Lekopedia

Encyklopedia leków dostarczy Ci wyczerpujących informacji o działaniu, składnikach, zastosowaniu i dawkowaniu lekarstw i suplementów diety. By znaleźć interesujący Cię preparat, skorzystaj z wyszukiwarki leków lub wybierz specjalność z listy poniżej. W wyszukiwarce możesz również wyszukać substancje czynne leków.

Alfabetycznie

1 2 4 5 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Ż

Ulotka leku - dawkowanie, działanie, zastosowanie

Paracetamol (tabletki) - Paracetamolum - zastosowanie i działanie lecznicze

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna Ginekologia i położnictwo
Działanie przeciwgorączkowe przeciwbólowe
PREPARATY PODOBNE

Promocja

Acenol Forte, tabletki, 500

5.15 zł 6.05 zł
OFERTA PORTALU doz.pl

Promocja

Bestseller

Paracetamol Biofarm, 500 mg,

3.54 zł 4.54 zł
Opis rozszerzony leku

Wskazania:

Lek przeciwgorączkowy (w przeziębieniu, grypie) i przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, miesiączkowe, nerwobóle, bóle reumatyczne, mięśniowo-powięziowe, kostne i inne).

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli: 1-2 tabletki 2-4 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny (maksymalna dawka dobowa w leczeniu doraźnym wynosi 4 g, w leczeniu długotrwałym 2,6 g). Dzieci: dawkę leku ustala się w zależności od wieku i masy ciała dziecka, zazwyczaj 10-15 mg/kg masy ciała. Dzieci 7-12 rok życia: 1/2 tabletki co 6-8 godzin.   Należy zasięgnąć opinii lekarza jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 10 dni, a gorączka dłużej niż 3 dni.   W czasie stosowania leku nie należy pić alkoholu.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie: skórne reakcje uczuleniowe (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry, plamica barwnikowa), anemia, zmiany w obrazie krwi. Lek stosowany w dużych dawkach lub przewlekle może upośledzić czynność wątroby i/lub nerek.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na paracetamol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę alkoholową, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, niedokrwistość.   Gdy przyjmujesz inne leki zawierające paracetamol, zydowudynę, doustne leki przeciwzakrzepowe, leki należące do grupy inhibitorów MAO (monoaminooksydazy), leki przeciwpadaczkowe, barbiturany, niesteroidowe leki przeciwbólowe.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Preparaty dostępne w sprzedaży:

Paracetamol Biofarm, 500 mg, tabletki, 20 szt

Preparaty podobne:

Acenol Forte, tabletki, 500 mg, 20 szt. Apap, tabletki powlekane, 500 mg, 12 szt Codipar, tabletki, 500 mg, 12 szt Panadol, 500 mg, tabletki powlekane, 12 szt

Poradź się
specjalisty

Na Wasze pytania odpowiadają farmaceuci i lekarze Dbam o Zdrowie

Zaloguj się

Nie masz konta?

Zarejestruj się

Rośliny i zioła na przeziębienie

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.