Salpirin, 500 mg, tabletki dojelitowe, 50 szt
7.39 zł

Salpirin, 500 mg, tabletki dojelitowe, 50 szt

Salpirin, 500 mg, tabletki dojelitowe, 50 szt
Ostatnia cena produktu
7.39 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

Salpirin zawiera kwas acetylosalicylowy który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Skład

Jedna tabletka dojelitowa zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego.
Substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, talk.
Otoczka: kwasu metakrylowego i etylu akrylanu polimer (1:1), trietylu cytrynian, powidon, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
przeciwbólowo i przeciwgorączkowo doustnie, 1 tabletka (500 mg) co 3-4 godziny
Dobowa dawka maksymalna wynosi 4 g. Jeśli ból utrzymuje się po 10 dniach, a gorączka po 3 dniach stosowania leku, należy zasięgnąć porady lekarza.
W chorobach reumatycznych (przeciwzapalnie) doustnie, 3,5 - 5,5 g na dobę w dawkach podzielonych, zwykle początkowo 1-2 tabletki 4 razy na dobę, w czasie posiłków i przed snem. Dawkę następnie zwiększa się, aż do osiągnięcia maksymalnej skuteczności. Dawki nie należy zwiększać, jeśli wystąpi szum lub dzwonienie w uszach.
Średnia dawka dobowa wynosi 4,5 g na dobę w dawkach podzielonych.
W ostrej gorączce reumatycznej do 7,8 g na dobę w dawkach podzielonych.

Działanie

Kwas acetylosalicylowy jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działa przeciwgorączkowo poprzez rozszerzenie naczyń obwodowych i zwiększenie przepływu krwi oraz przeciwbólowo i przeciwzapalnie poprzez hamowanie uwalniania i biosyntezy prostaglandyn, wpływających na powstawanie odczynu zapalnego.

Wskazania

Lek SALPIRIN wskazany jest do stosowania, jeśli występują:

  • bóle o słabym i umiarkowanym nasileniu, jak ból zębów, stawów, mięśni, ból głowy;
  • bolesne miesiączki;
  • bóle i stany zapalne w chorobach reumatycznych;
  • gorączka.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku SALPIRIN, jeśli występuje:

  • nadwrażliwość na salicylany lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, przebiegające z napadami duszności, obrzęk błony śluzowej nosa (polipy nosa);
  • czynna choroba wrzodowa;
  • skaza krwotoczna;
  • trzeci trymestr ciąży i okres karmienia piersią;
  • choroby wirusowe (szczególnie grypa i ospa wietrzna) u dzieci poniżej 12 lat;
  • ciężka niewydolność serca.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, SALPIRIN może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują.
Wystąpienie działań niepożądanych zależy od wielkości stosowanych dawek i indywidualnej reakcji
chorego.

Zaburzenia serca: niewydolność krążenia, zwiększenie ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar),
Zaburzenia krwi i układu chłonnego: trombocytopenia (małopłytkowość, niedobór płytek krwi), hipotrombinemia (niedobór trombiny we krwi – czynnika odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi),
Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy i szum w głowie,
Zaburzenia oka: zaburzenia ostrości widzenia,
Zaburzenia ucha i błędnika: zaburzenia słuchu,
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: przyspieszenie oddechu, napady astmy oskrzelowej,
Zaburzenia żołądka i jelit: zaburzenia dyspeptyczne (nudności, wymioty), nasilenie choroby wrzodowej żołądka, nadżerki bony śluzowej, czasami z krwawieniem,
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: nadmierne pocenie się,
Zaburzenia nerek i dróg moczowych: kamica nerkowa, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej,
Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości z odpowiednimi objawami laboratoryjnymi i klinicznymi w tym: napady astmy oskrzelowej, zmiany skórne w postaci rumienia lub pokrzywki.
W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca.
Przyjmowanie takich leków, jak SALPIRIN może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca lub udaru).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ciąża:
Lek może być stosowany w 1 i 2 trymestrze ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Leku nie należy stosować w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może powodować wady płodu i komplikacje w czasie porodu.

Karmienie piersią:
Kwas acetylosalicylowy przenika do mleka matki, dlatego należy unikać stosowania leku w czasie karmienia piersią.

Stosowanie innych leków:
Kwas acetylosalicylowy zwiększa działanie hipoglikemizujące doustnych środków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (np. tolbutamid, chlorpropamid, glimepiryd, glipizyd), działanie przeciwzakrzepowe leków z grupy pochodnych kumaryny (np. warfaryna, dikumarol, acenokumarol), nasila działanie metotreksatu. Nasila ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego podczas jednoczesnego stosowania z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i alkoholem, nasila działanie i objawy niepożądane powodowane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne. Stosowany z wankomycyną nasila ryzyko przemijającej utraty słuchu. Probenecyd nasila działanie kwasu acetylosalicylowego. Długotrwałe stosowanie dużych dawek leku może być przyczyną zwiększonego wydalania kwasu askorbowego (witaminy C). Kwas acetylosalicylowy zwiększa w osoczu stężenie digoksyny, barbituranów, związków litu, nasila działanie sulfonamidów i ich połączeń, nasila działanie kwasu walproinowego. Osłabia działanie antagonistów aldosteronu i leków moczopędnych pętlowych, leków przeciwnadciśnieniowych, przeciwdnawych, zwiększających wydalanie kwasu moczowego (sulfinpyrazon, probenecyd).

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 963 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Salpirin - Acidum acetylsalicylicum - zastosowanie i działanie

Skład:

kwas acetylosalicylowy

Postać:

tabletki dojelitowe

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Reumatologia

Działanie :

przeciwzapalne przeciwbólowe przeciwgorączkowe

Wskazania:

Bóle o słabym i umiarkowanym nasileniu, jak ból zębów, stawów, mięśni, głowy. Bóle i stany zapalne w chorobach reumatycznych. Gorączka.

Dawkowanie:

Doustnie. Przeciwbólowo i przeciwgorączkowo: 1 tabletka (500 mg) co 3-4 godziny. Dobowa dawka maksymalna wynosi 4 g. Uwaga! Jeżeli ból utrzymuje się po 10 dniach, a gorączka po 3 dniach stosowania leku, należy zasięgnąć porady lekarza.   W chorobach reumatycznych według zaleceń lekarza. Zwykle początkowo 1-2 tabletki 4 razy na dobę, w czasie posiłków i przed snem. Dawkę następnie zwiększa się, aż do osiągnięcia maksymalnej skuteczności. Średnia dawka dobowa wynosi 4.5 g na dobę w dawkach podzielonych. W ostrej gorączce reumatycznej do 7.8 g na dobę w dawkach podzielonych.   Uwaga! Przed zabiegami chirurgicznymi nie przyjmować preparatu, co najmniej 5 dni.   Uwaga! Podczas stosowania preparatu nie należy pić alkoholu. Picie alkoholu w trakcie stosowania preparatu może nasilić działanie drażniące na przewód pokarmowy.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego, zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krzepnięcia, pokrzywka, odczyny uczuleniowe, nadmierne pocenie się, zawroty głowy i szum w głowi, zaburzenia ostrości widzenia, zaburzenia słuchu, przyspieszenie oddechu, napady astmy oskrzelowej.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi, polipy nosa, małą liczbę płytek krwi.   Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, leki obniżające ciśnienie krwi, doustne leki przeciwcukrzycowe lub stosujesz wkładki wewnątrzmaciczne.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W I i II trymestrze ciąży stosować wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności. Nie stosować w III trymestrze ciąży.