Nasorin, 1 mg/ml, aerozol do nosa, 10 ml
Nasorin, 1 mg/ml, aerozol do nosa, 10 ml
0.00 zł

Nasorin, 1 mg/ml, aerozol do nosa, 10 ml

Nasorin, 1 mg/ml, aerozol do nosa, 10 ml
Ostatnia cena produktu
0.00 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

Lek jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu przekrwienia błony śluzowej nosa z wodnistą wydzieliną z nosa, występujących w przebiegu przeziębienia i zapalenia zatok przynosowych.

Skład

Substancją czynną leku jest ksylometazoliny chlorowodorek w ilości 1 mg na mililitr roztworu.
Inne składniki: sodu chlorek, disodu wodorofosforan dwuwodny, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu edetynian oraz woda oczyszczona.

Dawkowanie

Nasorin jest przeznaczony do leczenia przekrwienia błony śluzowej nosa u dzieci w wieku powyżej 10 lat i dorosłych.
Stosować 1-2 dawki aerozolu, w razie konieczności, do każdego otworu nosowego, nie częściej niż co 6 godzin (tj. nie częściej niż 4 razy na dobę) przez maksymalnie 7 dni.

Działanie

Ksylometazolina, substancja czynna zawarta w leku obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, zmniejszając w ten sposób powstały z różnych przyczyn obrzęk błony śluzowej nosa i ułatwia oddychanie przez nos. Działanie rozpoczyna się wkrótce po zastosowaniu leku i utrzymuje się przez 6 do 8 godzin.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Nasorin:

  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na którykolwiek składnik leku.
  • jeśli u pacjenta stwierdzono jaskrę z zamkniętym kątem przesączania
  • jeśli u pacjenta występuje przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i nieznaczną wydzieliną lub bez wydzieliny
  • jeśli pacjent niedawno miał operację mózgu z dostępem przez nos lub jamę ustną

Działania niepożądane

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są uczucie kłucia lub pieczenia w nosie i gardle oraz suchość błony śluzowej nosa.
Do rzadkich działań niepożądanych należą ból głowy, podwyższone ciśnienie krwi, nerwowość, nudności, zawroty głowy, bezsenność i kołatanie serca. Występowały także przemijające zaburzenia widzenia i ogólnoustrojowe reakcje alergiczne.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ciąża i karmienie piersią:
Nie wolno stosować leku w czasie ciąży. Stosowanie leku w czasie karmienia piersią należy przedyskutować z lekarzem.

Interakcje:
Nie zaleca się równoczesnego stosowania leku Nasorin z niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi, takimi jak: trój- lub czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub z inhibitorami MAO.

Producent

ORION
Grochowska 278 lok. 32
Warszawa
Cechy produktu
PRODUCENT

Nasorin - Xylometazolini hydrochloridum - zastosowanie i działanie

Skład:

chlorowodorek ksylometazoliny

Postać:

aerozol do nosa

Kategoria:

Układ oddechowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Otolaryngologia

Działanie:

zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa redukuje wyciek wydzielny z nosa

Wskazania:

Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego nieżytu nosa, zapalenia zatok.

Dawkowanie:

Donosowo. Nosorin w dawce 0.5 mg/ml jest przeznaczony do leczenia przekrwienia błony śluzowej nosa u dzieci w wieku 2-10 lat. U dzieci należy stosować 1 dawkę aerozolu do każdego otworu nosowego, nie częściej niż co 6 godzin, (tj. nie częściej niż cztery razy na dobę) przez maksymalnie 5 dni. Dzieciom aerozol należy podawać w pozycji siedzącej. W trakcie podawania małe dzieci powinny siedzieć na kolanach osoby podającej lek. Nosorin w dawce  1 mg/ml jest przeznaczony do leczenia przekrwienia błony śluzowej nosa u dzieci powyżej 10 lat i dorosłych. Należy stosować 1-2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego, nie częściej niż co 6 godzin, (tj. nie częściej niż cztery razy na dobę) przez maksymalnie 7 dni.   Uwaga! Nie stosować długotrwale. Czas leczenia nie powinien przekraczać 7 dni, ponieważ długotrwałe leczenie chlorowodorkiem ksylometazoliny może powodować obrzęk błony śluzowej nosa i nadmierne wydzielanie w wyniku zwiększonej wrażliwości komórek, tzw. efekt odbicia (polekowe zapalenie błony śluzowej nosa).   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Podrażnienie błony śluzowej nosa i uczucie pieczenia w nosie, suchość błony śluzowej nosa, kichanie, bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia snu, reakcje alergiczne, przyspieszenie czynności serca, zaburzenia rytmu serca. Dłuższe niż zalecane stosowanie leku może doprowadzić do nawrotu przekrwienia błony śluzowej nosa, charakteryzującego się przewlekłym zaczerwieniem, obrzękiem i katarem.   Lek stosowany w zalecanych dawkach nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. W przypadku stosowania w dawkach większych niż zalecane lub przez okres dłuższy niż zalecany mogą wystąpić działania niepożądane ze strony układu krążenia i/lub ośrodkowego układu nerwowego, które mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, wysychające zapalenie błony śluzowej nosa, jaskrę, przerost gruczołu krokowego, skłonność do krwawienia z nosa, porażenną niedrożność jelit, mukowiscydozę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, cukrzycę.   Gdy przyjmujesz leki przeciwdepresyjne, preparat zawierające efedrynę, pseudoefedrynę.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży. W okresie karmienia piersią stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.