Lactulose-MIP, (9,75 g / 15 ml), syrop, 1000 ml
53.99 zł

Lactulose-MIP, (9,75 g / 15 ml), syrop, 1000 ml

Lactulose-MIP, (9,75 g / 15 ml), syrop, 1000 ml
Ostatnia cena produktu
53.99 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

LACTULOSE MIP stosowana jest jako lek przeczyszczający w zaparciach oraz zapobieganiu i leczeniu encefalopatii wątrobowej.

Skład

15 ml syropu zawiera substancje czynna laktulozę 9,75 g oraz substancjie pomocnicze: aromat wiśniowy IFF 16-21-3618, kwas cytrynowy bezwodny, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta, ciężkości i przebiegu choroby. Laktulozę należy przyjmować doustnie. Laktulozę można przyjmować z woda lub innymi płynami. Lek można przyjmowac niezależnie od posiłków. Działanie przeczyszczające może wystąpić po upływie 2 do 10 godzin.

Działanie

Lactulose-MIP 9,75 g/15 ml syrop jest dwucukrem złożonym z D-galaktozy i fruktozy. Jest lekiem łagodnie przeczyszczającym o działaniu osmotycznym. Za przeczyszczające działanie laktulozy odpowiedzialne są dwa zjawiska:

  • cukier i kwasy powodują zmiany ciśnienia osmotycznego (zwiększenie objętości treści jelitowej), co pośrednio wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit,
  • kwasy pobudzają perystaltykę jelit w sposób bezpośredni.

Lactulose-MIP przyczynia się także do zmniejszenia stężenia amoniaku we krwi.

Wskazania

Zaparcia, zapobieganie i leczenie encefalopatii wątrobowej.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na laktuloze lub którykolwiek składnik preparatu, niedrożność jelit, zapalenia przewodu pokarmowego oraz zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Laktulozy nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy, z zaburzeniami w wydzielaniu laktazy, galaktozemią lub z zaburzeniami wchłaniania jelitowego glukozy oraz galaktozy.

 

Działania niepożądane

Możliwe działania niepożądane: zaburzenia żołądkowe i jelitowe, zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania.

W przypadku stosowania zalecanych dawek, początkowo, bardzo często ( u wiecej niż 1 na 10 osób) obserwowano bole brzucha, bebnice i wzdęcia.

Podawanie dużych dawek leku może również spowodować nudności, wymioty i biegunkę z zaburzeniami równowagi elektrolitowej.

W przypadku długotrwałego przyjmowania zalecanych dawek, które prowadzą do utrzymywania się luźnych stolców, mogą wystąpić zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.

Bardzo rzadko podczas leczenia encefalopatii wątrobowej obserwowano hipernatremię.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

U niemowląt i u małych dzieci należy sie upewnić, że nie wystepuje autosomalno-recesywna, dziedziczna nietolerancja fruktozy.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 958 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji
Główny składnik

Lactulose-MIP - Lactulosum - zastosowanie i działanie

Skład:

laktuloza

Postać:

syrop

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Gastroenterologia

Działanie :

przeczyszczające zmniejsza stężenia amoniaku we krwi

Wskazania:

Objawowe leczenie przewlekłych zaparć, przewlekłej niewydolności wątroby przebiegającej ze zwiększeniem stężenia amoniaku we krwi.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb, ciężkości i przebiegu choroby. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się stosować następujący schemat stosowania leku: zaparcia - dorośli: 10 -15 ml preparatu 1 do 2 razy na dobę; dzieci - początkowo 10 - 25 ml preparatu na dobę, przez 2-3 dni, a następnie 5 -15 ml preparatu na dobę. Encefalopatia wątrobowa: dawkę należy zwiększać stopniowo. Dorośli -  początkowo 10 do 15 ml syropu 3 razy na dobę, później zwiększyć do 30 - 45 ml syropu 3 do 4 na dobę. Dawkowanie należy tak dostosować, żeby wydalać luźny stolec 2 do 3 razy na dobę. Preparat można przyjmować po zmieszaniu z wodą lub innymi płynami. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Działanie przeczyszczające może wystąpić po upływie 2 do 10 godzin. Jeśli dawka jest niewystarczająca, do pierwszego stolca może upłynąć 24 do 48 godzin. Uwaga! 15 ml syropu zawiera maksymalnie 2,4 g węglowodanów, co odpowiada 0,2 jednostkom chlebowym, dlatego lek należy ostrożnie stosować u osób z cukrzycą.

Możliwe skutki uboczne:

W początkowym okresie mogą wystąpić bóle brzucha. Niekiedy po zastosowaniu dużych dawek obserwowano nudności, biegunkę, wzdęcia. Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się zaburzenia równowagi elektrolitowej wywołane biegunką. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość laktulozę lub pozostałe składniki preparatu, niedrożność jelit, zapalenie przewodu pokarmowego, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, dziedziczną nietolerancję fruktozy, zaburzenia w wydzielaniu enzymu laktazy, galaktozemię - niemożność przekształcenia galaktozy w glukozę, zaburzenia wchłaniania jelitowego glukozy oraz galaktozy. Gdy przyjmujesz leki uwalniane w jelicie grubym, preparaty moczopędne, kortykosteroidy, amfoterycynę B, glikozydy nasercowe. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.