Kobieta z parasolką cierpi na meteopatię
Anna Żyła

Co to jest meteopatia?

Meteopatia (zwana również meteoropatią) to nadwrażliwość na zmiany pogody. Jest dosyć powszechna, ale nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej. Wciąż nie ma bowiem odpowiednich badań jednoznacznie potwierdzających związek pogody z samopoczuciem. Wszystkiemu winien jest ponoć nasz „wewnętrzny zegar”.

Objawy meteopatii

Panujący w Polsce klimat sprzyja problemom meteopatycznym. Na organizm wpływa zarówno temperatura, jak i ciśnienie, wiatr oraz wilgotność powietrza. Najbardziej odczuwalne są skrajne wartości tych czynników oraz ich duże zmiany. Pojawia się zmęczenie, depresyjny nastrój, nerwowość. Bardzo często występują skoki ciśnienia krwi. Nasilają się też „przestarzałe” dolegliwości spowodowane chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Sporo meteopatów reaguje na zmiany pogody migreną, czyli bólem głowy, któremu towarzyszą nudności, nadwrażliwość na światło, czasem zawroty głowy, a nawet zaburzenia wzroku.

Kto jest szczególnie narażony na meteopatię?

Meteopatia może dotknąć każdego z nas, w różnych okresach życia, jednak szczególnie narażone są osoby starsze, przewlekle chore. Zdecydowanie częściej meteopatami bywają kobiety, ponieważ istotnym czynnikiem wpływającym na wrażliwość na zmiany warunków pogodowych są uwarunkowania hormonalne. Nadwrażliwość na zmiany pogody może dotyczyć również wszystkich osób przepracowanych, żyjących w ciągłym stresie. Wreszcie wpływ pogody zdecydowanie bardziej odczuwają mieszkańcy wielkich miast.

Powiązane produkty

Sposoby na meteopatię

Nie poddawaj się lenistwu – uniwersalna rada dla meteopatów to przede wszystkim regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Ruch pomoże pokonać uczucie senności i zmęczenia, a wydzielające się podczas aktywności fizycznej endorfiny poprawiają samopoczucie.

Odpowiednia ilość snu – sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania. Pozwala zregenerować organizm, poprawia samopoczucie i zwiększa witalność. Zaleca się, aby w ciągu jednej nocy przesypiać 7-8 godzin. Wyspany organizm lepiej sobie radzi z kaprysami aury.

Odpowiednio zbilansowana dieta – meteopatom zaleca się również modyfikację diety, która może być jednym z elementów wpływających na samopoczucie podczas zmian pogodowych. Dieta powinna być lekkostrawna, bogata w witaminy i minerały. W codziennym menu nie może zabraknąć produktów będących źródłem magnezu (pełnoziarnistego pieczywa i kasz, orzechów, potraw zawierających rośliny strączkowe, pestki dyni, bananów) oraz witaminy z grupy B ( mięso, ryby, ziemniaki, płatki, produkty zbożowe, kapusta, orzechy, banany). Magnez działa m.in. przeciwdepresyjne, zapobiega nerwobólom i pozytywnie wpływa na serce oraz układ krążenia. Niedobory tego pierwiastka w organizmie zaburzają pracę serca, powodując arytmię i przyspieszoną akcję serca, niedokrwienie oraz nadciśnienie nasilające dyskomfort podczas zmian atmosferycznych. Zaś witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Hartowanie organizmu – niezawodnym sposobem na uwolnienie się od niekorzystnego biometu jest sauna. Meteopatom służy również zimny prysznic. Polewanie ciała zimną wodą, szczególnie rąk i ramion, pomoże pobudzić krążenie oraz zapobiegać melancholii, często towarzyszącej osobom wrażliwym na zmiany pogody. Z kolei schłodzenie stóp pomoże stawić czoło rozdrażnieniu przy kapryśnej aurze.

Poznaj preparaty na stres na DOZ.pl

Czy kawa dla meteopatów jest wskazana?

Gdy nadchodzi niż atmosferyczny, wiele osób odczuwa ból głowy związany ze spadkiem ciśnienia. Można wówczas sięgnąć po kawę, napój czy preparat zawierający kofeinę. Pobudzenie organizmu i podniesienie ciśnienia jest w tym przypadku wskazane.

Wydawać by się mogło, że skoro niż atmosferyczny nie jest przyjazny meteopatom, to na wyż reagują pozytywnie. Nic bardziej mylnego. Meteopaci mają zwykle dość niskie ciśnienie. Gdy nagle ciśnienie wzrasta, reagują znacznym skokiem ciśnienia tętniczego, któremu towarzyszy pulsujący ból głowy, zdenerwowanie oraz problemy z sercem i krążeniem. W takie dni kawa zdecydowanie nie pomoże, a wręcz przeciwnie – może spotęgować dolegliwości. Podczas wyżu meteopatom zdecydowanie lepiej będą służyć napary melisy lub lipy. Działają one łagodnie uspokajająco i nieznacznie obniżają ciśnienie krwi.

Pomoc z apteki

W aptekach można nabyć gotowe preparaty dla osób zmagających się z meteopatią. Pomocne są także preparaty zawierające magnez oraz witaminy z grupy B, szczególnie gdy podaż tych składników z codzienną dietą jest niewystarczająca dla zaspokojenia potrzeb organizmu.

Meteopatom poleca się również korzeń kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, ziele męczennicy cielistej oraz wspomnianą już wcześniej melisę. Napary z tych ziół, jak i gotowe preparaty dostępne w aptekach, działają kojąco na układ nerwowy, ułatwiają zasypianie oraz zmniejszają dolegliwości żołądka i narządów trawiennych. Żeń-szeń czy różeniec górski działają na organizm jak swego rodzaju regulatory pomagające w przystosowaniu do sytuacji stresowych. Osobom, które dokuczliwie znoszą zmiany pogody, zaleca się również ziele dziurawca ze względu na zawartość substancji pozytywnie wpływających na nastrój.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Błonnik pokarmowy – gdzie i czym jest? Jak wpływa na zdrowie?

    Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa substancji, która odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego człowieka. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Każda wywiera określony wpływ na organizm. W jakich produktach można znaleźć błonnik pokarmowy i jakie są jego właściwości?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij