Bisacodyl VP, 5 mg, tabletki dojelitowe, 30 szt. (import równoległy, Delfarma)
10.99 zł

Bisacodyl VP, 5 mg, tabletki dojelitowe, 30 szt. (import równoległy, Delfarma)

Bisacodyl VP, 5 mg, tabletki dojelitowe, 30 szt. (import równoległy, Delfarma)
Ostatnia cena produktu
10.99 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

Bisacodyl VP jest środkiem przeczyszczającym i wiatropędnym.

Import: Delfarma

Kraj: Bułgaria

Dowiedz się więcej o imporcie równoległym.

Skład

Substancją czynną leku jest bisakodyl.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, talk, magnezu stearynian, żelatyna.
Otoczka: kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), sodu wodorotlenek, trietylu cytrynian, Polisorbat 20, talk, tytanu dwutlenek (E 171), czerwień koszenilowa (E 124), symetykon.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka to:

Krótkotrwałe leczenie zaparć:

Dorośli i dzieci powyżej 10 lat: Doustnie, 5 mg do 10 mg (1 do 2 tabletek) 1 raz na dobę (zwykle na noc). Dzieci w wieku od 4 do 10 lat: Doustnie, 5 mg (1 tabletkę) 1 raz na dobę (zwykle na noc).

Opróżnienie jelita przed badaniami diagnostycznymi i zabiegami chirurgicznymi:
Lek należy stosować pod nadzorem lekarza.

Dorośli i dzieci powyżej 10 lat: Doustnie, 10 mg (2 tabletki) rano oraz 10 mg (2 tabletki) wieczorem w przeddzień badania lub zabiegu. Zwykle w dniu zabiegu wskazane jest dodatkowe zastosowanie bisakodylu doodbytniczo w postaci czopka.
Dzieci w wieku od 4 do 10 lat: Doustnie, 5 mg (1 tabletka) wieczorem w przeddzień badania lub zabiegu. Zwykle w dniu zabiegu wskazane jest dodatkowe zastosowanie bisakodylu doodbytniczo w postaci czopka.

Tabletki należy zażywać w całości (nie rozgryzać ani nie rozkruszać), obficie popijać wodą.

Bisakodyl wchłania się z przewodu pokarmowego w minimalnych ilościach. Wypróżnienie występuje zazwyczaj po ok. 6 godz. po podaniu doustnym; po 6-12 godzinach, jeśli lek stosuje się przed snem.

Działanie

Działa na jelito grube poprzez:

 • nasilenie skurczu jelit i pobudzenie ruchów perystaltycznych,
 • zwiększenie ilości niewchłoniętej wody i elektrolitów w jelicie grubym.

Wskazania

 • Zaparcia różnego pochodzenia (nawykowe i przewlekłe zaparcia u obłożnie chorych, nawykowe zaparcia w podeszłym wieku, zaparcia po zmianie diety, zaparcia w okresie pooperacyjnym i inne).
 • Opróżnienia jelita przed badaniami diagnostycznymi i zabiegami chirurgicznymi (np. rektoskopią, cholecystografią, urografią, rentgenodiagnostyką jamy brzusznej, zdjęciami radiologicznymi odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa).

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Bisacodyl VP

 • Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na bisakodyl lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
 • Jeśli u pacjenta stwierdzono ostrą chorobę jamy brzusznej wymagającą interwencji chirurga (między innymi niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego).
 • Jeśli u pacjenta występuje choroba Leśniowskiego-Crohna.
 • Jeśli u pacjenta występuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
 • Jeśli u pacjenta występuje krwawienie z przewodu pokarmowego.
 • Jeśli u pacjenta stwierdzono ciężkie odwodnienie.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów): reakcje alergiczne włącznie z pojedynczymi przypadkami obrzęku naczynioruchowego i reakcjami anafilaktoidalnymi.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): bóle brzucha i biegunka.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek Bisacodyl VP zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

 • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
 • Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o które pacjent planuje stosować.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Jednoczesne stosowanie leku Bisacodyl VP z mlekiem może zwiększyć ryzyko wystąpienia podrażnienia błony śluzowej żołądka. Bisacodyl VP należy przyjmować po upływie co najmniej 1 godziny od wypicia mleka.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem należy się skontaktować z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

U dzieci poniżej 10 lat z przewlekłym zaparciem leku nie można stosować bez zalecenia lekarza.

Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 4 lat.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 914 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji
Główny składnik

Bisacodyl - Bisacodylum - zastosowanie i działanie

Skład:

bisacodyl

Postać:

czopki doodbytnicze tabletki dojelitowe

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Proktologia Medycyna rodzinna Gastroenterologia

Działanie :

przeczyszczające

Wskazania:

Bisacodyl jest stosowany w krótkotrwałym objawowym leczeniu zaparć, w tym zaparć nawykowych i przewlekłych u osób obłożnie chorych oraz osób w podeszłym wieku. Przygotowanie do badań diagnostycznych, zabiegów chirurgicznych i położniczych oraz w okresie okołooperacyjnym.

Dawkowanie:

Czopki-doodbytniczo. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.  Tabletki - doustnie. Tabletki należy połykać w całości, nie rozgryzając. Dorośli i dzieci powyżej 10 roku życia 1-2 tabletki raz na dobę (zwykle na noc). Dzieci od 4 do 10 roku życia 1 tabletkę raz dziennie (zwykle na noc). Efekt działania widoczyny jest zazwyczaj po 6 godzinach po podaniu doustnym. Po 6-12 godzninach jeśli lek zastosuje się przed snem. Mleko i leki zobojętniające sok żołądkowy należy podawać 1 godzinę przed przyjęciem bisakodylu lub 1 godzinę po nim. Nie należy stosować u niemowląt.

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej bolesne skurcze jelit. Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do biegunki z wszelkimi jej konsekwencjami w postaci utraty wody i elektrolitów (przede wszystkim potasu). W pojedynczych przypadkach może dojść do atonii jelit. Podawany w postaci czopków przez kilka tygodni może wywołać przewlekłe zapalenie odbytnicy. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do przyzwyczajenia. Ponadto w przypadku wystąpienia innych niewymienionych działań niepożadanych należy o nich poinformować lekarza.   Lek stosowany zgodnie z zalecenami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość bisakodyl lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, wymioty i bóle brzucha o niewyjaśnionej przyczynie, niedrożność jelit, zapalenie jelita grubego, krewienia z przewodu pokarmowego.   Gdy przyjmujesz leki moczopędne, glikokortykosterydy, glikozydy nasercowe, leki zobojętniające sok żołądkowy.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży. Nie zaleca sie stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.