Vitaminum A Hasco, 2500 j.m, kapsułki miękkie, 50 szt.
3.49 zł

Vitaminum A Hasco, 2500 j.m, kapsułki miękkie, 50 szt.

Vitaminum A Hasco, 2500 j.m, kapsułki miękkie, 50 szt.
3.49 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Lek VITAMINUM A HASCO stosowany profilaktycznie w zapobieganiu niedoborom witaminy A.

Skład

Substancją czynną leku jest witamina A (Retinoli palmitas), jedna kapsułka leku zawiera 2500 j.m. witaminy A.
Pozostałe substancje pomocnicze to: olej arachidowy oczyszczony, żelatyna, glicerol, błękit patentowy (E 131).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek stosuje się doustnie.
Zalecana dawka
O ile lekarz nie zaleci inaczej, zwykle stosuje się 1 lub 2 kapsułki na dobę.

W przypadku wrażenia, że działanie leku VITAMINUM A HASCO jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Działanie

Witamina A odgrywa istotną rolę w procesie widzenia (zapewnia prawidłowe funkcjonowanie siatkówki), jest niezbędna do wzrostu, regeneracji, różnicowania się komórek, czynności naskórka i nabłonków oraz
błon śluzowych. Zwiększa odporność na zakażenia, bierze udział w kostnieniu i tworzeniu struktury kości, w procesie rozmnażania, zapłodnienia i rozwoju zarodkowym.

Wskazania

Lek stosuje się profilaktycznie w zapobieganiu niedoborom witaminy A.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku VITAMINUM A HASCO:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
  • podczas hiperwitaminozy A, przy ciężkim nadciśnieniu tętniczym, jaskrze lub miastenii (Myasthenia gravis).

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Lek jest zwykle dobrze tolerowany, lecz w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.
 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek VITAMINUM A HASCO zawiera olej arachidowy (z orzeszków ziemnych). Jeśli u pacjenta występuje uczulenie na orzeszki ziemne lub soję, nie należy stosować tego leku.

Przechowywać w temperaturze pokojowej.
Chronić od światła i wilgoci.
Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Wchłanianie witaminy A z przewodu pokarmowego jest zmniejszone w obecności neomycyny, cholestyraminy, ciekłej parafiny.

Stosowanie syntetycznych retynoidów (np. acytretyna, izotretynoina, tretynoina) wraz z lekiem VITAMINUM A HASCO może wywoływać objawy hiperwitaminozy A. Witamina A nasila działanie niektórych leków przeciwzakrzepowych (np. pochodnych warfaryny). Doustne środki antykoncepcyjne mogą nasilać działanie witaminy A. Przyjmowanie witaminy A może wpływać na wyniki niektórych oznaczeń biochemicznych (stężenie azotu we krwi i moczu, wapnia w osoczu, cholesterolu i triglicerydów w osoczu) oraz na wyniki niektórych badań hematologicznych (liczba erytrocytów i leukocytów we krwi).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Kobiety ciężarne mogą przyjmować lek VITAMINUM A HASCO jedynie po konsultacji z lekarzem i tylko w określonych przez niego dawkach, ponieważ przyjmowanie zwiększonej ilości witaminy A może być
niebezpieczne dla płodu. W trakcie kuracji nie należy spożywać nadmiernych ilości pokarmów bogatych w witaminę A (np. wątroby), gdyż może to prowadzić do jej przedawkowania.

Kobiety karmiące piersią mogą przyjmować lek Vitaminum A Hasco jedynie po konsultacji z lekarzem i tylko w określonych przez niego dawkach, ponieważ przyjmowanie zwiększonej ilości witaminy A może być niebezpieczne dla dziecka.

Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Sposób aplikacji
Główny składnik
PRODUCENT

Vitaminum A - Retinolum - zastosowanie i działanie

Skład:

witamina A

Postać:

kapsułki roztwór krople

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Okulistyka Dermatologia i wenerologia

Działanie :

uzupełnia niedobory witaminy A

Wskazania:

Ślepota zmierzchowa, wysuszenie spojówek, choroby skóry z nadmiernym rogowaceniem i łuszczeniem naskórka, rybia łuska, łuszczyca, łysienie plackowate, łojotok i zapalenie łojotokowe skóry, trądzik pospolity, przewlekłe nieżyty dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, choroby wątroby i dróg żółciowych, kamica nerkowa.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Natomiast profilaktycznie 1-2 kapsułki na dobę (2500j.m-6000j.m witaminy A).

Możliwe skutki uboczne:

Długotrwałe zażywanie dużych dawek witaminy A może prowadzić do objawów przedawkowania (zmęczenie, osłabienie, ból głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenie wątroby).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na witaminę A lub pozostałe składniki preparatu, nadmiar witaminy A w organizmie, zespół złego wchłaniania tłuszczów. Gdy przyjmujesz cholestyraminę, doustne leki przeciwzakrzepowe. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią.