Filomag B6, 40 mg + 5 mg, tabletki, 50 szt.
8.99 zł

Filomag B6, 40 mg + 5 mg, tabletki, 50 szt.

Filomag B6, 40 mg + 5 mg, tabletki, 50 szt.
8.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Filomag® B6 zawiera dobrze przyswajalny związek magnezu (asparaginian) i witaminę B6.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: magnezu wodoroasparaginian i chlorowodorek pirydoksyny.

1 tabletka zawiera: 40 mg jonów magnezu w postaci 600 mg magnezu wodoroasparaginianu oraz 5 mg pirydoksyny chlorowodorku.

Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, karboksyme-tyloskrobia sodowa, sacharoza, talk, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Lek Filomag B6 należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować następujący schemat podawania leku Filomag B6:

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:

  • leczniczo: 1 do 2 tabletek 2 do 3 razy na dobę;         
  • profilaktycznie, w uzasadnionych przypadkach: 1 do 2 tabletek 2 razy na dobę.


Dzieci w wieku od 4 do 12 lat: odpowiednio do stwierdzonych niedoborów magnezu, wieku i masy ciała dziecka: 1 do 2 tabletek 2 razy na dobę.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Filomag B6 jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Działanie

Magnez jako aktywator enzymów pełni wiele funkcji metabolicznych w komórkach organizmu człowieka. Jest niezbędny w czynności mięśnia sercowego, układu nerwowego, mięśniówki gładkiej naczyń oraz mięśni prążkowanych. Niedobór magnezu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca i zaburzeń rytmu serca. Objawami niedoboru magnezu są: nadpobudliwość, trudności koncentracji, zwiększona podatność na stres, zaburzenia pracy mięśni szkieletowych (skurcze mięśni, tężyczka).

Witamina B6 zwiększa o 20 do 40% wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, ułatwia transport tego pierwiastka do wnętrza komórek i utrzymuje jego właściwe stężenie wewnątrzkomórkowe. Zmniejsza także wydalanie magnezu w moczu. Skuteczność preparatów magnezu zawierających witaminę B6 jest większa niż samego magnezu. Witamina B6 bierze udział w przemianie białkowej (jako koenzym w przemianach aminokwasów i syntezie białek). Jej niedobór może wywołać stany zapalne skóry kończyn, zapalenie błon śluzowych, niedokrwistość, zaburzenia neurologiczne i ogólne osłabienie.

Wskazania

Stwierdzony niedobór magnezu i (lub) witaminy B6.
Objawy czynnościowego niedoboru magnezu.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku jeśli występuje:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku
  • hipermagnezemia
  • ciężka niewydolność nerek
  • zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, bradykardia, myasthenia gravis

 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Filomag® B6 może powodować działania niepożądane chociaż nie u każaego one wystąpią.

  • Niezbyt często (objawy występują rzadziej niż u 1 na 100 leczonych pacjentów): nudności i biegunka, które zwykle ustępują samoistnie
  • Rzadko (objawy występują rzadziej niż u 1 na 1000 leczonych pacjentów): zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (np. zmiany rytmu pracy serca), zaczerwienienie skóry, osłabienie mięśniowe
  • Bardzo rzadko (objawy występują rzadziej niż u 1 na 10000 leczonych pacjentów): bezsenność

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek zawiera sacharozę (cukier). Jedna tabletka zawiera 29 mg sacharozy. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów chorych na cukrzycę. Jeżeli wcześniej stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Lek należy przyjmować po posiłku, popijając wodą. Wchłanianie magnezu zmniejsza się w obecności fosforanów, wapnia, lipidów i fitynianów w diecie.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy się skonsultować z lekarzem.

 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 961 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Działanie/właściwości
Sposób aplikacji
Główny składnik
PRODUCENT

Filomag B6 - Magnesii hydroaspartas, Pyridoxinum - zastosowanie i działanie

Skład:

wodoroasparginian magnezu witamina B1 (tiamina)

Postać:

tabletki

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna

Działanie :

uzupełnia niedobory magnezu uzupełnia niedobory witaminy B6

Wskazania:

Preparat zalecany w stanach niedoboru magnezu. Magnez jest aktywatorem wielu enzymów, odgrywających ważną rolę między innymi w procesie skurczu mięśni (w tym mięśnia sercowego), procesie przenoszenia i magazynowania energii, prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego i nerwowego. Zwiększa odporność organizmu na stres, działa uspokajająco, wspomaga pamięć.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: profilaktycznie 2 razy dziennie po 1-2 tabletki; leczniczo 2-3 razy dziennie po 1-2 tabletki. Dzieci 4-12 rok życia - 2 razy dziennie po 1-2 tabletki. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Niekiedy przemijające nudności i biegunka. Może także wystąpić zaczerwienienie skóry, bezsenność, osłabienie mięśniowe. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia funkcji nerek, nużliwość mięśni. Gdy przyjmujesz antybiotyki (zwłaszcza tetracykliny), fluorochinolony, preparaty żelaza, leki przeciwkrzepliwe, preparaty lewodopy.