Acesan, 50 mg, tabletki, 63 szt.
6.49 zł

Acesan, 50 mg, tabletki, 63 szt.

Acesan, 50 mg, tabletki, 63 szt.
Ostatnia cena produktu
6.49 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Rekomendowany produkt zastępczy

Opis

Substancją czynną leku ACESAN jest kwas acetylosalicylowy hamujący zdolność płytek krwi do agregacji (zlepiania) i tworzenia zakrzepów.

Skład

Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy.
Jedna tabletka zawiera 50 mg kwasu acetylosalicylowego.

Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), kwas stearynowy, czerwień koszenilowa, lak (E 124).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza.

Na opakowaniu bezpośrednim umieszczono symbole dni tygodnia. Ułatwią one pacjentowi sprawdzenie, czy została już przyjęta tabletka przeznaczona na dany dzień.

O doborze dawki leku ACESAN decyduje lekarz na podstawie wywiadu. Zwykle stosuje się 1 tabletkę raz na dobę.

Tabletki należy przyjmować doustnie, najlepiej w trakcie posiłku, z dużą ilością płynu.

Działanie

Kwas acetylosalicylowy należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Jego działanie polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy (COX), niezbędnego do syntezy tromboksanu A2 (TXA2) - głównego czynnika powodującego zlepianie się płytek krwi.

Wskazania

 • Zapobieganie zawałowi mięśnia sercowego u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka
 • Zapobieganie powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po interwencjach na naczyniach (pomostowanie aortalno-wieńcowe - ang. CABG)
 • Zapobieganie udarowi mózgu
 • W dławicy piersiowej
 • Zapobieganie powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po świeżym zawale mięśnia sercowego

Przeciwwskazania

Nie stosować leku

 • jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
 • u pacjentów ze skazą krwotoczną,
 • u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy,
 • u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby,
 • u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek,
 • u pacjentów z ciężką niewydolnością serca,
 • u pacjentów, u których występowały w przeszłości napady astmy oskrzelowej, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
 • jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych,

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego występowały:

Często (u  1 do 10 na 100 pacjentów): objawy niestrawności (zgaga, nudności, wymioty) i bóle brzucha.

Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): stany zapalne żołądka i jelit, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, bardzo rzadko prowadzące do krwotoków i perforacji; przemijające zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz).

Rzadko lub bardzo rzadko: poważne krwawienia takie jak: krwotok z przewodu pokarmowego (objawy: czarne stolce), krwotok mózgowy (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym i (lub) podczas równoczesnego podawania leków hamujących krwawienia). Krwotok może prowadzić do ostrej lub przewlekłej niedokrwistości w wyniku utraty krwi i (lub) niedokrwistości z niedoboru żelaza (objawy: osłabienie, bladość).

Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): ciężkie reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny (objawy: obrzęk twarzy, powiek, języka i krtani, znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zaburzenia rytmu serca i oddychania); zaburzenia czynności nerek; zmniejszenie stężenia glukozy we krwi.

Ponadto występowały: zawroty głowy i szumy uszne (objawy przedawkowania); reakcje nadwrażliwości: wysypka, pokrzywka, obrzęk, świąd, zaburzenia serca i układu oddechowego (w tym astma); zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, zmniejszenie liczby płytek krwi; krwotok okołooperacyjny, krwiaki, krwawienie (z nosa, z dróg moczowo-płciowych, z dziąseł).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek ACESAN zawiera czerwień koszenilową - ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej, lek może powodować reakcje alergiczne.

 • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Lek należy zażywać w trakcie posiłku, popijając dużą ilością płynu.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych, szczególnie takich jak grypa lub ospa wietrzna, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a - rzadkiej, ale ciężkiej choroby powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 915 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji
Główny składnik

Acesan - Acidum acetylsalicylicum - zastosowanie i działanie

Skład:

kwas acetylosalicylowy

Postać:

tabletki

Kategoria:

Krew i układ krwiotwórczy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Kardiologia

Działanie :

hamuje agregację płytek krwi

Wskazania:

Sytuacje, w których wskazane jest zmniejszenie tendencji do agregacji płytek krwi i zmniejszenie krzepliwości krwi: w chorobie niedokrwiennej serca, w zapobieganiu powikłaniom zawałowym, profilaktyce wtórnego zawału i zmniejszeniu ryzyka nagłego zgonu sercowego. W zapobieganiu zatorom naczyniowym i udarowi mózgu.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli: pierwszego dnia dawka wysyceniowa 150 mg, następnie 1 tabletka 50 mg lub 75 mg na dobę w zależności od stanu pacjenta.

Możliwe skutki uboczne:

Może wydłużyć czas krzepnięcia, rzadko - czynne odczyny uczuleniowe, objawy ze strony przewodu pokarmowego.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi, polipy nosa, astmę, niewydolność nerek, schorzenia wątroby. Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwcukrzycowe, stosujesz wkładki wewnątrzmaciczne. Jesli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.