Cirrus Duo (Cirrus), tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 6 szt.
11.99 zł

Cirrus Duo (Cirrus), tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 6 szt.

Cirrus Duo (Cirrus), tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 6 szt.
11.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Cirrus zawiera dwie substancje czynne: cetyryzyny dichlorowodorek i pseudoefedryny chlorowodorek.

Skład

(1 tabletka zawiera): dichlorowodorek cetyryzyny 5 mg w postaci o natychmiastowym uwalnianiu oraz chlorowodorek pseudoefedryny 120 mg w postaci o przedłużonym uwalnianiu.

W skład warstwy ffriaiyclimiastowym uwalnianiu wchodząilaktoza jednowod-na, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Pozostałe składniki to:
W skład warstwy o przedłużonym uwalnianiu wchodzą: hypromeloza,celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

W skład otoczki Opadry Y-1-7000 white wchodzą: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171) i makrogol 400.

 

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić ślę do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka leku Cirrus u dorosłych to jedna tabletka dwa razy na dobę (rano i wieczorem) w czasie posiłku lub między posiłkami.

Tabletek Cirrus nie wolno przełamywać, rozgryzać, żuć ani kruszyć. Lek należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu.

Czas trwania leczenia

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 5 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Okres stosowania leku Cirrus nie powinien przekraczać okresu występowania objawów i nie powinien być dłuższy niż 2 do 3 tygodni. Lekarz może zalecić stosowanie samej cetyryzyny w kontynuacji leczenia.

Działanie

Cetyryzyny dichlorowodorek jest lekiem przeciwalergicznym, natomiast pseudoefedryny chlorowodorek zwęża naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa w wyniku czego zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa.

 

Wskazania

Cirrus, tabletki o przedłużonym uwalnianiu jest wskazany w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak: uczucie zatkania nosa (przekrwienie błony śluzowej nosa), kichanie, wodnista wydzielina z nosa (katar) oraz swędzenie (świąd) nosa i spojówek. Lek jest przeznaczony do stosowania w przypadkach, gdy pożądane jest zarówno działanie przeciwalergiczne cetyryzyny dichlorowodorku, jak i zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa działanie pseudoefedryny chlorowodorku.

 

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Cirrus:

- jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne, efedrynę, piperazynę lub jej pochodne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli u pacjenta występuje ciężkie nadciśnienie tętnicze lub ciężka postać choroby niedokrwiennej serca,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydoiność nerek,
- jeśli u pacjenta występuje niewyrównana nadczynność tarczycy,
- jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia rytmu serca,
- jeśli u pacjenta stwierdzono guz chromochłonny rdzenia nadnerczy
- jeśli u pacjenta stwierdzono jaskrę lub zwiększone ciśnienie śródgałkowe,
- jeśli u pacjenta występuje zatrzymanie moczu,
- jeśli pacjent miał udar mózgu,
- jeśli pacjent należy do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia udaru krwotocznego mózgu,
- jeśli pacjent przyjmuje dihydroergotaminę (lek stosowany w migrenie),
- jeśli pacjent przyjmuje obecnie lub przyjmował w ciągu dwóch ostatnich tygodni leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO),
- u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

 

 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące: często (mogą wystąpić u 1 do 10 na 100 pacjentów):

- nerwowość
- bezsenność
- zawroty głowy, bóle głowy
- senność
- przyspieszenie czynności serca
- suchość błony śluzowej jamy ustnej
- nudności
- uczucie osłabienia

  • niezbyt często (mogą wystąpić u 1 do 10 na 1 000 pacjentów):

- niepokój
- pobudzenie

  • rzadko (mogą wystąpić u 1 do 10 na 10 000 pacjentów):

- reakcje nadwrażliwości
- omamy
- drgawki, drżenie
- zaburzenia rytmu serca
- bladość
- wysokie ciśnienie krwi
- wymioty
- zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej, gamma-glutamylotransferazy, zwiększenie stężenia bilirubiny)
- suchość skóry, wysypka, zwiększona potliwość, pokrzywka
- bolesne lub utrudnione oddawanie moczu

 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Cirrus należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Lek zawiera laktozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Niektóre leki, jeśli będą przyjmowane razem z lekiem Cirrus, mogą wywołać działania niepożądane.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Lek Cirrus można stosować w czasie posiłków lub miedzy posiłkami.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku nie należy stosować w okresie ciąży.

Leku Cirrus nie należy stosować w okresie karmienia piersią, gdyż cetyryzyna i pseudoefedryna przenikają do mleka matki.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Stosowanie leku Cirrus u dzieci w wieku poniżej 12 lat jest przeciwwskazane, ponieważ połączenia substancji czynnych występujących w leku Cirrus nie badano w tej grupie wiekowej oraz ze względu na zawartość jednej z substancji czynnych, tj. pseudoefedryny. Przed zastosowaniem należy poradzić się lekarza.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

W przeprowadzonych badaniach cetyryzyna w zalecanych dawkach nie wykazywała istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i sprawność psychofizyczną. U niektórych osób biorących udział w badaniach występowała senność. Cetyryzyna w dawkach większych niż zalecane może wpływać na ośrodkowy układ nerwowy. Jednak nie odnotowano ani nie oczekuje się negatywnego wpływu pseudoefedryny.

Dlatego zaleca się, aby pacjenci prowadzący pojazdy lub obsługujący maszyny zachowali ostrożność, nie stosowali dawki większej niż zalecana oraz uwzględnili możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów, jeśli odczuwają senność lub zawroty głowy.

 

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 959 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Specyfika
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji
Główny składnik
PRODUCENT

Cirrus - Cetirizini dihydrochloridum, Pseudoephedrini hydrochloridum - zastosowanie i działanie

Skład:

chlorowodorek pseudoefedryny dichlorowodorek cetyryzyny

Postać:

tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Kategoria:

Układ oddechowy

Specjalności:

Alergologia Medycyna rodzinna

Działanie :

przeciwalergiczne zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa

Wskazania:

Sezonowy i całoroczny alergiczny nieżyt nosa, manifestujący się przekrwieniem błony śluzowej nosa, kichaniem, wodnistą wydzieliną z nosa, świądem nosa i spojówek.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia, doustnie 1 tabletkę 2 razy dziennie, tj. rano i wieczorem (podczas lub między posiłkami). Tabletek nie należy rozgryzać. Podczas leczenia nie należy pić alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej obserwowano suchość błony śluzowej jamy ustnej, ból i zawroty głowy, bezsenność, osłabienie, przyspieszenie rytmu serca, wzmożoną pobudliwość nerwową, nudności. Mogą także wystąpić: uczucie lęku, osłabienie, zaburzenia oddawania moczu, zaburzenia rytmu serca, zapaść krążeniowa, reakcje nadwrażliwości.

Poinformuj lekarza:

Gdy chorujesz na ciężkie nadciśnienie tętnicze lub ciężką postać choroby niedokrwiennej serca, masz zwiększone ciśnienie śródgałkowe. Gdy przyjmujesz leki z grupy inhibitorów MAO, glikozydy nasercowe, leki obniżające ciśnienie krwi.  Jeśli jesteś lub przypuszczasz , że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.