Amyx 2, tabletki, 2 mg, 30 szt
9.88 zł

Amyx 2, tabletki, 2 mg, 30 szt

Amyx 2, tabletki, 2 mg, 30 szt
Ostatnia cena produktu
9.88 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Rekomendowany produkt zastępczy

Amyx - Glimepiridum - zastosowanie i działanie

Skład:

glimepiryd

Postać:

tabletki

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Diabetologia

Działanie :

obniża poziom cukru we krwi zwiększa wrażliwość komórek na insulinę pobudza komórki trzustki do wydzielania insuliny zmniejsza wychwyt insuliny przez wątrobę

Wskazania:

Leczenie cukrzycy typu 2 w przypadku gdy dieta, ćwiczenia fizyczne oraz zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. Tabletki należy przyjmować krótko przed lub w czasie pierwszego posiłku.   Preparat nie jest wskazany do stosowania u dzieci.   Uwaga! W czasie leczenia należy stosować odpowiednią dietę oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Leczenie glimepirydem wymaga regularnej kontroli stężenia glukozy we krwi i w moczu.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Przemijające zaburzenia widzenia (szczególnie na początku leczenia),  zaburzenia morfologii krwi, zaniżony poziom cukru we krwi co może prowadzić do omdleń, a w cięższych przypadkach do śpiączki, świąd, wysypka, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.   Zdolność koncentracji i szybkość reakcji u chorych na cukrzycę może zostać osłabiona w wyniku wahań poziomu cukru we krwi lub np. z powodu zaburzeń widzenia, co może stwarzać zagrożenie w przypadku prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na glimepiryd, inne pochodne sulfonylomocznika, sulfonamidy lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, cukrzycę typu 1, rzadko występująca dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy typu Lappa lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.   Gdy przyjmujesz ryfampicynę, flukonazol, fenylbutazon, azapropazon, oksyfenbutazon, sulfinpirazon, insulinę i doustne leki przeciwcukrzycowe, niektóre sulfonamidy o długim działaniu, salicylany i kwas p-aminosalicylowy, steroidy anaboliczne i męskie hormony płciowe, chloramfenikol, leki przeciwkrzepliwe z grupy kumaryny, fenfluraminę, fibraty, fluoksetynę, allopurynol, leki adrenolityczne, cyklofosfamid, trofosfamid i ifosfamid, tetracykliny, leki przeciwdepresyjne (inhibitory MAO), antybiotyki chinolonowe, probenecyd, mikonazol, trytokwalina, flukonazol. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.