Sposoby na gładkie ciało, czyli jaką metodę depilacji wybrać?
Anna Żyła

Sposoby na gładkie ciało, czyli jaką metodę depilacji wybrać?

Depilacja ciała to nie tylko wymóg estetyczny, ale również praktyczny, ułatwiający utrzymanie higieny. Różne metody depilacji pozwalają dobrać sposób usuwania owłosienia do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i zasobności portfela. Zdecyduj, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza?


Golenie

Jest to najbardziej popularna metoda usuwania zbędnego owłosienia. Jest tania, bezbolesna i szybka. Po goleniu włosy rzadko wrastają. To niezawodna metoda w sytuacjach awaryjnych. Najlepiej wykonywać ją podczas kąpieli, gdy skóra jest rozmiękczona i wilgotna, przy użyciu specjalnych maszynek i kosmetyków do  depilacji (pianki, żele). Po goleniu warto wklepać balsam lub krem opóźniający odrastanie włosów, a w przypadku skóry szczególnie wrażliwej kosmetyk z alantoiną, d-pantenolem. Podrażnienia skóry po depilacji można złagodzić także wodą termalną. Niestety po goleniu włosy szybko dorastają (zabieg trzeba przeprowadzać co dwa, trzy dni), a przy tym stają się twardsze i ciemniejsze. W okolicach bikini, gdzie skóra jest bardzo wrażliwa po goleniu mogą pojawić się swędzące krostki.

Kremy do depilacji

Do zalet tej metody można zaliczyć: możliwość stosowania do każdej części ciała, osłabienie odrastających włosów, komfort stosowania (bezbolesność) i niską cenę. Kremy do depilacji zdecydowanie lepiej sprawdzają się u blondynek o słabym owłosieniu niż u brunetek, których włoski są twarde, bujne i ciemne. Po użyciu tego typu kremów włoski stosunkowo szybko odrastają. Nie będą one więc dobrym wyborem dla osób, które nie chcą często depilować swojego ciała. Kremy do depilacji zawierają związki chemiczne, które wpływają nie tylko na strukturę włosa na powierzchni skóry, ale również wnikają nieco głębiej w skórę, dzięki czemu odrost włosów może się opóźnić. Niestety związki te łatwo mogą spowodować podrażnienia, dlatego bardzo ważne jest, aby kremy do depilacji stosować ściśle według instrukcji dołączonej do kosmetyku. Osoby ze skórą wrażliwą powinny sięgać po kremy do depilacji dedykowane do tego typu skóry. Krem musi być dobrany do części ciała, gdzie planujemy depilację. Jest to bardzo ważne, ponieważ w różnych partiach ciała owłosienie jest różne. Kremy przeznaczone do depilacji twarzy czy bikini są zdecydowanie łagodniejsze niż te przeznaczone do depilacji nóg. Warto wybierać kremy z dodatkiem substancji naturalnych o działaniu łagodzącym tak np.: aloes, rumianek.

Powiązane produkty

Depilacja woskiem/Plastry do depilacji

Jest to jedna z metod depilacji proponowana przez gabinety kosmetyczne. Można ją również wykonywać samodzielnie, w domowym zaciszu. W sprzedaży dostępne są specjalne woski oraz plastry z woskiem do depilacji. Niekwestionowaną zaletą jest metody jest skuteczność. Włoski wyrywane są wraz z cebulkami dzięki czemu efekt gładkiej skóry utrzymuje się znacznie dłużej niż po tradycyjnym goleniu czy depilacji kremem. Plusem jest także, osłabienie włosków, jeśli metoda jest stosowana regularne. Zaś bolesność, ryzyko wrastania włosków pod skórę, dość długo utrzymujące się zaczerwienie skóry to duże wady tej metody. Nie każdy może ją także stosować. Nie jest to dobry wybór dla osób mających skórę skłonną do alergii. Przeciwwskazaniem są stany zapalne i wszelkie choroby skóry. Kolejnymi z listy przeciwwskazań  do stosowania tej metody są żylaki, zapalenie żył oraz świeża opalenizna.

Do depilacji woskiem warto przygotować  skórę wcześniej. Na początek dobrze jest zrobić peeling. Usunięcie obumarłych komórek skóry, pozwoli woskowi lepiej przyczepić się do włosków. Depilację najlepiej jest zrobić po kąpieli. Ciepła woda sprawi, iż rozszerzą się mieszki włosowe, a dzięki temu łatwiej będzie usunąć włoski. Jeżeli do depilacji stosujemy plastry ważne jest, aby zerwać je szybkim i energicznym ruchem, przeciwnie do kierunku wzrostu włosów. Po depilacji trzeba zmyć olejkiem resztki wosku.

Depilator

Depilacja depilatorem i wspomniana powyżej metoda depilacji woskiem mają wiele wspólnych cech: zasada działania (mechaniczne usunięcie włosa wraz z cebulką), efektywność,  osłabienie nowych, wyrastając włosków, komfort stosowania (bolesność), zwiększone ryzyko wrastania włosków, podrażnienie oraz przeciwwskazania do stosowania. Przed użyciem depilatora podobnie jak przed depilacją woskiem warto zrobić peeling. W odróżnieniu od depilacji woskiem, depilacja depilatorem jest zdecydowanie prostsza i co bardzo ważne, szczególnie dla osób mających skórę skłonną do alergii nie powoduje uczuleń. Niestety jest to również metoda bardziej bolesna i z tego względu nie nadaje się do wszystkich partii ciała.  Do wady tej metody niektórzy zaliczają także jednorazowy koszt związany z zakupem urządzenia

Na efektywność tej metody istotny wpływ długość usuwanych włosków. Nie mogą one być zbyt krótkie, bo wówczas nie zostaną one wyrwane wraz z cebulkami, a jedynie ścięte przy nasadzie. Te właśnie włoski odrosną szybciej i zabieg będzie trzeba powtórzyć wcześniej. Skóra po depilacji jest podrażniona, dlatego najlepiej jest wykonać zabieg wieczorem, aby skóra w ciągu nocy mogła się zregenerować.

Depilacja laserowa

Zabieg ten polega na usunięciu niepożądanego owłosienia za pomocną wiązki lasera, która wynika w skórę, niszcząc cebulkę włosa wraz z jej korzeniami. Warunkiem uzyskania zadowalających efektów jest dobór odpowiedniej mocy i czasu  trwania impulsu, które są zależne od rodzaju skóry i włosów. Możliwość wykonania depilacji laserowej koniecznie trzeba skonsultować z dermatologiem. Zadecyduje on czy tego typu zabieg można w ogóle przeprowadzić. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest  m.in.: skóra opalona naturalnie, w solarium bądź w wyniku stosowania preparatów brązujących lub samoopalających (można  wprawdzie depilować opalone okolice, ale należy odczekać przynajmniej jeden miesiąc), ciąża i okres karmienia piersią. Wśród przeciwwskazań wymienia się także: infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe (np. opryszczka), choroby skóry (bielactwo, łuszczyca, rybia łuska, fotodermatozy), skłonność do przebarwień, niekontrolowaną cukrzycę i niekontrolowane nadciśnienie (przy tych chorobach gojenie po zabiegu może przebiegać nieprawidłowo), padaczkę (impuls świetlny czy bólowy może wywołać atak padaczki), choroby nowotworowe, rozrusznik serca. Nie należy wykonywać zabiegów depilacji laserowej u osób, które mają skłonność do nieprawidłowego gojenia tzn. tworzenia bliznowców-dużych, przyrosłych guzów w miejscach urazu.  Po zabiegu u tych osób gojenie może przebiegać nieprawidłowo. Innym przeciwwskazaniem jest przyjmowanie leków i ziół fotouczulających. Pomimo, że depilacja laserowa jest metodą nieinwazyjną nie jest ona pozbawiona ryzyka wystąpienia powikłań. Wśród możliwych działań niepożądanych wymienia się: zapalenie mieszków włosowych, powierzchowne oparzenia naskórka oraz przebarwienia lub odbarwienia skóry. Po zabiegu naturalnym objawem jest obrzęk lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, które ustępują po kilku godzinach lub do 2–4 dni. Kolejne zabiegi depilacyjne należy powtarzać, aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Przerwa miedzy zabiegami powinna wynosić od 4 do 8 tygodni. Efektywność to największa zaleta tej metody. Depilacja laserowa pozwala cieszyć się gładkim ciałem przez długi czas. Niestety wysoka cena znacznie ogranicza dostępność tej metody.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest meteopatia?

    Meteopatia (zwana również meteoropatią) to nadwrażliwość na zmiany pogody. Jest dosyć powszechna, ale nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej. Wciąż nie ma bowiem odpowiednich badań jednoznacznie potwierdzających związek pogody z samopoczuciem. Wszystkiemu winien jest ponoć nasz „wewnętrzny zegar”.

  • Woda termalna – ukojenie dla skóry

    W aptekach można znaleźć całe serie kosmetyków na bazie wody termalnej. Najpopularniejszym preparatem jest woda termalna w sprayu. Skąd ten zachwyt wodą termalną? Czy warto ją mieć w swojej kosmetyczce?

  • Uczulenie na detergenty - jak sobie z nim radzić?

    Przypadków alergii jest coraz więcej. W zależności od indywidualnej wrażliwości uczulać może praktycznie wszystko: składniki jedzenia, tworzyw sztucznych, kosmetyków, detergentów, a nawet zwykły kurz. Obecnie wśród jednych z najczęściej wywołujących alergię kontaktową czynników wymieniane są detergenty używane w domu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij