Encyklopedia zdrowia - terminy,
choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Badania

Choroba Crohna

Znajdź lekarza Gastroenterologia
Encyklopedia leków Gastroenterologia

Przyczyny:
Przyczyny rozwoju choroby nie są znane. W etiopatogenezie bierze się pod uwagę predyspozycje genetyczne sprzyjające procesom autoimmunologicznym.

Objawy:
W przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna często pojawiają się mało swoiste objawy tj.: stany podgorączkowe, brak łaknienia, osłabienie i uczucie wyczerpania, spadek masy ciała oraz bóle brzucha(u 1/3 pacjentów ból lokalizuje się w prawym dole biodrowym, co może być mylone z zapaleniem wyrostka robaczkowego). Do charakterystycznych symptomów należą zmiany okołoodbytnicze (przetoki, ropnie, szczeliny).

Choroba może objąć każdy odcinek przewodu pokarmowego. Często zaczyna się aftami w jamie ustnej. Chorobie Leśniowskiego-Crohna mogą towarzyszyć inne choroby tj.: zapalenie stawów, skóry, oczu.

Rozpoznanie:
Chorobę Leśniowskiego-Crohna rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego, radiologicznego, endoskopowego i histologiczne.

Postępowanie:
Postępowanie w chorobie Leśniowskiego-Crohna jest wielokierunkowe. Obejmuje leczenie dietetyczne, farmakoterapię (sulfasalazyna, metronidazol, glikokortykosteroidy, azatiopryna, cyklosporyna, metotreksat, 5 ASA) oraz leczenie chirurgiczne w przypadku niedrożności, powstania przetok, ropni i przewężeń.