Encyklopedia zdrowia - terminy,
choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Trąbka słuchowa, trąbka Eustachiusza

Trąbka słuchowa (tuba auditiva) - trąbka Eustachiusza, jest to chrzęstno-kostny przewód długości 3 - 4 cm, należący do ucha środkowego. Jej ściana utworzona jest w części przyśrodkowej przez kość, a w części bocznej przez chrząstkę. Jest wysłana błoną śluzową pokrytą nabłonkiem jednowarstwowym sześciennym migawkowym, miejscami nabłonkiem wielowarstwowym.

Łączy jamę bębenkową z częścią nosową gardła. Rozpoczyna się ujściem bębenkowym trąbki słuchowej położonym na przedniej ścianie jamy bębenkowej. Ujście gardłowe, otoczone wałem trąbkowym, mieści się na tylnej ścianie części nosowej gardła. Trąbka biegnie od tyłu i boku do przodu i przyśrodkowo.

Ujście bębenkowe, mające kostne ściany, jest stale otwarte. Ujście gardłowe otwiera się w czasie połykania, ziewania, żucia, mówienia przy udziale mięśni podniebienia miękkiego: napinacza i dźwigacza podniebienia miękkiego. Dochodzi wtedy do wymiany powietrza w jamie bębenkowej i wyrównywania się ciśnień pomiędzy jamą bębenkową, a środowiskiem zewnętrznym. Wyrównanie ciśnień pozwala na prawidłowe działanie aparatu przewodzącego dźwięk.

"Historia wewnętrzna. Jelita najbardziej fascynujący organ naszego ciała"

Barbara Kozber

2015-03-31