Rutovit C, (zawiera Xylitol) tabletki powlekane, 25 szt
3.38 zł

Rutovit C, (zawiera Xylitol) tabletki powlekane, 25 szt

Rutovit C, (zawiera Xylitol) tabletki powlekane, 25 szt
Ostatnia cena produktu
3.38 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

Rutovid C jest lekiem o skojarzonym działaniu glikozydu flawonowego - rutozydu i kwady ascorbowego.

Skład

(1 tabletka) 100 mg kwasu askorbowego, 25 mg rutozydu.
Inne składniki leku to laktoza jednowodna, pawidon, talk, magnezu stearynian, skrobia ziemniaczana.
Otoczka: hydroksypropylometyloceluloza, tytanu dwutlenek (E171), żółcień cholinowa (E104), glicerol, magnezu stearynian, polisorbat 80, ksylitol,  aromat cytrynowy.

Dawkowanie

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, dorośli:
zapobiegawczo: 1 tabletka raz na dobę podczas posiłku;
leczniczo: 1 tabletka 2 razy na dobę podczas posiłku.

Działanie

Kwas askorbowy uczestniczy  w przemianach aminokwasów, w syntezie hormonów steroidowych kory nadnerczy i syntezie insuliny. Bierze również udział w syntezie kolagenui substancji międzykomórkowej, zapewniając prawidłowy rozwój chrząstki oraz kości. Kwas askorbowy zwiększa wchłanianie żelaza i uczestniczy w syntezie hemoglobiny.
Rutozyd (rutyna) wzmacnia ściany naczyń włosowatych, zmniejsza ich przepuszczalność, kruchość i łamliwość oraz działa słabo rozkurczowo na ich mięśnie gładkie. Działa przeciwwysiękowo i przeciwzapalnie, zwłaszcza w skojarzeniu z kwasem askorbowym. Rutozyd nasila działanie witaminy C opóźniając jej utlenienie w organizmie.
Rutozyd  i kwas askorbowy po podaniu doustnym dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego.

Wskazania

  • Stan niedoboru witaminy C
  • Stan zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C (przeziębienia, zakażenia wirusowe, w tym grypa).
  • Pomocniczo w nadmiernej przepuszczalności naczyń.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Rutovit C:

  • jesli u pacjenta stwierdzonoe uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku Rutovit C,
  • jeśłi u pacjenta występuje klamica nerkowa.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Rutovid C może powodować działania niepożądane, chociaż nei u każdego one wystąpią.
Długotrwałe stosowanie preparatów zawierających kwas askorbowy w dawce większej niz zalecana zwiększa wydalanie szczawianów oraz powoduje tworzenie się kamieni w drogach moczowych, zwłaszcza u pacjentów z kamica dróg moczowych lub pacjentów hemodializowanych.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci. Lek nalezy stosowac z ostrożnością u pacjentów z niewydolnością nerek. Przyjmowanie dużych dawek w okresie ciąży może powodować uszkodzenie płodu i zwiększać zapotrzebowanie na kwas askorbowy u noworodka. Lek może być stosowany w okresie ciąży w przypadkach zdecydowanej konieczności.
Lek przenika przez łożysko i jest wydzielany do mleka matki.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 963 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Rutovit C - Acidum ascorbicum, Rutosidum - zastosowanie i działanie

Skład:

rutozyd witamina C (kwas askorbinowy)

Postać:

tabletki powlekane

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm Układ sercowo-naczyniowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna

Działanie :

uodparniające wzmacnia naczynia krwionośne

Wskazania:

Stany niedoboru witaminy C. Nadmierna kruchość i przepuszczalność naczyń włosowatych, ostry nieżyt błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Wspomagająco w przeziębieniu, grypie, alergii.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli: zapobiegawczo - 1 tabletka raz na dobę podczas posiłku; leczniczo - 1 tabletka 2 razy na dobę podczas posiłku lub według zaleceń lekarza.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Długotrwałe stosowanie preparatów zawierających witaminę C w dawce większej niż zalecana zwiększa wydalanie szczawianów oraz powoduje tworzenie się kamieni w drogach moczowych, zwłaszcza u pacjentów z kamicą dróg moczowych lub pacjentów hemodializowanych.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek, kamicę nerkową, dnę moczanową.   Gdy przyjmujesz inne leki. Witamina C podawana w dawkach większych niż 1 g na dobę może zmniejszać skuteczność działania trójpierścieniowych leków antydepresyjnych pochodnych fenotiazyny, aminoglikozydów, sulfonamidów, doustnych preparatów witaminy B12 oraz zwiększać stężenie jednocześnie stosowanych estrogenów.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz , że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w przypadku zdecydowanej konieczności.