Aspirin, 500 mg, tabletki, 100 szt. (import równoległy, InPharm)
45.99 zł

Aspirin, 500 mg, tabletki, 100 szt. (import równoległy, InPharm)

Aspirin, 500 mg, tabletki, 100 szt. (import równoległy, InPharm)
Ostatnia cena produktu
45.99 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Rekomendowany produkt zastępczy

Opis

Aspirin zawiera kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.
Importer: InPharm
Kraj: Czechy
Dowiedz się więcej o imporcie równoległym

Skład

1 tabletka zawiera:
Substancją czynną kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum) 500 mg.
Inne składniki leku to: sodu cytrynian, sodu wodorowęglan, kwas cytrynowy bezwodny, sodu węglan bezwodny.

Dawkowanie

Dorośli:
1-2 tabletki jednorazowo, w razie potrzeby dawka może być powtarzana co 4-8 godzin. Maksymalna dawka to 8 tabletek dziennie.
Młodzież powyżej 12 lat:
1 tabletka jednorazowo, maksymalnie 3 tabletka dziennie. 
Dzieci poniżej 12 roku życia: jedynie na zlecenie lekarza.

Tabletki należy przyjmować doustnie, po posiłkach, z dużą ilością płynu.

Działanie

Lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

Wskazania

  • bóle o lekkim i średnim nasileniu: bóle głowy różnego pochodzenia (np. migrenowe), bóle zębów, bóle mięśni
  • ból i gorączka w przebiegu przeziębienia i grypy

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Aspirin

  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub którykolwiek z pozostałych składników leku Aspirin,
  • jeśli u pacjenta występuje skaza krwotoczna,
  • jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
  • jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność serca lub ciężka niewydolność wątroby lub ciężka niewydolność nerek,
  • jeśli u pacjenta występują napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
  • jeśli pacjent stosuje jednocześnie lek metotreksat (stosowany m.in. w chorobach nowotworowych) w dawkach 15 mg na tydzień lub większych,
  • jeśli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ciąży,
  • u dzieci poniżej 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych, zwłaszcza w przypadku zakażenia wirusem grypy A i B oraz ospy wietrznej, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a - rzadkiej, ale poważnej choroby, powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Aspirin może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Zaburzenia żołądka i jelit
Bóle żołądka i brzucha, zgaga, nudności, wymioty, niestrawność, zapalenie przewodu pokarmowego, potencjalnie zagrażające życiu krwawienia z przewodu pokarmowego: jawne (fusowate wymioty, smoliste stolce) lub utajone (do krwawień dochodzi tym częściej im większa jest dawka); choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacja.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:
W rzadkich przypadkach opisano przemijające zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz).

Zaburzenia układu nerwowego:
Zawroty głowy i szumy uszne, będące zazwyczaj objawami przedawkowania.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego:
Zwiększone ryzyko krwawień, krwotoki (pooperacyjne, z nosa, z dziąseł, z układu moczowopłciowego), krwiaki, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia. Skutkiem krwawień może być wystąpienie ostrej lub przewlekłej niedokrwistości z niedoboru żelaza albo ostrej niedokrwistości pokrwotocznej objawiające się astenią, bladością, hypoperfuzją a także nieprawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych.

Zaburzenia naczyniowe:
Wylew krwi do mózgu (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i (lub) jednocześnie stosujących inne leki przeciwzakrzepowe) potencjalnie zagrażający życiu.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych:
W rzadkich przypadkach po długotrwałym stosowaniu dużych dawek kwasu acetylosalicylowego zanotowano martwicę brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek.

Zaburzenia układu immunologicznego:
Reakcje nadwrażliwości z objawami klinicznymi i nieprawidłowymi wynikami odpowiednich badań laboratoryjnych takie jak: astma, łagodne do umiarkowanych reakcje obejmujące skórę, układ oddechowy, układ sercowo-naczyniowy z objawami takimi jak: wysypka, pokrzywka, obrzęk (w tym naczynioruchowy), zaburzenia oddychania i pracy serca, i bardzo rzadko ciężkie reakcje, w tym wstrząs anafilaktyczny.

Zaburzenia układu oddechowego:
Astma oskrzelowa

Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek.
Długotrwałe przyjmowanie preparatów przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.

  • jeżeli wystąpią fusowate wymioty lub czarne, smoliste stolce, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza.
  • objawem ciężkiej reakcji nadwrażliwości może być: obrzęk twarzy i powiek, obrzęk języka i krtani ze zwężeniem dróg oddechowych, trudności z oddychaniem, duszność aż do napadów astmy, przyspieszenie czynności serca, nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego aż do zagrażającego życiu wstrząsu. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy natychmiast zapewnić fachową opiekę medyczną. Powyższe reakcje mogą wystąpić nawet po pierwszym podaniu leku.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek Aspirin a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Aspirin z jedzeniem i piciem lub alkoholem

Nie należy stosować leku Aspirin Pro z alkoholem.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego lub jakiegokolwiek innego leku.

Ciąża

W okresie pierwszych pięciu miesięcy ciąży należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku lub innych produktów zawierających kwas acetylosalicylowy. Od rozpoczęcia szóstego miesiąca ciąży (po 24 tygodniach bez miesiączki) nie należy w żadnym przypadku przyjmować tego leku, ponieważ może to spowodować znaczne zagrożenie dla pacjentki lub jej dziecka. W przypadku przyjęcia tego leku podczas ciąży należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Płodność

Preparat ten należy do grupy leków, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Karmienie piersią

Ten lek może przenikać do mleka matki.

  • Lek przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
  • Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 879 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Aspirin - Acidum acetylsalicylicum - zastosowanie i działanie

Skład:

kwas acetylosalicylowy

Postać:

tabletki

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna

Działanie :

przeciwbólowe przeciwgorączkowe przeciwzapalne

Wskazania:

Bóle o małym i umiarkowanym nasileniu, gorączka.

Dawkowanie:

Doustnie. Tabletki należy przyjmować po posiłkach, z dużą ilością wody. Dorośli: jednorazowo od 500 do 1000 mg (1-2 tabletki) co 4-8 godzin. Młodzież w wieku powyżej 12 roku życia: jednorazowo 500 mg kwasu acetylosalicylowego (czyli 1 tabletka) co 4-8 godzin. Nie należy przekraczać dobowej dawki maksymalnej, która wynosi 4 g kwasu acetylosalicylowego (8 tabletek) w przypadku osób dorosłych i 1500 mg kwasu acetylosalicylowego (3 tabletki) w przypadku młodzieży. Uwaga! Zastosowanie leku u dzieci w wieku poniżej 12 roku życia, w przebiegu infekcji wirusowych, wiąże się z ryzykiem wystąpienia zespołu Reye'a - rzadkiej, ale poważnej choroby powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia. W czasie stosowania leku unikaj przyjmowania napojów alkoholowych! Alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego tj. owrzodzenie błony śluzowej lub krwawienie. Leku nie należy łączyć z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (Ibuprom, Nurofen, Aleve, Voltaren). Zwiększa to bowiem ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej, krwawień z przewodu pokarmowego oraz uszkodzenia nerek.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić: ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty. Lek może wywołać także krwawienia z przewodu pokarmowego (stolce są wówczas koloru smoły lub z domieszką krwi), zawroty głowy i szumy uszne (będące zazwyczaj objawami przedawkowania). Kwas acetylosalicylowy może powodować pokrzywkę, odczyny skórne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i napady astmy (ryzyko wystąpienia tych działań jest większe u pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym z polipami błony śluzowej nosa). Gdy zauważysz chociaż jeden z powyższych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego i u osób z już zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego może wywołać napad dny moczanowej. Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek. W rzadkich przypadkach opisywano zaburzenia czynności wątroby i zapalenie nerek. Uwaga! Preparat może prowadzić do wydłużenia czasu krwawienia w czasie lub po zabiegach chirurgicznych (włącznie z niewielkimi zabiegami np. ekstrakcją zęba). Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy lub inne salicylany, a także substancje o podobnym działaniu (szczególnie leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. Ibuprom, Aleve, Voltaren). Poinformuj lekarza, gdy masz czynną chorobę wrzodową (lub jakiekolwiek stany zapalne przewodu pokarmowego),  zaburzenia krzepnięcia krwi, astmę oskrzelową, katar sienny z polipami błony śluzowej nosa, dnę moczanową, schorzenia nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe (Acenocumarol, Sintrom, Warfin), leki hamujące agregację płytek krwi (np. Ticlo,  Aclotin, Ifadipin), doustne leki przeciwcukrzycowe (Amaryl, Diaprel), leki obniżające ciśnienie krwi (szczególnie należące do grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny np. Accupro, Acurenal), leki moczopędne (np. Furosemidum), glikokortykosteroidy, preparaty zawierające metotreksat (np. Methotreksat-Ebewe), kwas walproinowy (np. Depakine) lub digoksynę (Digoxin). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W I i II trymestrze ciąży preparat można stosować tylko w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy lekarz oceni, że spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka. Preparat jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Stosowanie leku w ostatnim trymestrze ciąży może doprowadzić do przedłużenia czasu trwania ciąży, przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu oraz zahamowania czynności skurczowej macicy. Należy zachować ostrożność w okresie karmienia piersią. Kwas acetylosalicylowy i jego metabolity przenikają w niewielkich ilościach do pokarmu kobiet karmiących piersią. Karmienie piersią należy przerwać, gdy matka regularnie stosuje duże dawki kwasu acetylosalicylowego. Jeśli to możliwe, należy unikać stosowania leku w okresie karmienia piersią.

PODYSKUTUJ O PRODUKCIE

Informacje / opinie zawarte w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca zażywania / stosowania produktu. W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus