Na receptę

Adavin, 10 mg, tabletki drażowane, 50 szt.

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Produkt usunięty z oferty doz.pl

Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

O produkcie

Producent

SANDOZ
Domaniewska 50c
Warszawa

Opis

Adavin to lek zwiększający ukrwienie tkanek, w szczególności tkanek mózgu. Wskazany jest do leczenia łagodnego lub umiarkowanego otępienia. 

Skład

Substancją czynną jest nicergolina.

1 tabletka zawiera 10 mg nicergoliny.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, sodu karboksymetyloceluloza, wapnia wodorofosforan dwuwodny. Otoczka: hydroksypropylometyloceluloza, żelatyna, sacharoza, talk, wapnia węglan, tytanu dwutlenek, capol 600.

Dawkowanie

Adavin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Dawkowanie leku Adavin jest ustalane przez lekarza. Zazwyczaj stosuje się 1 lub 2 tabletki do trzech razy na dobę. 

Tabletki powinno się przyjmować przed posiłkiem. Jeśli występują problemy żołądkowe, lek można przyjmować w trakcie posiłku. 

Dawkowania nie wolno modyfikować bez konsultacji z lekarzem. Tyczy się to również odstawienia leku. 

Działanie

Adavin zawiera nicergolinę – pochodną ergoliny, która naturalnie występuje w sporyszu. Działanie nicergoliny widać w centralnym układzie nerwowym i układzie sercowo-naczyniowym. Zmniejsza opór naczyniowy i zapobiega zlepianiu się płytek krwi. Adavin zwiększa ukrwienie w tkankach (szczególnie w mózgu), poprawia przepływ krwi w układzie krążenia oraz pobudza metabolizm komórek mózgu. 

Wskazania

Adavin stosuje się do leczenia łagodnego lub umiarkowanego otępienia u pacjentów. 

Przeciwwskazania

Adavinu nie można stosować w przypadku uczulenia na nicergolinę, alkaloidy sporyszu lub substancje pomocnicze leku. Ponad to lek będzie przeciwwskazany w przypadku: przebytego zawału mięśnia sercowego, obfitych krwawień, wolnej czynności serca, niedociśnienia ortostatycznego (obecnie lub w przeszłości), stosowania leków z grupy sympatykomimetyków (leki stosowane zazwyczaj w przeziębieniu, zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, leczeniu astmy, chorób serca, środki hamujące łaknienie lub leki psychostymulujące o działaniu podobnym do amfetaminy).

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Adavin może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Poniżej opisano najczęściej występujące skutki uboczne leku Adavin. Pełna lista dostępna jest w ulotce dołączonej do leku. 

Działania niepożądane leku Adavin
Często występujące odczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej.
Niezbyt często występujące pobudzenie, stan splatania, bezsenność, senność, zawroty głowy, bóle głowy, niskie ciśnienie tętnicze, zaczerwienienie skóry twarzy, zaparcie, biegunka, nudności, świąd, zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku Adavin należy skonsultować z lekarzem jeśli pacjenta dotyczą takie problemy jak: nieznacznie zwolniona czynność serca, stosowanie leków obniżających ciśnienie krwi, dna moczanowa (lub przyjmowanie leków w niej stosowanych), zaburzenia czynności nerek lub wątroby, podeszły wiek. 

Odnotowano przypadki bliznowacenia tkanek w obrębie jamy brzusznej, serca lub płuc podczas przyjmowania oraz w długim okresie od zakończenia stosowania nicergoliny. Nie można wykluczyć związku pomiędzy bliznowaceniem a stosowaniem leku, choć na razie nie został on dowiedziony. 

Stosowanie leku może wiązać się z ryzykiem wystąpienia objawów zatrucia alkaloidami sporyszu (nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i zwężenie naczyń obwodowych, drętwienie i mrowienie w kończynach, obrzęk nóg, świąd, bóle mięśni kończyn i pleców, utrata siły w nogach, ziębnięcie, zbladnięcie i sinica palców, zawroty głowy, niedoczulica, drętwienie, ból głowy, dezorientacja, omamy). Jeśli wystąpią takie objawy, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza. 

Alkohol może nasilać działania niepożądane leku na układ nerwowy (np. zawroty głowy). 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Adavin może wchodzić w interakcje z:

  • lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego (nicergolina może nasilać ich działanie);
  • lekami metabolizowanymi przez izoenzym CYP2D6 cytochromu P450 (np. tramadol, ondansetron, rytonawir, leki stosowane w zaburzeniach psychicznych), ponieważ nicergolina metabolizowana jest przez ten sam izoenzym i nie można wykluczyć oddziaływania z tymi lekami.
  • lekami beta-adrenolitycznymi (stosowanymi w celu regulacji rytmu serca), gdyż nicergolina może nasilać ich działanie na serce.
  • sympatykomimetykami gdyż nicergolina może zmniejszać ich działanie.
  • lekami wpływającymi na krzepnięcie krwi, w tym z kwasem acetylosalicylowym (możliwe jest wydłużenie czasu krwawienia, stąd konieczna jest częstsza kontrola wskaźników krzepnięcia krwi);
  • lekami hamującymi metabolizm kwasu moczowego lub jego wydalanie, tj. allopurynol (nicergolina może wywołać napad dny moczanowej),
  • alfa-mimetykami (stosowanych np. w chorobach dróg oddechowych i zaburzeniach ciśnienia tętniczego albo zawartych w kroplach do oczu lub do nosa) i beta-mimetykami (tj. leki rozszerzające oskrzela i ułatwiające oddychanie) – Adavin może osłabić ich działanie,
  • lekami przeciwarytmicznymi oraz trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi – nie mozna wykluczyć, że leki będą nawzajem wpływać na swoje działanie. 

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. 

Nie zaleca się stosowania leku Adavin u kobiet w ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka, dlatego nie zaleca się jego stosowania w trakcie karmienia piersią. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

U osób szczególnie wrażliwych Adavin może powodować obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a w konsekwencji uczucie zmęczenia i zawroty głowy.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij