Polprazol Acidcontrol, 10 mg, kapsułki dojelitowe twarde, 14 szt.
10.99 zł

Polprazol Acidcontrol, 10 mg, kapsułki dojelitowe twarde, 14 szt.

Polprazol Acidcontrol, 10 mg, kapsułki dojelitowe twarde, 14 szt.
Ostatnia cena produktu
10.99 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

Preparat stosowany w objawowym leczeniu zgagi i refluksu.

Skład

- Substancją czynną leku jest omeprazol. Każda kapsułka zawiera granulki dojelitowe po 10 mg omeprazolu.
- Inne składniki leku to: sacharoza, ziarenka (zawierające skrobię kukurydzianą i sacharozę), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), sodu laurylosiarczan, powidon K30, potasu oleinian, kwas oleinowy, hypromeloza, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), trietylu cytrynian, tytanu dwutlenek (E 171), talk.
- Otoczka kapsułki: hypromeloza, karagen, potasu chlorek, tlenek żelaza czerwony, czerwień Allura AC (E 129), tytanu dwutlenek (E 171), żółcień pomarańczowa (E 110).

Dawkowanie

Zwykle stosowana dawka to dwie kapsułki 10 mg raz na dobę przez 14 dni. Jeżeli objawy nie ustąpią po tym czasie należy skontaktować się z lekarzem.
W celu uzyskania poprawy objawów może być konieczne przyjmowanie kapsułek przez 2-3 kolejne dni.

Sposób przyjmowania tego leku:

  • Zaleca się przyjmowanie kapsułek rano.
  • Kapsułki można przyjmować łącznie z posiłkiem lub na czczo.
  • Należy połykać kapsułki w całości, popijając pół szklanki wody. Nie wolno żuć ani kruszyć kapsułek. Jest to ważne, ponieważ kapsułki zawierają granulki dojelitowe, które zapobiegają rozkładowi leku przez kwas zawarty w żołądku. Jest ważne, aby granulki nie uległy uszkodzeniu.

Te mikrogranulki zawierają substancję czynną omeprazol i są zabezpieczone przed rozpadem w żołądku w celu umożliwienia jej wchłaniania z jelita. Granulki uwalniają substancję czynną w jelicie, gdzie jest ona wchłaniana, a następnie działa.

Jeżeli u pacjent ma trudność w połykaniu kapsułek:

  • Otworzyć kapsułkę i przełknąć zawartość bezpośrednio, popijając szklanką wody lub wsypać zawartość do szklanki wody niegazowanej, dowolnego kwaśnego soku owocowego (np. jabłkowego, pomarańczowego, ananasowego) lub do musu jabłkowego.
  • Zawsze wymieszać mieszaninę bezpośrednio przed wypiciem (mieszanina nie będzie klarowna). Następnie wypić mieszaninę od razu po sporządzeniu lub przed upływem 30 minut.
  • Aby mieć pewność, że została wypita cała dawka leku, należy dobrze wypłukać szklankę wodą w ilości pół szklanki i wypić ten płyn. Cząstki stałe zawierają lek – nie należy ich żuć ani kruszyć.

 

Działanie

Polprazol Acidcontrol zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku.

Polprazol Acidcontrol jest stosowany u pacjentów dorosłych w leczeniu krótkoterminowym objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (np. zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej - kwaśne odbijania).

Refluks polega na cofaniu się kwasu z żołądka do przełyku, w którym wskutek tego może dojść do rozwoju stanu zapalnego i towarzyszącego mu bólu. Może to powodować występowanie takich objawów jak uczucie palącego bólu w klatce piersiowej wstępującego aż do gardła (zgaga) oraz kwaśnego smaku w ustach (w wyniku odbijania kwaśnej treści). W celu uzyskania poprawy objawów może być konieczne przyjmowanie kapsułek przez 2-3 kolejne dni.

 

Wskazania

Objawy cofania treści żołądkowej do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy). Objawowe leczenie dolegliwości pieczenia w przełyku (zgaga).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Polprazol Acidcontrol

  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na omeprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Polprazol Acidcontrol;
  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lansoprazol, rabeprazol, esomeprazol);
  • jeżeli pacjent przyjmuje lek zawierający atazanawir lub nelfinawir (stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV).

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem przyjmowania leku Polprazol Acidcontrol należy porozmawiać ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Działania niepożądane

Często: senność, zaburzenia snu (bezsenność), zawroty i ból głowy, ospałość - objawy te zwykle ustępują podczas kontynuowania leczenia; biegunka, zaparcie, wzdęcia (niekiedy z bólem brzucha), nudności i wymioty - nasilenie tych objawów zwykle zmniejsza się w trakcie leczenia.

Niezbyt często: zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie, zmniejszenie ostrości wzroku lub ograniczone pole widzenia) - zwykle ustępujące po przerwaniu leczenia; zaburzenia słuchu (np. szum w uszach) - zwykle ustępujące po przerwaniu leczenia; zaburzenia smaku - zwykle ustępujące po przerwaniu leczenia; zmiany aktywności enzymów wątrobowych - ustępujące po zakończeniu leczenia; świąd, wykwity skórne, wypadanie włosów, rumień wielopostaciowy, nadwrażliwość na światło słoneczne, zwiększona potliwość; obrzęki obwodowe - ustępujące po przerwaniu leczenia.

Rzadko: niedokrwistość niedobarwliwa, niedokrwistość mikrocytowa u dzieci; parestezje, uczucie pustki w głowie, dezorientacja i omamy - szczególnie u pacjentów ciężko chorych lub pacjentów w podeszłym wieku; brązowo-czarny nalot na języku w czasie jednoczesnego stosowania klarytromycyny i łagodne torbiele gruczołowe - objawy te ustępują po przerwaniu leczenia; osłabienie siły mięśniowej, ból mięśni i stawów.

Bardzo rzadko: zmiany w obrazie krwi, odwracalna trobocytopenia, leukopenia, pancytopenia, agranulocytoza; pokrzywka, podwyższona temperatury ciała; obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny, alergiczne zapalenie naczyń, gorączka; pobudzenie i depresja - szczególnie u pacjentów ciężko chorych i w podeszłym wieku; suchość w ustach, zapalenie śluzówki jamy ustnej, kandydoza, zapalenie trzustki; zapalenie wątroby z żółtaczką lub bez, niewydolność wątroby i encefalopatia u pacjentów z ciężką chorobą wątroby w wywiadzie; zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie naskórka; śródmiąższowe zapalenie nerek; hiponatremia, ginekomastia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenie należy wykluczyć nowotworowy charakter, gdyż omeprazol może maskować objawy choroby nowotworowej i opóźnić postawienie właściwej diagnozy. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy okresowo kontrolować czynność enzymów wątrobowych. W trakcie terapii omeprazolem, u ciężko chorych pacjentów należy kontrolować wzrok i słuch. 1 kaps. zawiera 0,3265 mg sodu.

Polprazol Acidcontrol zawiera sacharozę, żółcień pomarańczową (E 110), sód. Lek zawiera sacharozę. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Lek zawiera 0,3265 mg (14,19 mmol) sodu na dawkę. Należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.

Żółcień pomarańczowa może powodować reakcje alergiczne.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Jest to ważne, ponieważ Polprazol Acidcontrol może wpływać na sposób działania niektórych innych leków, a także niektóre inne leki mogą wpływać na działanie leku Polprazol Acidcontrol.

 

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Lek Polprazol Acidcontrol można przyjmować z posiłkiem lub na czczo (na pusty żołądek).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lekarz zdecyduje czy pacjentka bedzie mogła przyjmować Polprazol Acidcontrol w tym czasie. Czy pacjentka karmiąca piersią będzie mogła przyjmować Polprazol Acidcontrol zdecyduje lekarz.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 901 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Układy narządowe
Sposób aplikacji
Główny składnik

Polprazol Acidcontrol - Omeprazolum - zastosowanie i działanie

Skład:

omeprazol

Postać:

kapsułki dojelitowe

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Gastroenterologia

Działanie :

hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania:

Objawy cofania treści żołądkowej do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy). Objawowe leczenie dolegliwości pieczenia przełyku.

Dawkowanie:

Doustnie. 1-2 kapsułki raz na dobę. Lek można stosować o dowolnej porze dnia, przed posiłkiem lub na czczo. Kapsułki należy połykać w całości. Nie należy ich żuć ani rozgryzać. W przypadku stosowania leku przez pacjentów mających trudności w przełykaniu, kapsułkę można otworzyć, jej zawartość wymieszać z niewielką ilością soku owocowego lub jogurtu i natychmiast wypić mieszaninę.   Pełne działanie leku następuje zwykle po około 4 dniach od rozpoczęcia leczenia.   Uwaga! Jeśli po 2 tygodniach nie nastąpi złagodzenie objawów, lub po zakończonym leczeniu nastąpi szybki nawrót objawów należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszych badań diagnostycznych.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Często: bóle głowy, zawroty głowy, senność lub trudności w zasypianiu (bezsenność), biegunka, zaparcie, nudności lub wymioty, wzdęcia, bóle brzucha. Niezbyt często: zawroty głowy, brak energii, podwyższone wyniki enzymów wątrobowych, zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie, zmniejszenie ostrości wzroku lub ograniczone pole widzenia), nadwrażliwość na światło, zaburzenia smaku, dzwonienie w uszach, tworzenie się pęcherzy na skórze lub łuszczenie się skóry, wysypka, świąd, wypadanie włosów, nadmierna potliwość, obrzęk kończyn. Rzadko: niedokrwistość u dzieci, brązowo-czarne zabarwienie języka podczas jednoczesnego stosowania z antybiotykiem - klarytromycyną, łagodne torbiele gruczołowe (obydwa objawy ustępują po zaprzestaniu leczenia omperazolem), osłabienie mięśni i ból, bóle mięśni i bóle stawowe, uczucie mrowienia i kłucia (parestezje), uczucie pustki w głowie, dezorientacja, omamy, szczególnie u pacjentów ciężko chorych lub pacjentów w podeszłym wieku.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: bóle głowy, zmęczenie, senność, zaburzenia słuchu i/lub widzenia stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na omperazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, nowotworowy charakter choroby wrzodowej, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, nietolerancję niektórych cukrów (lek zawiera sacharozę).   Gdy przyjmujesz atazanawir (leki stosowane w leczeniu zakażeń HIV); ketokonazol, itrakonazol lub klarytromycynę (stosowane w leczeniu niektórych zakażeń); diazepam lub inne benzodiazepiny (leki uspokajające i zmniejszające napięcie mięśni); fenytoinę (stosowana w leczeniu padaczki); warfarynę (zmniejsza krzepliwość krwi); cytalopram, imipraminę, clomipraminę (stosowane w leczeniu depresji); disulfram (stosowany w leczeniu alkoholizmu); digoksynę (stosowany w chorobach serca); witaminę B12; preparaty dziurawca; takrolimus lub cyklosporynę (zmniejsza aktywności układu immunologicznego).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie należy stosować leku Polprazol Acidcontrol w okresie ciąży bez konsultacji z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.