięśnia sercowego.
  • stosowanymi w dnie moczanowej (np. probenecyd);
  • stosowanymi w padaczce (np. walproinian, fenytoina);
  • stosowanymi w leczeniu jaskry (acetazolamid);
  • stosowanymi w leczeniu raka lub w reumatoidalnym zapaleniu stawów (np. metrotreksat; w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień);
  • stosowanymi w cukrzycy (np. glibenklamid);
  • stosowanymi w depresji (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, takie jak sertralina lub paroksetyna);
  • stosowanymi w hormonalnej terapii zastępczej, w przypadku kiedy nadnercza lub przysadka mózgowa są uszkodzone lub usunięte, lub gdy są stosowane w leczeniu stanu zapalnego, w tym chorób reumatycznych i zapalenia jelit (kortykosteroidy).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

U pacjentek w ciąży nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego, chyba że stosowanie zalecił lekarz prowadzący. u pacjentki nie należy stosować leku Cardioteva, jeśli jest w ostatnich 3 miesiącach ciąży (patrz punkt „Kiedy nie stosować leku Cardioteva”). Regularne stosowanie lub duże dawki tego leku w późnym okresie ciąży mogą spowodować poważne komplikacje u matki lub dziecka. U pacjentek karmiących piersią nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego, chyba że jest to zalecone przez lekarza prowadzącego.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 16 lat.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Tętniak aorty to stałe poszerzenie światła aorty, które występuje na określonym odcinku naczynia. Dotyczy wszystkich trzech warstw jej ściany. Średnica aorty, która zazwyczaj jest mniejsza niż 30 mm, powiększa się o co najmniej 50 proc. Czy tętniak aorty daje specyficzne objawy i czym jest test kciuka, którym można zdiagnozować ten problem?

  • Tomografia perfuzyjna pozwala na zobrazowanie procesu przepływu krwi przez dany obszar ciała. Obecnie trwają zaawansowane prace nad zmniejszeniem ilości promieniowania, jakie zostaje wykorzystane do przeprowadzenia perfuzji tkankowej. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania tomografii perfuzyjnej, na czym polega badanie, ile kosztuje i jak się przygotować do perfuzyjnej TK? Odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Udar mózgu jest zespołem objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu. Powstaje on na skutek zaburzenia krążenia mózgowego, zaś objawy utrzymują się dłużej niż 24 godziny. Wyróżnia sie dwa rodzaju udarów mózgu: udar krwotoczny i niedokrwienny. Udar krwotoczny powstaje na skutek wylewu krwi do mózgu, zaś udar niedokrwienny jest efektem zatrzymania dopływu krwi do mózgu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij