Gonadotropina łożyskowa, Gonadotropinum chorionicum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o gonadotropinie łożyskowej

Substancje aktywne
choriogonadotropina alfa, gonadotropina łożyskowa
Działanie gonadotropiny łożyskowej
kontroluje wytwarzanie progesteronu przez ciałko żółte, stymuluje owulację, zwiększa stężenie testosteronu
Postacie gonadotropiny łożyskowej
proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań, roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ endokrynny (dokrewny), układ płciowy męski, układ płciowy żeński
Specjalności medyczne
Diagnostyka laboratoryjna, Endokrynologia, Ginekologia i położnictwo

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające gonadotropinę łożyskową

Wskazania do stosowania gonadotropiny łożyskowej

Gonadotropina łożyskowa jest stosowana w celu wywołania owulacji u kobiet z niepłodnością spowodowaną całkowitym brakiem owulacji lub upośledzeniem dojrzewania pęcherzyków Graafa (przed zastosowaniem technik wspomaganego rozrodu np. zapłodnienia in vitro). Lek stosowany jest także u kobiet, u których jajeczkowanie występuje rzadko i w celu zapobiegania niewydolności ciałka żółtego. U mężczyzn gonadotropina łożyskowa jest wykorzystywana w leczeniu niedostatecznego wytwarzania testosteronu przez jądra (hipogonadyzm hipogonadotropowy). Objawem niedoboru testosteronu jest m.in. brak owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn, zaburzenia libido, brak mutacji głosu, kobieca sylwetka ciała. Lek stosuje się u mężczyzn w przypadku opóźnionego dojrzewania i wnętrostwa z przyczyn innych niż anatomiczne. Gonadotropina łożyskowa znajduje zastosowanie w diagnostyce do rozróżnienia wnętrostwa i wrodzonego braku jąder u dzieci, a także w celu ustalenia stopnia zaburzenia czynności jąder zanim zostanie rozpoczęte leczenie pobudzające.

Dawkowanie gonadotropiny łożyskowej

Gonadotropinę łożyskową stosuje się podskórnie i domięśniowo. 
Dawka stosowana w leczeniu zależna jest od jednostki chorobowej, wieku, płci, chorób towarzyszących itp.
Maksymalna dawka stosowana u kobiet to 10 000 j.m. podana jednorazowo lub podzielona w dwóch/trzech wstrzyknięciach w odpowiednich dniach cyklu miesiączkowego (w zależności od wskazania).
Maksymalna dawka tygodniowa stosowana u dorosłych mężczyzn to 6000 j.m.
Maksymalna dawka tygodniowa stosowana u chłopców poniżej 2 roku życia to 500 j.m., u chłopców od 2 do 6 roku życia to 2000 j.m., u chłopców powyżej 6 roku życia to 3000 j.m.
W celach diagnostyczny u mężczyzn można podać jednorazowo 5000 j.m.

Przeciwskazania do stosowania gonadotropiny łożyskowej

Przeciwwskazaniem są nadwrażliwość na gonadotropinę łożyskową, wady rozwojowe narządów płciowych uniemożliwiające zajście w ciążę, nieustalona przyczyna krwotoków z dróg rodnych, istniejące zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, nowotwory podwzgórza i przysadki mózgowej, nowotwory zależne od hormonów płciowych (np. rak jajnika, sutków, macicy, gruczołu krokowego), powiększenie jajników i obecność torbieli powstających na skutek innych przyczyn niż zespół policystycznych jajników. Wśród przeciwwskazań można również wyróżnić włókniakomięśniaki macicy, ciążę pozamaciczną w ostatnich 3 miesiącach, nadmierną stymulację jajników, okres pomenopauzalny i wnętrostwo pochodzenia organicznego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania gonadotropiny łożyskowej

Podjęcie decyzji o leczeniu niepłodności z wykorzystaniem gonadotropiny łożyskowej wymaga wcześniejszego przeprowadzenia wywiadu z parą, celem ustalenia przyczyny niepłodności i przeciwwskazań do zajścia w ciążę. Szczególną uwagę należy zwrócić na choroby współistniejące u kobiet, takie jak nowotwór przysadki lub podwzgórza, niedobór hormonów nadnerczy, niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemia.
Na skutek stosowania gonadotropiny łożyskowej u kobiet może wystąpić nadmierna stymulacja jajników, która zagraża powstawaniu torbieli z tendencją do ich pękania i dalszych powikłań. Pierwszymi objawami nadmiernej stymulacji jajników, na które należy zwrócić uwagę są zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ból piersi, nieprawidłowe wartości testów wątrobowych. Konieczna jest regularna kontrola stężenia estradiolu i ocena odpowiedzi jajników w badaniu ultrasonograficznym.
Na skutek stymulacji owulacji istnieje zwiększone prawdopodobieństwo występowania ciąż mnogich (najczęściej bliźniaczych).
U pacjentek leczonych z powodu zaburzeń płodności istnieje zwiększone ryzyko poronień i ciąży pozamacicznej.
Nie jest wykluczone, że stosowanie leku może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych.
Należy rozważyć stosunek korzyści do potencjalnego ryzyka wynikającego z zastosowania leku u pacjentek z predyspozycją do zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.
U mężczyzn należy zwrócić uwagę na współistniejące zaburzenia czynności nerek/serca, nadciśnienie tętnicze, migrenę, padaczkę, ponieważ zwiększone wytwarzanie androgenów zagraża pogorszeniu lub nawrotowi choroby.
U małych chłopców lek należy stosować ostrożnie, aby nie doprowadzić do przedwczesnego dojrzewania płciowego, a także należy regularnie sprawdzać układ kostny.

Przeciwwskazania gonadotropiny łożyskowej do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Stosując gonadotropinę łożyskową w celu poprawy spermatogenezy nie należy równolegle stosować terapii uzupełniającej testosteronem.

Inne rodzaje interakcji

Lek może w ciągu 10 dni wpływać na uzyskanie fałszywie dodatniego wyniku testu ciążowego opartego na immunologicznej metodzie oznaczania hormonu hCG w surowicy lub w moczu.
Lek wpływa na uzyskanie dodatnich wyników testów antydopingowych.
Nie jest wykluczone, że leczenie gonadotropiną łożyskową powoduje nieznaczne pobudzenie tarczycy.
 

Wpływ gonadotropiny łożyskowej na ciążę

Nie jest wskazane stosowanie leku u kobiet w ciąży o prawidłowym przebiegu.

Wpływ gonadotropiny łożyskowej na laktację

Brak danych klinicznych na temat przenikania leku do mleka kobiecego. Nie zaleca się jego stosowania w okresie laktacji.

Wpływ gonadotropiny łożyskowej na płodność

Biorąc pod uwagę mechanizm działania, lek zwiększa płodność u kobiet i ułatwia zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. U mężczyzn gonadotropina łożyskowa nasila proces spermatogenezy.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie pozajelitowe: reakcje w miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, osłabienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zespół nadmiernej stymulacji jajników (w tym powikłania: torbiele jajników, wysięk opłucnowy, wodobrzusze, zwiększenie masy ciała), drażliwość, niepokój, depresja, ból piersi, wysypka, gorączka, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, zatrzymanie wody i sodu w organizmie, ginekomastia, powiększenie gruczołu krokowego, powiększenie prącia, samoistne erekcje, trądzik.

Objawy przedawkowania gonadotropiny łożyskowej

Dane o przypadkach przedawkowania hormonu są ograniczone. Istnieje możliwość wystąpienia ciężkich objawów nadmiernej stymulacji jajników po przedawkowaniu leku.

Mechanizm działania gonadotropiny łożyskowej

Gonadotropina łożyskowa to hormon pozyskiwany z moczu kobiet ciężarnych lub drogą rekombinacji DNA. Hormon ten łączy się z receptorem LH/CG zlokalizowanym na komórkach pęcherzyka jajnikowego i komórkach Leydiga jądra. Jest to receptor będący wspólnym miejscem wiązania dla gonadotropiny łożyskowej i hormonu luteinizującego (LH), więc przyłączenie gonadotropiny łożyskowej prowadzi do naśladowania działania hormonu LH. W prawidłowym przebiegu cyklu miesiączkowego (mniej więcej w połowie jego trwania) pod wpływem LH dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej (owulacja). Komórka jajowa wędruje w kierunku jajowodu i jest gotowa do zapłodnienia, natomiast pozostałości pęcherzyka zostają przekształcone w tzw. ciałko żółte. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia to ciałko żółte staje się ciałkiem żółtym ciążowym, które  stymuluje uwalnianie progesteronu i innych hormonów odpowiadających za prawidłowy rozwój ciąży. U kobiet z niedoborem LH podanie gonadotropiny łożyskowej zapewnia owulację i dalszą kaskadę zdarzeń. U mężczyzn gonadotropina łożyskowa powoduje pobudzenie komórek Leydiga do wytwarzania testosteronu i innych hormonów płciowych.
Mechanizm działania gonadotropiny łożyskowej w nowotworach nie jest do końca poznany. Lek ten prawdopodobnie hamuje procesy, które prowadzą do śmierci komórek zmienionych nowotworowo. Ponadto, wykazuje podobieństwo strukturalne do czynników wzrostu, co w efekcie nasila wzrost liczebności komórek nowotworowych. Istnieje prawdopodobieństwo, że podczas tworzenia komórek nowotworowych gonadotropina może przyczyniać się do rozwoju tolerancji na antygeny nowotworowe i stymulować tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza).

Wchłanianie gonadotropiny łożyskowej

Biodostępność leku wynosi około 40%. Maksymalne stężenie hormonu w osoczu u mężczyzn zostaje osiągnięte po 6 h od podania domięśniowego i po 16 h od podania podskórnego, natomiast u kobiet czas ten wynosi około 20 h.

Dystrybucja gonadotropiny łożyskowej

Lek jest dystrybuowany w przestrzeni pozakomórkowej. Okres półtrwania w fazie dystrybucji wynosi około 4,5 h.

Metabolizm gonadotropiny łożyskowej

Gonadotropina łożyskowa jest metabolizowana głównie w nerkach (w około 80%).

Wydalanie gonadotropiny łożyskowej

Okres półtrwania gonadotropiny wynosi 29-36 h. Około 10-20% dawki jest wydalana w postaci niezmienionej z moczem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij