Acodin 300, (15 mg + 50 mg) / 5 ml, syrop, 100 ml
10.99 zł

Acodin 300, (15 mg + 50 mg) / 5 ml, syrop, 100 ml

Acodin 300, (15 mg + 50 mg) / 5 ml, syrop, 100 ml
10.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Lek Acodin 300 występuje w postaci syropu i zawiera substancje czynne: dekstrometorfanu bromowodorek i dekspantenol.

Skład

Substancjami czynnymi leku są dekstrometorfanu bromowodorek i dekspantenol.
5 ml syropu zawiera 15 mg dekstrometorfanu bromowodorku 150 mg dekspantenolu.

Pozostałe składniki to: karmeloza sodowa, gliceryna, sacharoza, sodu benzoesan, karmel spożywczy, kwas cytrynowy, esencja malinowa spożywcza, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniem lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Butelka syropu zaopatrzona jest w miarkę do dozowania leku.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 5 ml syropu Acodin 300 do 4 razy na dobę.

Działanie

Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo, hamuje odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy. W stosowanych dawkach nie wpływa hamująco na działanie aparatu rzęskowego oskrzeli (struktura odpowiedzialna za transport wydzielonego śluzu).

Dekspantenol odgrywa istotną rolę w przemianie materii, w tym w regeneracji błon śluzowych dróg oddechowych.

Wskazania

Lek Acodin 300 stosuje się w objawowym leczeniu suchego kaszlu różnego pochodzenia (niezwiązanego zzalegamem wydzieliny w drogach oddechowych).

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Acodin 300:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na dekstrometorfan, dekspantenol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • jeśli pacjent stosuje jednocześnie leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (niektóre leki stosowane w depresji, chorobie Parkinsona) lub przyjmował takie leki w ciągu ostatnich 14 dni,
  • jeśli u pacjenta występuje niewydolność oddechowa lub istnieje ryzyko jej wystąpienia.
  • jeśli pacjent choruje na astmę oskrzelową.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów): lekka senność, zawroty głowy i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

Ponadto po wprowadzeniu leku do obrotu odnotowano następujące działania niepożądane, których częstość występowania jest nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): skórne reakcje alergiczne, takie jak wysypka ze świądem, pokrzywka, trwałe wykwity polekowe, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk skóry i błon śluzowych, mogący obejmować drogi oddechowe i wtedy zagrażać życiu), trudności w oddychaniu i reakcja anafilaktyczna (ciężka i zagrażająca życiu reakcja alergiczna). W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza; zaburzenia psychotyczne, w tym omamy i splątanie; ruchy mimowolne (dystonia), zwłaszcza u dzieci; objawy neurologiczne, w tym senność, zawroty głowy pochodzenia obwodowego lub ośrodkowego, uczucie pustki w głowie, zmęczenie, niewyraźna mowa oraz oczopląs.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Acodin 300 zawiera sacharozę. 5 ml syropu zawiera 2,625 g sacharozy. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

 

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Nie należy pić napojów alkoholowych w czasie stosowania dekstrometortanu. Dekstrometorfan nasila hamujący wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek Acodin 300 nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 914 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji
Główny składnik
PRODUCENT

Acodin 300 (syrop) - Dextromethorphani hydrobromidum, Dexpanthenolum - zastosowanie i działanie

Skład:

dekspantenol bromowodorek dekstrometorfanu

Postać:

syrop

Kategoria:

Układ oddechowy

Specjalności:

Otolaryngologia Medycyna rodzinna

Działanie :

przeciwkaszlowe

Wskazania:

Leczenie objawowe suchego kaszlu różnego pochodzenia.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 łyżeczka (5ml) syropu Acodin 300 do 4 razy na dobę. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko senność, zawroty głowy, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty).   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną. Stosowany w dawkach większych, niż zalecane działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy.

Poinformuj lekarza:

Gdy chorujesz na astmę oskrzelową, nietolerancję fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy, niewydolność oddechową, astmę oskrzelową, zaburzenia czynność nerek i/lub wątroby.   Gdy przyjmujesz inhibitory monoaminooksydazy (MAO), leki wykrztuśne, inne leki przeciwkaszlowe. Leku Acodin  nie należy stosować podczas leczenia inhibitorami MAO. Należy również zachować 14-dniową przerwę między zaprzestaniem podawania inhibitorów MAO, a rozpoczęciem stosowania syropu Acodin.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. . Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.