Balsamum mentholi compositum, maść, 30 g
10.99 zł

Balsamum mentholi compositum, maść, 30 g

Balsamum mentholi compositum, maść, 30 g
Ostatnia cena produktu
10.99 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

Balsamum Mentholi Compositium - maść do stosowania zewnętrznego.
Metylis salicylas + Mentholum
 


 

 

Skład

1 g maści zawiera:

  • substancje czynne: salicylan metylu – 200 mg, mentol – 25 mg
  • substancje pomocnicze: lanolina bezwodna, wazelina żółta

W 1 cm wyciśniętej maści znajduje się 40 mg salicylanu metylu i 5 mg mentolu.

Dawkowanie

Miejscowo: bolące miejsce nacierać niewielką ilością (1-3 cm) wyciśniętej maści, nałożyć ciepły opatrunek. Stosować 1 do 3 razy na dobę.

Działanie

Preparat po wtarciu w skórę wywołuje przekrwienie, powoduje uczucie rozgrzania, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Wskazania

Bóle mięśniowe i stawowe, nerwobóle, bóle reumatyczne, zapalenia korzonków nerwowych, tzw. bóle krzyża.
Bóle pourazowe, po stłuczeniach, skręceniach stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub podłoże maściowe.
Nie stosować u dzieci do 12 roku życia.
Leku nie należy stosować jeśli po lekach zawierających kwas acetylosalicylowy lub po niesteroidowych lekach przeciwzapalnych występowały napady astmy, pokrzywka lub zapalenie śluzówki nosa.
Przed użyciem leku należy poinformować lekarza o wszystkich w/w przypadkach.

Specjalne ostrzeżenia i specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania:
Nie stosować dawek większych niż zalecane.
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek należy zachować ostrożność.
Nie stosować na uszkodzoną skórę i otwarte rany, w okolicach oczu i na błony śluzowe.
Bezpieczny okres czasu stosowania preparatu uzależniony jest od rozległości miejsca, na które preparat jest stosowany, a tym samym wielkości jednorazowej dawki. W czasie stosowania (szczególnie na duże powierzchnie ciała) należy zwracać uwagę na występowanie objawów opisanych w pkt. Przedawkowanie i w razie ich wystąpienia przerwać leczenie. Jeśli objawy nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku zauważenia objawów skurczu oskrzeli (reakcja na salicylany) należy podjąć niezbędne środki. W razie wystąpienia wstrząsu należy wdrożyć postępowanie przeciwwstrząsowe.

Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji:
Salicylan metylu nasila działanie innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasileniu ulegają również działania niepożądane równocześnie stosowanych leków przeciwzapalnych.
Ponadto salicylany mogą powodować nasilenie działania leków przeciwzakrzepowych, sulfonamidów i doustnych leków hipoglikemizujących. W przypadku leków przeciwzakrzepowych interakcja ta może powodować wystąpienie krwawień.
W przypadku równoczesnego stosowania leków, które konkurują z salicylanami o mechanizmy transportu w cewkach nerkowych (probenecid), szybkość wydalania salicylanów znacznie się zmniejsza, co może być przyczyną ich kumulacji.

Działania niepożądane

Może powodować, szczególnie u osób wrażliwych, miejscowy ból, pokrzywkę, świąd, nadmierne przekrwienie skóry. Również ból głowy i przekrwienie spojówek. U pacjentów z nadwrażliwością może wystąpić napad astmy i wstrząs.
Duże dawki BALSAMUM MENTHOLI COMPOSITUM, stosowane przez dłuższy okres, mogą wywoływać łagodną formę zatrucia, tzw. salicilismus. Tego rodzaju zatrucie może wystąpić np. podczas wielokrotnego stosowania środka w czasie leczenia przewlekłych chorób gośćcowych. Objawami są nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunki, pragnienie, zaburzenia słuchu, bóle głowy, uczucie zmęczenia lub pobudzenia. Objawy te ustępują po odstawieniu leku. W przypadku cięższego zatrucia konieczne jest szybkie nawodnienie chorego oraz podawanie dożylne wodorowęglanu sodowego w celu uregulowania równowagi kwasowo - zasadowej.
Ostre zatrucia salicylanami występują rzadko. Objawy toksycznego działania salicylanów występują przeważnie wówczas, gdy stężenie ich we krwi jest większe niż 30 mg/100cm3, co w przypadku stosowania w postaci maści nie ma klinicznego znaczenia.

W przypadku zastosowania preparatu na duże powierzchnie ciała lub wielokrotnego stosowania może dojść do wystąpienia lub nasilenia działań niepożądanych, które w sporadycznych wypadkach mogą prowadzić nawet do zatruć salicylanami.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Przed użyciem leku należy poinformować lekarza o istniejącej lub możliwej ciąży.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu:
Zastosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 963 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Działanie/właściwości
Sposób aplikacji
Główny składnik

Balsamum Mentholi compositum - Mentholum, Methylis salicylas - zastosowanie i działanie

Skład:

salicylan metylu mentol

Postać:

maść

Kategoria:

Układ mięśniowo-szkieletowy

Specjalności:

Reumatologia Medycyna rodzinna

Działanie :

rozgrzewające miejscowo znieczulająco

Wskazania:

Do stosowania miejscowego w bólach mięśniowych i stawowych, nerwobólach, zapaleniach korzonków nerwowych, tzw. bólach krzyża.

Dawkowanie:

Miejscowo. Bolące miejsce nacierać niewielką ilością maści, nałożyć ciepły opatrunek. Stosować 1-3 razy dziennie. Nie stosować na uszkodzoną skórę. Nie stosować u dzieci.

Możliwe skutki uboczne:

Miejscowo ból, pokrzywka, świąd, nadmierne przekrwienie skóry. Może powodować ból głowy, przekrwienie spojówek.