Duphalac Fruit, (667 mg / ml), roztwór doustny, 500 ml
Duphalac Fruit, (667 mg / ml), roztwór doustny, 500 ml
23.99 zł

Duphalac Fruit, (667 mg / ml), roztwór doustny, 500 ml

Duphalac Fruit, (667 mg / ml), roztwór doustny, 500 ml
23.99 zł
BEZPŁATNIE

Rekomendowany produkt zastępczy

Opis

Duphalac jest roztworem wodnym stosowanym doustnie o smaku śliwkowym. Duphalac jest lekiem przeczyszczającym o działaniu osmotycznym zawierającym laktulozę.

Skład

1 ml wodnego roztworu doustnego zawiera 667 g laktulozy na 1000 ml oraz substancje pomocnicze.
Duphalac może zawierać niewielkie ilości galaktozy i laktozy.

Dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Lek przyjmuje się doustnie.
Dawki dobowe należy dostosować indywidualnie. Poniższe informacje mają charakter orientacyjny.
Zaparcia lub przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych
 

  Dawka początkowa Dawka podtrzymująca
Dorośli 15-45 ml 15-30 ml
Dzieci (7-14 lat) 15 ml 10-15 ml
Dzieci (1-6 lat) 5-10 ml 5-10 ml
Niemowlęta 5 ml 5 ml

Z reguły dawki można zmniejszać po kilku dniach, dostosowując je do potrzeb pacjenta.

 

Najkorzystniej jest przyjmować zalecaną dawkę leku jednorazowo w trakcie śniadania. Pierwsze efekty kliniczne mogą pojawić się dopiero po kilku dniach. Można rozważyć zastosowanie większych dawek lub zwiększenie częstości podawania, jeżeli nie uzyska się pozytywnej odpowiedzi po pierwszych dwóch dniach.Śpiączka wątrobowa i stan przedśpiączkowy:

Dawka początkowa: 3-4 razy na dobę po 30-45 ml

 

Dawka podtrzymująca: należy ją ustalić w taki sposób, aby pacjent oddawał luźny stolec 2-3 razy na dobę. Odczyn stolca powinien zawierać się w granicach pH 5,0-5,5.

 

Działanie

W okrężnicy laktuloza ulega rozkładowi przez bakterie jelita grubego do kwasów organicznych o niskiej masie cząsteczkowej. Kwasy te powodują obniżenie pH w świetle okrężnicy, a poprzez działanie osmotyczne -wzrost objętości treści okrężnicy. Działania te stymulują perystaltykę okrężnicy i prowadzą do przywrócenia prawidłowej konsystencji stolca. Dochodzi do ustąpienia zaparcia i przywrócenia fizjologicznego rytmu perystaltyki jelita grubego.
U osób z encefalopatią w przebiegu nadciśnienia wrotnego lub w stanie śpiączki wątrobowej czy w stanie przedśpiączkowym działanie leku przypisywano zahamowaniu bakterii proteolitycznych w wyniku wzrostu liczby bakterii acidofilnych, stabilizacji amoniaku w postaci jonowej w wyniku zakwaszenia treści okrężnicy, przeczyszczeniu w wyniku niskiego pH w okrężnicy oraz efektowi osmotycznemu, jak również zmianom metabolizmu azotu bakteryjnego w wyniku stymulacji bakterii do wykorzystywania amoniaku do syntezy białek bakteryjnych. W tym kontekście należy jednak pamiętać o tym, że sama hiperamonemia nie wyjaśnia neuropsychicznych objawów encefalopatii wątrobowej. Amoniak może jednak stanowić związek modelowy dla innych substancji zawierających azot.

Wskazania

  • zaparcia: regulacja fizjologicznej czynności okrężnicy
  • przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych (żylaki odbytu, po operacjach w obrębie jelita grubego lub odbytu).
  • encefalopatia wątrobowa (EW): leczenie i zapobieganie śpiączce wątrobowej lub stanom przedśpiączkowym

 

Przeciwwskazania

Lek Duphalac jest przeciwwskazany w przypadku:

  • nadwrażliwości na laktulozę lub którykolwiek ze składników leku,
  • galaktozemii,
  • niedrożności jelit


Działania niepożądane

Na początku leczenia mogą występować wzdęcia, które na ogół ustępują po kilku dniach ciągłego stosowania leku. W razie stosowania dawek większych niż zalecane może pojawić się bół brzucha i biegunka.
Zaburzenia żołądka i jelit: wzdęcia, ból brzucha, nudności i wymioty.
Zaburzenia równowagi elektrolitowej w wyniku biegunki.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie z innymi lekami:
Ze względu na mechanizm działania laktulozy, który obejmuje obniżenie pH w okrężnicy, może dochodzić do inaktywacji leków, których uwalnianie zależy od odczynu (np leków z grupy 5-aminosalicylanów).

Producent

ABBOTT PRODUCTS

Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Smak
Sposób aplikacji
PRODUCENT

Duphalac Fruit - Lactulosum - zastosowanie i działanie

Skład:

laktuloza

Postać:

roztwór doustny

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Gastroenterologia

Działanie:

przeczyszczające zmniejsza stężenia amoniaku we krwi

Wskazania:

Przewlekłe zaparcia. Przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych (żylaki odbytu, po operacjach w obrębie jelita grubego lub odbytu). Przewlekła niewydolność wątroby przebiegająca ze zwiększeniem stężenia amoniaku we krwi.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się stosować następujący schemat stosowania leku: zaparcia lub przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych - dorośli - 15-45ml (dawka początkowa), następnie 15-30ml (dawka podtrzymująca); dzieci (7-14 lat)  15ml  (dawka początkowa), następnie 10-15ml (dawka podtrzymująca); dzieci (1-6 lat) 5-10ml; niemowlęta 5ml. Z reguły dawki można zmniejszyć po kilku dniach, dostosowujące je do indywidualnych potrzeb. Pierwsze efekty działania leku mogą pojawić się dopiero po kilku dniach. Można rozważyć zastosowanie większych dawek lub zwiększyć częstość podawania, jeżeli nie uzyska się pozytywnej odpowiedzi po pierwszych dwóch dniach stosowania leku. Uwaga! Jeżeli zaparcie nie ustąpi po stosowaniu leku przez kilka dni lub nawróci po zakończeniu leczenia, należy zasięgnąć porady lekarza.   Encefalopatia wątrobowa: dawka początkowa 3-4 razy na dobę po 30-45ml. Dawkowanie należy tak dostosować, żeby wydalać luźny stolec 2 do 3 razy na dobę.

Możliwe skutki uboczne:

W początkowym okresie mogą wystąpić bóle brzucha. Niekiedy po zastosowaniu dużych dawek obserwowano nudności, biegunkę, wzdęcia. Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się zaburzenia równowagi elektrolitowej wywołane biegunką.   Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość laktulozę lub pozostałe składniki preparatu, niedrożność jelit, zapalenie przewodu pokarmowego, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, galaktozemię.   Gdy przyjmujesz leki uwalniane w jelicie grubym, preparaty moczopędne, kortykosteroidy, amfoterycynę B, glikozydy nasercowe.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.