Chlorek etylu, Ethylis chloridum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o chlorku etylu

Substancje aktywne
chlorek etylu
Działanie chlorku etylu
znieczulające miejscowo
Postacie chlorku etylu
aerozol
Układy narządowe
powłoka wspólna (skóra i błony śluzowe)
Specjalności medyczne
Chirurgia ogólna, Choroby wewnętrzne, Dermatologia i wenerologia, Fizjoterapia, Medycyna ratunkowa, Medycyna rodzinna
Rys historyczny chlorku etylu

Od najdawniejszych czasów ludzie próbowali uśmierzyć ból różnymi sposobami, między innymi stosując opium lub duże dawki wina. Przełomowym wiekiem był wiek XIX, gdzie wynaleziono gazy znieczulające oraz ich różnorodne zastosowanie, w tym również chlorek etylu. Pierwszy raz lek ten został zastosowany przez Johana Heyfeldera w chirurgii w 1848 roku. Ze względu na krótkotrwałe działanie znieczulające, substancja ta nie nadawała się do stosowania przy wielogodzinnych operacjach chirurgicznych. Jednakże dostrzeżono inny potencjał leku, mianowicie  –miejscowe znieczulanie, dzięki czemu do dzisiaj jest nadal używana.

Wzór sumaryczny chlorku etylu

C2H5Cl

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające chlorek etylu

Wskazania do stosowania chlorku etylu

Głównym wskazaniem do stosowania chlorku etylu jest krótkotrwałe miejscowe znieczulenie podczas drobnych zabiegów chirurgicznych. Ponadto preparat ten jest stosowany jako narzędzie diagnostyczne do wykrywania martwego zęba z nieżywotną miazgą.

Dawkowanie chlorku etylu

Chlorek etylu na rynku farmaceutycznym występuje w formie aerozolu rozpylanego na skórę w celu wywołania miejscowego znieczulenia. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, dzieci powyżej 12 roku życia oraz dorośli powinni stosować preparat rozpylając go w odległości od 8 – 23 cm od wyznaczonego do znieczulenia obszaru przez około 3 – 7 minut. W razie pojawienia się konieczności, zabieg można powtórzyć. 

Przeciwskazania do stosowania chlorku etylu

Nie należy stosować preparatu jeśli jest się uczulonym na samą substancję czynną.

Również przerwanie ciągłości skóry, tj. zranienia, rysy itp. są przeciwwskazaniami do stosowania aerozolu na ten uszkodzony obszar ciała.

Brak danych klinicznych na temat stosowania chlorku etylu u dzieci poniżej 12 roku życia, zatem zaleca się nie stosowania go w tej grupie wiekowej.

Chloroetan jest zakazany do stosowania w anestezji wziewnej, podczas znieczulenia ogólnego, ze względu na szkodliwe działanie na płuca i serce.  

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania chlorku etylu

Sama postać preparatu z chlorkiem etylu wymaga wyjątkowych środków ostrożności, ponieważ forma aerozolu podczas aplikacji może zostać łatwo skierowana na inne niż pożądane miejsce.

Podczas aplikacji nie wolno spożywać pokarmu i pić. 

Należy pamiętać by pojemnik z gazem trzymać z dala od ognia, ponieważ może eksplodować pod wpływem podwyższonej temperatury.

Rozpylając preparat powinno się być ostrożnym, zasłaniając oczy, usta i nos ze względu na silne działanie trujące chlorku etylu.      

Wpływ chlorku etylu na prowadzenie pojazdów

Preparat z chlorkiem etylu stosowany zgodnie z informacjami na ulotce oraz po konsultacji lekarskiej, zgodnie z przeznaczeniem, nie wpływa na prowadzenie i obsługę pojazdów mechanicznych. 

Wpływ chlorku etylu na ciążę

Nie zaleca się stosowania preparatów z chlorkiem etylu u kobiet w ciąży. Przed zastosowaniem należy rozważyć korzyści dla matki płynące z terapii nad potencjalnym niebezpieczeństwem dla dziecka. 

Wpływ chlorku etylu na laktację

Nie zaleca się stosowania preparatów z chlorkiem etylu u kobiet karmiących piersią. Przed zastosowaniem należy rozważyć korzyści dla matki płynące z terapii nad potencjalnym niebezpieczeństwem dla dziecka. 

Inne możliwe skutki uboczne

Częstość występowania działań niepożądanych określono dla chlorku etylu na poziomie "rzadko". Jednakże stosując preparat zawierający wspomnianą substancję, można spodziewać się: 

  • miejscowego odmrożenia fragmentu skóry, na który zaaplikowano preparat z chlorkiem etylu, spowodowane niską temperaturą skroplonego gazu;
  • przewlekły stan zapalny fragmentu skóry, który pojawia się wskutek odtłuszczania naskórka, co jest potrzebną barierą dla środowiska zewnętrznego. 

Objawy przedawkowania chlorku etylu

Chlorek etylu jest silnie działającą trucizną dla układu nerwowego, ponieważ ulega przemianie w organizmie do chlorowodoru oraz metanolu. Te produkty przemiany działają niszcząco na tkankę mózgową. Chloroetan wchłania się do organizmu drogami oddechowymi. W dużych stężeniach działa narkotycznie – dwa wdechy powietrza z czteroprocentowym stężeniem chloroetanu powoduje zawroty głowy, ból  żołądka oraz podrażnienia oczu. W zależności od stężenia substancji w powietrzu, pojawiają się objawy podobne do tych podczas znieczulenia ogólnego. Najpierw pojawiają się pobudzenie psychiczne i ruchowe, po czym następuje pełna utrata świadomości, zwiotczenie mięśni i brak odruchów, zwalnia czynność serca oraz spada ciśnienie krwi, spada także ciepłota ciała. 

W przypadku przedawkowania preparatu na skórę, mogą pojawić się w miejscu aplikacji miejscowe odmrożenie, ból i zaczerwienienie. Długotrwałe stosowanie wielokrotnie większych dawek niż terapeutyczne powoduje nawet uszkodzenie nerek i wątroby. 

Mechanizm działania chlorku etylu

Chlorek etylu jest substancją, której temperatura wrzenia wynosi 12 stopni Celsjusza i właśnie ta właściwość przyczyniła się do wykorzystania w lecznictwie. Preparat skierowany na zadany obszar, po zetknięciu się ze skórą zaczyna wrzeć, pochłaniając napotykane ciepło, oziębiając fragment ciała. Zakończenia nerwów czuciowych zostają znieczulone, poprzez co zniesione zostaje odczucie bólu.   

Wchłanianie chlorku etylu

Chlorek etylu bardzo dobrze wchłania się drogami oddechowymi, przez nieuszkodzoną skórę oraz przez przewód pokarmowy. Ponadto w organizmie wykazuje właściwości lipofilne, poprzez co przenika do układu nerwowego. 

Metabolizm chlorku etylu

Chlorek etylu po wchłonięciu i dystrybucji w organizmie, metabolizowany jest przy udziale cytochromu P–450, utleniając się i sprzęgając z glutationem w reakcji przy udziale S – tranferazy glutationu. 

Wydalanie chlorku etylu

Chlorek etylu jest eliminowany z organizmu głównie przez drogi oddechowe oraz na drodze metabolizmu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij