Xelevia, 100 mg, tabletki powlekane, 28 szt
231.79 zł

Xelevia, 100 mg, tabletki powlekane, 28 szt

Xelevia, 100 mg, tabletki powlekane, 28 szt
Ostatnia cena produktu
231.79 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Xelevia - Sitagliptinum - zastosowanie i działanie

Skład:

sitagliptyna

Postać:

tabletki

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Diabetologia

Działanie :

wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi

Wskazania:

Cukrzyca typu 2.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.   Uwaga! Podczas przyjmowania leku Xelevia ważne jest przestrzeganie diety, wykonywanie ćwiczeń fizycznych i realizowanie programu zmniejszania masy ciała zaleconego przez lekarza.   Nie zaleca się stosowania leku u osób poniżej 18 roku życia. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku w tej grupie pacjentów.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: nudności. Niezbyt często: zmniejszenie masy ciała, utrata apetytu, ból brzucha, biegunka, niski poziom cukru we krwi, senność. Podczas leczenia skojarzonego sitagliptyną z metforminą niezbyt często brak apetytu i zmniejszenie masy ciała. Podczas leczenia skojarzonego sitagliptyną z pioglitazonem często odnotowano hipoglikemię, wzdęcia, obrzęk obwodowy. Poza tym niezależnie od leku kojarzonego z sitagliptyną obserwowano zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, a także zapalenia kości i stawów, bóle kończyn, reakcje nadwrażliwości.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, senność może niekorzystnie wpłynąć na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby.   Gdy przyjmujesz ketokonazol, itrakonazol, rytonawir, klarytromycynę, digoksynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.