Beta karoten Amara, tabletki, 10 mg, 50 szt.

beta-karoten, tabletka, niedobór witamin

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Zakład Farmaceutyczny „Amara” Sp. z o.o.
ul. Stacyjna 5
30-851 Kraków

Producent

CHANCE
Pieńków 11
Czosnów

Opis

Tabletki Beta karoten Amara to lek witaminowy, zawierający najbardziej aktywną prowitaminę A. Ulega ona przemianie w retinol, czyli aktywną formę witaminy A. Beta karoten jest także antyoksydantem, zapobiegając powstawaniu wolnych rodników. Lek podaje się głownie w profilaktyce niedoboru witaminy A oraz między innymi w przypadku nadwrażliwości na promienie słoneczne czy jako środek uzupełniający dla kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne i dietę odchudzającą. Beta karoten Amara można stosować u dzieci w wieku powyżej 7 lat oraz dorosłych.

Skład

Substancją czynną leku jest betakaroten krystaliczny.

1 tabletka zawiera 10 mg beta karotenu krystalicznego.

Substancje pomocnicze wchodzące w skład BetaTab 20% S: D, L – alfa tokoferol, skrobia modyfikowana, syrop glukozowy, sodu askorbinian, skrobia kukurydziana.
Substancje pomocnicze: laktoza, stearynian magnezu, powidon, skrobia kukurydziana, syrop glukozowy, witamina E.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie, popijając tabletkę wodą.

Dawkowanie Beta karotenu Amara w celach leczniczych ustala lekarz. Natomiast profilaktycznie u dzieci w wieku od 7 do 12 lat podaje się 1 tabletkę co 2 dni, a u dzieci powyżej 12 lat i dorosłych 1 tabletka raz dziennie.

Działanie

Beta karoten Amara uzupełnia niedobory witaminy A, będąc jej prekursorem. Substancja czynna leku należy do karotenoidów, czyli naturalnych barwników warzyw i owoców. Betakaroten w około 75 % jest przekształcany do aktywnej formy witaminy A, czyli retinolu, głownie w śluzówce jelita cienkiego. Prowitamina A działa antyoksydacyjnie, zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, bezpośrednio oddziałuje z nimi oraz może być ich akceptorem.

Wskazania

Beta karoten Amara jest wskazany w stanach niedoboru witaminy A, szczególnie w okresie wiosennym i letnim u pacjentów nadwrażliwych na działanie promieni słonecznych. Lek stosuje się u kobiet zażywających doustne środki antykoncepcyjne czy stosujących dietę odchudzającą. Lek podaje się również jako środek wspomagający terapię chorób skóry związanych z nadwrażliwością na światło słoneczne (protoporfiria erytropoetyczna), w stanach zapalnych błon śluzowych i skóry, zaburzeniach barwnikowych (np. bielactwo), pokrzywce słonecznej, zaćmie, leukoplatii i miażdżycy.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Beta karoten Amara u osób nadwrażliwych an betakaroten lub którykolwiek ze składników. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest również: ciężka niewydolność wątroby i nerek, hiperwitaminoza A, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego czy biegunka.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Beta karoten Amara może powodować takie skutki uboczne jak: żółte zabarwienie skóry okolicy barkowej, ramion, brzucha – karotenodermia, łagodna biegunka. Do
bardzo rzadkich objawów należą: wybroczyny, bóle stawów, zawroty głowy, reakcje alergiczne. Objawy te ustępują po przerwaniu stosowania leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Beta karoten Amara zawiera laktozę, więc jeśli stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, to przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Beta karoten Amara może wchodzić w interakcje z:

  • neomycyną,
  • cholestyraminą,
  • witaminą K,
  • preparatami zawierającymi żelazo.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Beta karoten Amara lepiej wchłania się w obecności tłuszczu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować leku Beta karoten Amara u dzieci w wieku poniżej 7 lat.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Dzięki szerokiej dostępności marchew należy do najpopularniejszych w Polsce i na świecie warzyw. Króluje w niejednej kuchni, wzbogacając swoim smakiem i kolorem wiele potraw. Dlaczego warto jeść marchewkę? Jakimi właściwościami i wartościami odżywczymi się charakteryzuje? Czy każdy może spożywać marchew?  

  • Beta-karoten jest z nami od zawsze. O jego istnieniu dowiedzieliśmy się niespełna 200 lat temu. Szereg badań pozwolił odpowiedzieć na wiele pytań związanych z tym naturalnym barwnikiem. Czy ma właściwości lecznicze? Które warzywa są bogate w beta-karoten i gdzie jest go najwięcej? Czy ten barwnik przyciemnia skórę? Czy istnieją tabletki na opaleniznę, jak długo je stosować, po jakim czasie zaobserwujemy efekty? Czy jest szkodliwy? Poniżej przybliżamy odpowiedzi na te i więcej pytań. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij