Carbo Medicinalis MF, 250 mg, tabletki, 20 szt
9.99 zł

Carbo Medicinalis MF, 250 mg, tabletki, 20 szt

Carbo Medicinalis MF, 250 mg, tabletki, 20 szt
9.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Carbo medicinalis MF to okrągłe, czarne tabletki zawierające 250 mg węgla aktywnego (inaczej węgla leczniczego).

Skład

1 tabletka zawiera 250 mg węgla aktywnego (Carbo activatus).

Pozostałe składniki leku to: sacharoza, laktoza, karmeloza sodowa oraz magnezu stearynian

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Carbo medicinalis MF należy stosować doustnie.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
Wzdęcia: 4 do 5 tabletek kilka razy na dobę aż do ustąpienia objawów.
Biegunka: 12 do 16 tabletek jednorazowo. Tabletki przed połknięciem należy rozkruszyć lub pogryźć. Najlepiej podawać w postaci wodnej papki przygotowanej z rozkruszonych tabletek.W razie konieczności dawkę można powtarzać co kilka godzin.
Zatrucia lekami lub innymi substancjami toksycznymi: jednorazowo podać 49 do 50 tabletek.  W razie konieczności można powtarzać kilkakrotnie w ciągu doby.

Dzieci w wieku powyżej 1 roku życia
Zatrucia lekami lub innymi substancjami toksycznymi: jednorazowo podać 49 do 50 tabletek. W razie konieczności można podawać kilkakrotnie w ciągu doby.

Dzieci w wieku poniżej 1 roku życia
Zatrucia lekami lub innymi substancjami toksycznymi: zwykle jednorazowo 1 g/kg mc. w postaci zawiesiny w wodzie. W razie konieczności można powtarzać co 4 do 6 godzin

Wskazania

  • biegunka
  • wzdęcia
  • W porozumieniu z lekarzem - zatrucia lekami lub innymi substancjami chemicznymi

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Carbo medicinalis MF
- jeśli pacjent ma uczulenie na węgiel leczniczy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- nie stosować u osób nieprzytomnych, u których nie zabezpieczono dróg oddechowych.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Duże ilości węgla leczniczego, szczególnie po podaniu wielokrotnym, mogą spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaparcia. U dzieci mogą wystąpić wymioty. Istnieje także ryzyko przedostania się węgla leczniczego do płuc. Lek barwi stolec na czarno

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek należy stosować ostrożnie w przypadku zatrucia środkami wpływającymi na perystaltykę jelit (np.opioidami, jak morfina i jej pochodne). Środki przeczyszczające należy stosować ostrożnie i tylko sporadycznie podczas leczenia węglem aktywnym, gdyż ciężka i długotrwała biegunka może spowodować zaburzenia wodno-elektrolitowe.
W przypadku występowania wymiotów lub jeśli konieczne jest wywołanie wymiotów za pomocą leku doustnego, wymioty należy wywołać przed podaniem węgla. Lek Carbo medicinalis MF należy podać 30-60 minut po ustaniu wymiotów. W razie przyjęcia więcej niż 27 tabletek na dobę, ilość zawartej w tabletkach sacharozy (cukru) przekracza 5 g/24 h, należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Pacjenci przyjmujący preparat przez 7 dni z powodu wzdęć lub 2 dni z powodu biegunki, u których pomimo leczenia utrzymują się objawy powinni skontaktować się z lekarzem. Jeśli podczas leczenia biegunki wystąpi krew w stolcu lub gorączka, pacjent powinien skontaktowaćsię z lekarzem.

Lek zawiera sacharozę i laktozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. 

  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25 ̊C.
  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Węgiel leczniczy może osłabiać wchłanianie z przewodu pokarmowego innych leków. Wiąże na swej powierzchni substancje lecznicze stosowane między innymi w padaczce, zaburzeniach psychicznych, zakażeniach, nadciśnieniu i chorobach serca oraz wiele innych leków i substancji, w tym: barbiturany, benzodiazepiny, fenytoina, chloramfenikol, chloropromazyna, fenotiazyna, mianseryna, środki zgrupy inhibitorów MAO, chlorochina, chinina, nikotyna, chlormetiazol, klonidyna, digoksyna, propranolol iinne leki blokujące receptory β-adrenergiczne, kwas acetylosalicylowy i inne salicylany, ibuprofen, kwas mefenamowy, paracetamol, teofilina, zydowudyna. Leki należy stosować co najmniej 2 godziny przed przyjęciem lub po przyjęciu węgla leczniczego.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Węgla leczniczego nie należy stosować łącznie z pokarmem, który osłabia działanie leku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 960 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Carbo Medicinalis MF - Carbo medicinalis - zastosowanie i działanie

Skład:

węgiel leczniczy

Postać:

tabletki

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Gastroenterologia Medycyna rodzinna

Działanie :

adsorbujące zapierające

Wskazania:

Biegunka, wzdęcia. W porozumieniu z lekarzem - w zatruciach lekami lub innymi substancjami chemicznymi.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli oraz dzieci od 12 roku życia: wzdęcia - 4 do 5 tabletek dziennie aż do ustąpienia objawów. Biegunka 12-16 tabletek jednorazowo. Przed połknięciem tabletki rozkruszyć. Najlepiej podawać w postaci wodnej papki przygotowanej z rozkruszonych tabletek. Zatrucia lekami lub innymi substancjami toksycznymi: jednorazowo podać 49-50 tabletek. W przypadku ciężkich zatruć podać jednorazowo do 100 g węgla leczniczego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Duże ilości po podaniu wielokrotnym mogą wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaparcia. U dzieci mogą wystąpić wymioty. Lek barwi stolec na czarno.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na lek.   Gdy przyjmujesz inne leki. Inne leki należy stosować co najmniej 2 godziny przed lub po przyjęciu węgla leczniczego.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku Carbo Medicinalis MF w okresie ciąży i karmienia piersią należy poradzić się lekarza.