Sercowcy w czasie upałów
Anna Posmykiewicz

Sercowcy w czasie upałów

Lato to czas, kiedy ludzie cierpiący z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego powinni bardzo uważać. W okresie upałów bowiem pacjenci z chorobami układu krążenia skarżą się na gorsze samopoczucie, bardzo często wymagają także hospitalizacji . Aby zmniejszyć uciążliwe skutki wysokich temperatur pacjenci tacy powinni przestrzegać kilku prostych reguł.

Przede wszystkim powinni regularnie przyjmować wszystkie zalecone leki. Jeśli pomimo stosowanej kuracji będą czuć się gorzej, muszą bezwzględnie jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który postara się tak zmodyfikować terapię, aby pacjent czuł się dobrze.

Unikaj słońca

Poza tym konieczne jest unikanie bardzo wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia. Dlatego też sercowcy w czasie upałów powinni przebywać na dworze do godziny 10 rano oraz po godzinie 17, najlepiej także w cieniu. Na głowie obowiązkowe jest nakrycie. Ubranie natomiast powinno być luźne, najlepiej bawełniane, aby było przewiewne i przepuszczało dużo powietrza.

Zamiast tramwaju - spacer

W czasie tych najbardziej gorących dni należy też unikać dusznych, zatłoczonych miejsc. Dlatego też nie jest polecane podróżowanie tramwajem czy autobusem w godzinach szczytu, spędzanie długich chwil w kolejce w sklepie czy robienie zakupów na zatłoczonym przydomowym ryneczku.

Powiązane produkty

Nie przemęczaj się

W miarę możliwości należy też ograniczyć wysiłek fizyczny. Nie można nosić zbyt dużych ciężarów czy bardzo intensywnie uprawiać sportów. Jeśli praca zawodowa wymaga wysiłku fizycznego, należy starać się robić częste, krótkie przerwy, w czasie których należy odpoczywać w zacienionym miejscu.

Pij dużo płynów

Ponadto niezmiernie ważne jest picie dostatecznej ilości płynów. Powinno być to około 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, najlepiej, aby była to woda mineralna. Niedostateczna podaż płynów może szybko skończyć się odwodnieniem, które dodatkowo obciąży układ krążenia. O przyjmowaniu napojów należy przede wszystkim przypominać starszym ludziom, którzy zwykle nie odczuwają dużego pragnienia, a skutki odwodnienia mogą być u nich bardzo ciężkie.

Jedz lekko

Kolejna ważna sprawa to właściwa dieta. W czasie upałów należy zrezygnować z tłustych, smażonych obfitych posiłków, które niekorzystnie wpływają na układ krążenia. Należy je zastąpić mniejszymi lekkostrawnymi posiłkami, przede wszystkim bogatymi w warzywa i owoce sezonowe.

Uwaga na szok termiczny

Jeśli już dojdzie do ewentualnego przegrzania organizmu bądź jeśli komuś jest po prostu bardzo gorąco, nie można się schładzać bardzo gwałtownie. Absolutnie zakazane są skoki do zimnej wody czy też polewanie zimną wodą człowieka, który zasłabł w wyniku upału. Tak gwałtowna różnica temperatur może bowiem doprowadzić do tzw. szoku termicznego - pojawiają się zaburzenia oddychania i krążenia krwi, może dojść nawet do zatrzymania oddechu.

Bacznie obserwuj swój organizm

W upalne dni nigdy nie można ignorować gorszego samopoczucia, tym bardziej, jeśli cierpimy na choroby układu krążenia. Duszność, ból i uczucie ciężkości w klatce piersiowej, zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia to niepokojące objawy, które muszą skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza. Przestrzegając prostych zasad postępowania w gorące letnie dni można jednak zmniejszyć ryzyko ich pojawiania się i konieczności ewentualnej hospitalizacji.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij