Produkt w kategoriach

Ascodan, 400 mg + 8 mg, tabletki, 10 szt.

Ascodan, 400 mg + 8 mg, tabletki, 10 szt.

5.99 zł
Icon Możliwe formy odbioru:
Bezpłatna dostawa do apteki

Opis

ASCODAN jest lekiem zawierającym kwas acetylosalicylowy i kodeinę.

Skład

Substancje czynne:
Acidum acetylsalicylicum (kwas acetylosalicylowy) 400 mg,
Codeini phosphas (kodeina) 8 mg,

Substancje pomocnicze: kwas aminooctowy, skrobia ryżowa.
 

Dawkowanie

Lek należy przyjmować w czasie lub po posiłku. Zwykle zaleca się następujące dawkowanie: Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: Doustnie 1 - 2 tabletki 2 - 3 razy na dobę. Tabletki przyjmować z dużą ilością płynu (szklanka wody lub mleka). Nie przyjmować więcej niż 6 tabletek w ciągu doby.

Działanie

Kwas acetylosalicylowy działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Kodeina poza działaniem przeciwbólowym, działa przeciwkaszlowo oraz hamuje perystaltykę przewodu pokarmowego.

Wskazania

  • Bóle o słabym lub średnim nasileniu, np.: bóle głowy, bóle mięśniowe i stawowe, nerwobóle i inne.
  • Gorączka w przebiegu przeziębienia, zakażeń wirusowych i innych chorób.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i kodeinę
  • Nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne przebiegająca z takimi objawami jak: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, ciężki nieżyt nosa, wstrząs;
  • Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • Zaburzenia krzepliwości krwi (np. hemofilia);
  • Astma oskrzelowa z polipami nosa (wywołane lub nasilone przez kwas acetylosalicylowy)
  • Stosowanie u dzieci poniżej 12 roku życia w przebiegu ospy wietrznej i grypy, z uwagi na możliwość uszkodzenia wątroby i mózgu.
     

Działania niepożądane

Po zastosowaniu preparatu mogą wystąpić następujące objawy niepożądane: niestrawność, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, mdłości, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, zaparcia, krwawienia z przewodu pokarmowego, uczynnienie choroby wrzodowej, tkliwość i powiększenie wątroby, szum w uszach, odwracalna utrata słuchu, zawroty głowy, senność, zaburzenia oddychania, euforia, zaburzenia nastroju, zmiany w obrazie krwi, zmiany w moczu, świąd i wysypka skórna, krwawienia z błon śluzowych, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, ciężki nieżyt nosa, wstrząs, łzawienie, całkowita zapaść naczynioruchowa, utrata świadomości. U pacjentów nadwrażliwych objawy niepożądane (pokrzywka a nawet wstrząs) mogą wystąpić w ciągu 3 h od zażycia leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku podczas ciąży i karmienia piersią:
Ascodan może być stosowany w czasie 1 i 2 trymestru ciąży tylko wtedy, jeśli zdaniem lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Nie stosować podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży (3 trymestr), gdyż lek może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu.

Karmienie piersią:
Kwas acetylosalicylowy i kodeina przenikają do mleka kobiet karmiących. Ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u noworodków, nie należy przyjmować leku w czasie karmienia piersią lub zaniechać karmienia podczas leczenia.

Stosowanie u dzieci:
Bez wskazań lekarza nie należy stosować preparatu u dzieci do lat 12 chorych na grypę lub ospę wietrzną, z uwagi na możliwość wystąpienia poważnych powikłań w postaci uszkodzenia wątroby i mózgu.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
Ascodan może obniżać sprawność psychofizyczną, dlatego w czasie przyjmowania leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Oddziaływanie z innymi lekami:
Ascodan może nasilać działanie: doustnych leków przeciwzakrzepowych i przeciwcukrzycowych, insuliny, metotreksatu, penicylin i sulfonamidów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, innych opioidowych leków przeciwbólowych, alkoholu, preparatów stosowanych do narkozy, leków uspokajających i nasennych, kortykosteroidów.
Ascodan może hamować działanie: probenecydu, sulfinpyrazonu.

 

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 834 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Ascodan - Acidum acetylsalicylicum, Codeini phosphas - zastosowanie i działanie

Skład:

fosforan kodeiny kwas acetylosalicylowy

Postać:

tabletki

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna

Działanie :

przeciwkaszlowe przeciwbólowe przeciwzapalne przeciwgorączkowe

Wskazania:

Stany gorączkowe, przeziębienia, bóle różnego pochodzenia (głowy, stawów, mięśni), zapalenia górnych dróg oddechowych, zwłaszcza przebiegające z suchym, męczącym kaszlem.   Uwaga! Nie stosować w schorzeniach przebiegających z wilgotnym kaszlem i dużą ilością wydzieliny w drogach oddechowych.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli - doraźnie jednorazowo 1-2 tabletki, średnio 1-2 tabletki 2-3 razy dziennie, nie więcej niż 6 tabletek w ciągu doby. Młodzież powyżej 12 lat: 1-2 tabletki na dobę. Tabletki należy obficie popić wodą.   Uwaga! Leczenie objawowe bez porady lekarskiej można prowadzić nie dłużej niż 3 dni.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

W trakcie leczenia mogą wystąpić: pocenie się, szum w uszach, nudności, wymioty, zawroty głowy, zmiany skórne pod postacią rumienia lub pokrzywki, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie (nawrót) choroby wrzodowej, zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe.   Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn. Zawarta w preparacie kodeina może powodować senność oraz wpływać na sprawność psychoruchową.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne kodeinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, astmę, polipy nosa, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek.   Gdy przyjmujesz leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalny, doustne preparaty przeciwcukrzycowe, insulinę, doustne leki przeciwzakrzepowe, leki na nadciśnienie, leki moczopędne, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne, metotreksat, glikokortykosteroidy, digoksynę.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.


Wasze komentarze


Informacje / opinie zawarte w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca zażywania / stosowania produktu. W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus