Tiotropium (Bromek tiotropiowy), Tiotropium bromide - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o tiotropium (bromku tiotropiowym)

Rok wprowadzenia na rynek
2001
Substancje aktywne
tiotropium, bromek tiotropium
Działanie tiotropium (bromku tiotropiowego)
rozszerza oskrzela (rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli)
Postacie tiotropium (bromku tiotropiowego)
proszek do inhalacji w kapsułce twardej, aerozol inhalacyjny, roztwór
Układy narządowe
układ oddechowy
Specjalności medyczne
Pulmonologia
Rys historyczny tiotropium (bromku tiotropiowego)

Bromek tiotropiowy został wprowadzony w 2001 roku przez podmiot odpowiedzialny Boehringer Ingelheim.

Wzór sumaryczny tiotropium (bromku tiotropiowego)

C19H22NO4S2

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające tiotropium (bromek tiotropiowy)

Wskazania do stosowania tiotropium (bromku tiotropiowego)

Bromek tiotropiowy jest stosowany przede wszystkim w leczeniu podtrzymującym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz astmy.

Dawkowanie tiotropium (bromku tiotropiowego)

Bromek tiotropiowy stosuje się tylko wziewnie, raz na dobę, zawsze o tej samej porze. Lek należy podawać za pomocą przeznaczonego przez producenta aparatu do inhalacji.

Dawka stosowana w leczeniu zależna jest od jednostki chorobowej i odpowiedzi na leczenie. W przypadku astmy lek podaje się w dawkach mniejszych, niż w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).

W podaniu wziewnym w postaci proszku do inhalacji w kapsułkach twardych dawka zwykle stosowana (dobowa) u osób dorosłych: 10 mcg - 18 mcg (zawartość jednej kapsułki).

Kapsułek nie można połykać.

W podaniu wziewnym w postaci roztworu do inhalacji dawka zwykle stosowana (dobowa) u osób dorosłych: 5 mcg (dwa rozpylenia z inhalatora).

Przeciwskazania do stosowania tiotropium (bromku tiotropiowego)

Nie wdraża się leczenia, gdy stwierdzono nadwrażliwość na bromek tiotropiowy lub inne cholinolityki, takie jak ipratropium czy oksytropium.

Bromek tiotropiowy nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 roku życia w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Brak badań klinicznych donoszących o bezpieczeństwie i skuteczności terapii tiotropium u dzieci poniżej 6 roku życia.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania tiotropium (bromku tiotropiowego)

Bromek tiotropiowy nie może być stosowany doraźnie w leczeniu ostrych napadów skurczu oskrzeli. Inhalacji nie należy wykonywać częściej niż raz na dobę.

W przypadku pacjentów ze stwierdzoną jaskrą z wąskim kątem przesączania, prostatą lub niedrożnością pęcherza moczowego, bromek tiotropiowy należy stosować ostrożnie ze względu na jego działanie przeciwcholinergiczne (cholinolityczne).

Podobnie jak dla innych leków stosowanych wziewnie istnieje ryzyko wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli, powodującego świszczący oddech i duszność po podaniu. Incydent jest wskazaniem do zaprzestania terapii.

Należy zachować ostrożność stosując bromek tiotropiowy u osób z przebytym niedawno zawałem serca, arytmią lub z zaburzeniami czynności nerek.

Podczas inhalacji należy chronić oczy. Jeśli pacjent zaobserwuje wystąpienie lub zaostrzenie objawów jaskry z wąskim kątem przesączania, ból lub dyskomfort oka, przemijające niewyraźne widzenie, widzenie tęczowej obwódki wokół źródła światła lub zaburzone widzenie kolorów oraz  przekrwienie spojówek, należy w porozumieniu z lekarzem rozważyć zaprzestanie stosowania leku.

Suchość błony śluzowej jamy ustnej obserwowana w trakcie leczenia bromkiem tiotropiowym, może przyczynić się do powstania próchnicy zębów.

Przeciwwskazania tiotropium (bromku tiotropiowego) do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Bromku tiotropiowego nie należy łączyć z substancjami o działaniu przeciwcholinergicznym z uwagi na brak danych na temat bezpieczeństwa jednoczesnego stosowania tych leków.

Nie odnotowano interakcji bromku tiotropiowego z innymi lekami stosowanymi w leczeniu  przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), takimi jak: krótko działające sympatykomimetyki rozszerzające oskrzela (np. salbutamol), teofilina, doustne lub wziewne steroidy (np. prednizolon).

Interakcje tiotropium (bromku tiotropiowego) z innymi substancjami czynnymi

Działanie antagonistyczne (przeciwstawne) - spadek skuteczności.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Betametazon (Betamethasone) glikokortykosteroidy

Wpływ tiotropium (bromku tiotropiowego) na prowadzenie pojazdów

Jeżeli występują działania niepożądane, powodujące zawroty głowy, niewyraźne widzenie lub ból głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Wpływ tiotropium (bromku tiotropiowego) na ciążę

Nie należy stosować bromku tiotropiowego w okresie ciąży, chyba że na wyraźne zalecenie lekarza.

Wpływ tiotropium (bromku tiotropiowego) na laktację

Nie należy stosować bromku tiotropiowego w okresie laktacji, chyba że na wyraźne zalecenie lekarza.

Wpływ tiotropium (bromku tiotropiowego) na płodność

Brak danych klinicznych dotyczących płodności podczas stosowania bromku tiotropiowego. Dane związane z badaniami przedklinicznymi nie wykazały zmniejszenia płodności.

Inne możliwe skutki uboczne

Najczęściej występującym działaniem niepożądanym jest suchość błony śluzowej jamy ustnej.

W badaniach klinicznych niezbyt często odnotowano zawroty i bóle głowy, zapalenie gardła, wielopostaciowe zaburzenia głosu, kaszel, nadkażenia drożdżakowe jamy ustnej i gardła oraz wysypkę.

Ze strony układy moczowego manifestują się zakażenia, utrudnione oddawanie moczu, któremu towarzyszy ból lub całkowite zatrzymanie mikcji.

U nielicznych pacjentów stosujących tiotropium pojawia się bezsenność, kołatanie serca, duszność, stany zapalne w jamie ustnej i nosowo - gardłowej i zaparcia.

Ciężkimi działaniami niepożądanymi są jaskra oraz porażenna niedrożność jelit.

Możliwe jest zaostrzenie skutków ubocznych stosowania leku w starszym wieku. U dorosłych oraz dzieci i młodzieży częstość, rodzaj i nasilenie występujących działań niepożądanych były podobne.

Objawy przedawkowania tiotropium (bromku tiotropiowego)

Postuluje się, że podanie dużych dawek bromku tiotropiowego może powodować wystąpienie objawów niepożądanych związanych z ogólnoustrojowym działaniem przeciwcholinergicznym (zmiany stanu psychicznego, drżenie, bóle brzucha i ciężkie zaparcia), choć w badaniach klinicznych nawet po podaniu kilkadziesiąt razy wyższej dawki nie odnotowano żadnych efektów toksycznych. Jedynym obserwowanym objawem była suchość jamy ustnej.

Mechanizm działania tiotropium (bromku tiotropiowego)

Bromek tiotropiowy jest długo działającym, selektywnym antagonistą (blokerem) receptorów muskarynowych M3 zlokalizowanych w drogach oddechowych. Hamuje cholinergiczne (zwężające oskrzela) działanie acetylocholiny, powodując zwiotczenie mięśni gładkich i rozszerzenie oskrzeli. Działanie leku zależne jest od dawki i utrzymuje się ponad 24 godziny.

Wchłanianie tiotropium (bromku tiotropiowego)

Po podaniu bromku tiotropiowego w postaci proszku lub roztworu do inhalacji, duża część frakcji trafia do płuc. Stężenie maksymalne osiągane jest po 5-7 minutach od inhalacji.

Dystrybucja tiotropium (bromku tiotropiowego)

Bromek tiotropiowy wiąże się w 72% z białkami osocza. Nie jest znane miejscowe stężenie leku w płucach, jednak sposób podawania sugeruje, że jest ono znacząco większe niż w osoczu.

Metabolizm tiotropium (bromku tiotropiowego)

Bromek tiotropiowy jest nieenzymatycznie metabolizowany do nieaktywnych metabolitów: alkoholu (N-metyloskopina) i kwasu ditienyloglikolowego.

U zdrowych osób 74% dawki podanej dożylnie wydalane jest przez nerki w postaci niezmienionej. Badania in vitro wykazały, że pozostała część leku metabolizowana jest przez cytochrom P-450, a następnie sprzęgana z glutationem, co prowadzi do powstania różnych metabolitów II fazy.

Wydalanie tiotropium (bromku tiotropiowego)

Końcowy okres półtrwania bromku tiotropiowego wynosi 24 godziny u pacjentów z przewlekłą obturacynjną chorobą płuc (POChP) i 44 godziny u pacjentów z astmą. Eliminacja leku z organizmu odbywa się przede wszystkim przez nerki z moczem. Pozostała część dawki, głównie niewchłonięta w jelitach, wydalana jest z kałem. Klirens bromku tiotropiowego jest większy od klirensu kreatyniny, co świadczy o aktywnym wydzielaniu leku do moczu. Podczas długotrwałego leczenia  przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) bromkiem triotropiowym, farmakokinetyczny stan stacjonarny uzyskiwano po 7 dniach, bez dalszej akumulacji.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij