Naproxen Hasco, 1,2% (12 mg/g), żel, 50 g
4.99 zł

Naproxen Hasco, 1,2% (12 mg/g), żel, 50 g

Naproxen Hasco, 1,2% (12 mg/g), żel, 50 g
Ostatnia cena produktu
4.99 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

Lek przeznaczony do stosowania na skórę.

Skład

1 g żelu zawiera:

 • Substancję czynną: naproksen sodowy (Naproxenum natricum) - 12 mg.
 • Substancje pomocnicze: karbomer 5984, sodu wodorotlenek 30%, lewomentol, chloralu wodzian, glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona. 

Dawkowanie

Lek do stosowania miejscowego na skórę.
Lek należy nakładać 4 do 5 razy na dobę na bolące miejsce i delikatnie wsmarowywać. Na powierzchnię skóry ok. 7 cm na 7 cm stosuje się pasek żelu długości 1 cm. Po naniesieniu żelu na skórę należy dokładnie umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy. W razie wystąpienia zaczerwienienia i podrażnienia skóry należy przerwać stosowanie leku do ustąpienia objawów, w razie nie ustąpienia objawów należy zgłosić się do lekarza. W przypadku wrażenia, że działanie leku Naproxen HASCO jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza. 

Działanie

Naproksen działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Lewomentol wywołuje na skórze uczucie chłodu i działa miejscowo znieczulająco, powoduje miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i ułatwia przenikanie naproksenu do zmienionych chorobowo tkanek. Wodzian chloralu dzięki właściwościom lekko drażniącym powoduje korzystne odruchowe rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Wskazania

Lek stosuje się przeciwbólowo i przeciwzapalnie w bólach mięśni i stawów:

 • w chorobie zwyrodnienia stawów.
 • w urazach tkanek miękkich,
 • w urazach stawów i ścięgien.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować żelu Naproxen HASCO:

 • jeżeli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną – naproksen lub na którykolwiek ze składników leku,
 • jeżeli występuje nadwrażliwość na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. na kwas acetylosalicylowy),
 • w trzecim trymestrze ciąży,
 • u dzieci do lat 3. 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek Naproxen HASCO może powodować działania niepożądane. Po zastosowaniu leku mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne: nadwrażliwość, zaczerwienienie, podrażnienie, zwykle przemijające po odstawieniu leku.  W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić objawy niepożądane wynikające z ogólnego działania naproksenu (np. nudności, biegunka, senność, bóle głowy, reakcje nadwrażliwości). Możliwe są reakcje uwrażliwienia na światło. Rzadko mogą wystąpić rumień, świąd, pieczenie. W przypadku wystąpienia duszności lub zmian skórnych należy natychmiast zaprzestać stosowania leku, skonsultować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Naproxen HASCO mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Z uwagi na zawartość glikolu propylenowego, lek może powodować podrażnienie skóry.
Z uwagi na zawartość metylu parahydroksybenzoesanu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). 

 • Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. 

Stosowanie innych leków

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.  Dotychczas nie obserwowano interakcji naproksenu podawanego miejscowo na skórę z innymi lekami. Jednakże w przypadku długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry nie można całkowicie wykluczyć wystąpienia takich interakcji.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Leku nie należy stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży z wyjątkiem przypadków zalecanych i nadzorowanych przez lekarza, po starannym rozważeniu potencjalnych korzyści dla matki oraz płodu. Stosowanie naproksenu w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. 

Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią. Naproksen przenika do mleka kobiet karmiących piersią. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować leku u dzieci do lat 3. 

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 903 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Specyfika
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji
Główny składnik

PODYSKUTUJ O PRODUKCIE

Informacje / opinie zawarte w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca zażywania / stosowania produktu. W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus