Riflux, tabletki musujące, 75 mg, 12 szt
3.92 zł

Riflux, tabletki musujące, 75 mg, 12 szt

Riflux, tabletki musujące, 75 mg, 12 szt
Ostatnia cena produktu
3.92 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Rekomendowany produkt zastępczy

Opis

Lek Riflux wskazany jest do stosowania w objawowym leczeniu nawracających dolegliwości dyspeptycznych nie związanych z chorobą przewodu pokarmowego.

Skład

Jedna tabletka musująca zawiera 75 mg ranitydyny (Ranitidinum) w postaci chlorowodorku (co odpowiada 84 mg ranitydyny chlorowodorku).

Wykaz substancji pomocniczych:
Sodu cytrynian
Sodu wodorowęglan
Aspartam
Powidon
Sodu benzoesan
Makrogol 6000
Aromat grejpfrutowy
Aromat pomarańczowy
Annato (E 160 b)

Jedna tabletka musująca zawiera 337 mg sodu (14,65 mmol).

Dawkowanie

Dorośli i młodzież od 12 lat:
W przypadku wystąpienia objawów dyspeptycznych należy zastosować 1 tabletkę preparatu. Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 1 godzinę lub nawracają, można użyć następną tabletkę.
Nie należy stosować więcej niż 2 tabletki preparatu na dobę.
Jeśli dolegliwości nie ustępują po 2 tygodniach leczenia, należy zweryfikować diagnozę.
Przed użyciem tabletkę należy rozpuścić w 100 ml wody, wypić roztwór po całkowitym rozpuszczeniu preparatu.lekarza.

Działanie

Lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Powoduje ustąpienie w krótkim czasie dolegliwości związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego: nadkwaśności, zgagi, bólów w nadbrzuszu. Działanie pojedynczej dawki 75 mg rozpoczyna się w czasie kilku minut po podaniu i utrzymuje się przez 6 - 8 godzin.


Wskazania

preparat polecanyw w objawowym leczeniu dolegliwości dyspeptycznych nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak zgaga, nadkwaśność soku żołądkowego, bóle w nadbrzuszu.

Przeciwwskazania

  • nadwrażliwość na ranitydynę i (lub) substancje pomocnicze,
  • marskość wątroby z nadciśnieniem wrotnym w wywiadzie,
  • fenyloketonuria,
  • dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Działania niepożądane

Najczęściej obserwowano występowanie:
Zaburzenia układu nerwowego: bóle głowy (4% w grupie stosujących ranitydynę 75 mg i 4% w grupie placebo),
zaburzenia smaku (0,3% i 0,0%),
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: zakażeń górnego odcinka układu oddechowego (5,0% i 4,3%), katar (1,2% i 1,2%), grypa i objawy grypopodobne (1,6% i 1,5%),
Zaburzenia żołądka i jelit: nudności lub wymioty (2,3% i 2,7%), biegunki (2,4% i 1,7%), bóle w nadbrzuszu (1,2% i 1,8%), wzdęcia lub odbijanie (1,0% i 0,9%),

Dane odnośnie możliwości występowania działań niepożądanych podczas stosowania ranitydyny w dawkach od 150 do 300 mg/dobę:
Zaburzenia układu nerwowego: stany splątania (0,08%), niepokój ruchowy, omamy wzrokowe i słuchowe. Działania niepożądane ze strony układu nerwowego są bardziej nasilone w trakcie stosowania dużych dawek leku, u osób powyżej 65 lat oraz u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i (lub) wątroby,
Zaburzenia serca: bradykardia, blok przedsionkowo-komorowy, tachykardia,
Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, gorączka, niedociśnienie, sporadycznie wysypki). Donoszono również o przypadkach reakcji anafilaktycznych, pokrzywki połączonej z obrzękiem twarzy oraz skurczem krtani, zespołu Stevensa-Johnsona.
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: donoszono o pojedynczych przypadkach ginekomastii, impotencji, obniżenia libido u mężczyzn.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: donoszono o pojedynczych przypadkach przemijającego zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych, przemijającego zapalenia wątroby.
Zaburzenia żołądka i jelit: donoszono o pojedynczych przypadkach przemijającej hipergastrynemii.
Zaburzenia krwi i układu chłonnego: donoszono o pojedynczych przypadkach zwiększenia stężenia kreatyniny oraz o przypadkach leukopenii, granulocytopenii, trombocytopenii.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: rumień wielopostaciowy i świąd skóry (niezbyt często).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Interakcje z innymi lekami:
Lek może powodować zmniejszenie wchłaniania ketokonazolu i innych leków, których wchłanianie zależy od kwaśności soku żołądkowego (np. tabletki dojelitowe). Podczas jednoczesnego stosowania należy zachować przynajmniej 2 godziny przerwy między podaniem tych leków i ranitydyny.

Donoszono o zwiększeniu lub zmniejszeniu czasu protrombinowego podczas jednoczesnego stosowania z warfaryną. U osób w podeszłym wieku ranitydyna w dawce 150 mg trzy razy na dobę lub jednorazowo 300 mg przed snem powodowała obniżenie klirensu warfaryny o 60% i wydłużenie okresu półtrwania o 21%. W badaniach oceniających interakcje ranitydyny z warfaryną u pacjentów w średnim wieku, którym podawano dawki ranitydyny od 100 do 400 mg/dobę, nie obserwowano wpływu ranitydyny na klirens warfaryny lub czas protrombinowy. Nie prowadzono badań oceniających ryzyko interakcji warfaryny z ranitydyną w dawce powyżej 400 mg/dobę.

Ranitydyna może hamować metabolizm glipizidu, glibenklamidu, metoprololu, midazolamu, nifedypiny, fenytoiny, teofiliny. Jednoczesne stosowanie z fenytoiną może zwiększać ryzyko ataksji.
Leki zobojętniające oraz pokarm nie wpływają istotnie na parametry farmakokinetyczne ranitydyny, wydłuża się czas niezbędny do wystąpienia stężenia maksymalnego w osoczu.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 963 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Riflux - Ranitidinum - zastosowanie i działanie

Skład:

ranitydyna

Postać:

tabletki musujące tabletki powlekane

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Gastroenterologia Medycyna rodzinna

Działanie :

hamuje wydzielanie soku żołądkowego

Wskazania:

Tabletki musujące w dawce 75 mg. Objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych (zgaga, nadkwaśność soku żołądkowego, bóle w nadbrzuszu). Tabletki powlekane i tabletki musujące w dawce 150 mg. Leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, także związanej z zakażeniem Helicobacter pylori; profilaktyka nawrotów owrzodzeń żołądka i dwunastnicy. Owrzodzenie występujące po operacjach żołądka. Zapalenie przełyku wywołane refluksem żołądkowo-przełykowym. Łagodzenie nawracających dolegliwości żołądkowych. Zapobieganie owrzodzeniom stresowym u ciężko chorych. Zespół Zollinger-Ellisona. Zapobieganie zachłyśnięciu kwaśną treścią żołądkową (zespół Mendelsona) przed znieczuleniem ogólnym pacjentów, u których istnieje takie ryzyko.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz dla tabletek powlekanych 150 mg i tabletek musujących 150 mg (30 sztuk). Doustnie. Tabletki musujące w dawce 75 mg. Dorośli i dzieci od 12 lat: w przypadku wystąpienia objawów dyspeptycznych należy zastosować 1 tabletkę, jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 1 godzinę lub nawracają można przyjąc następną tabletkę 75 mg. Nie należy stosować więcej niż 2 tabletki na dobę. Tabletki musujące w dawce 150 mg (opakowanie 4 i 10 sztuk). Refluks żołądkowo-przełykowy, łagodzenie objawów: 150 mg 2 razy dziennie przez 2 tygodnie, w razie konieczności leczenie może być przedłużone do 4 tygodni. Nawracające dolegliwości dyspeptyczne: 150 mg, w razie potrzeby 2 razy dziennie przez okres do 6 tygodni. Tabletki musujące należy rozpuścić w 1/2 szklanki wody. Nie stosować u dzieci poniżej 14 lat (tabletki powlekane 150 mg), u dzieci poniżej 12 lat (tabletki musujące 75 mg), u dzieci poniżej 3 lat (tabletki musujące 150 mg).

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko reakcje nadwrażliwości: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, gorączka, niedociśnienie, wysypka skórna. Ból i zawroty głowy, zaparcie, biegunka, nudności, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Rzadko senność i odwracalne stany splątania, depresji, omamów, głównie w trakcie stosowania dużych dawek leku, u pacjentów w podeszłym wieku oraz z przewlekłą niewydolnością nerek lub wątroby.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ranitydynę lub pozostałe składniki preparatu, cierpisz na marskość wątroby, porfirię, fenyloketonurię, zaburzenia czynności wątroby i nerek. Gdy przyjmujesz ketokonazol i inne leki, których wchłanianie zależy od kwaśności soku żołądkowego, warfarynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu lub karmionego dziecka.