O zatrzymywaniu wody w organizmie
Beata Sterlińska

O zatrzymywaniu wody w organizmie

Czyli, jakie mechanizmy kierują naszym ciałem

Organizatorzy kampanii „Jestem kobietą. Znam siebie” przeprowadzili badanie, które wykazało, że aż dwie trzecie Polek (66%) wskazało złą dietę jako główną przyczynę zatrzymywania wody w organizmie. Odpowiednio zbilansowana dieta jest ważna w życiu każdej z nas, ale zmiana nawyków żywieniowych nie wyeliminuje tego problemu.

Jakie są faktyczne przyczyny nadmiernego gromadzenia płynów w organizmie?

Nadmierne opuchnięcia są spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Przyczynia się do nich głównie progesteron, którego zadaniem jest przygotowanie organizmu kobiety do zapłodnienia.

2. faza cyklu (tzw. faza lutealna, przedmenstruacyjna) trwa zwykle 14 dni (od 15. do 28. dnia cyklu) – zaczyna się tuż po owulacji, a kończy w momencie wystąpienia miesiączki. W tym czasie temperatura ciała wzrasta o ok. 0,5 stopnia i utrzymuje się w przedziale 36,9-37,1˚C. W organizmie kobiety zachodzą intensywne zmiany hormonalne – wzrastający przed owulacją poziom estrogenów nieco spada, a rośnie poziom progesteronu. Komórka jajowa, która powstawała w jajniku, zmienia się w tzw. ciałko żółte, które produkuje hormony mające na celu utrzymanie ciąży. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, spada poziom hormonów produkowanych przez ciałko żółte, błona śluzowa wyściełająca jamę macicy ulega złuszczeniu i pojawia się miesiączka.

Jednak zanim komórka jajowa jest usuwana z organizmu, działanie progesteronu może powodować zatrzymanie wody w organizmie i obrzęki.

Na powstawanie opuchnięć i obrzęków wpływa także stosowanie tabletek antykoncepcyjnych starej generacji, lub poprostu źle dobranych. Hormony w nich zawarte mogą powodować zatrzymywanie sodu w organizmie. Jony te, przyciągając do siebie cząsteczki wody, sprawiają, że ona także nie zostaje wydalona. Może skutkować to przyrostem masy ciała o ok. 2-3 kg.

Nadmierne gromadzenie płynów powoduje opuchnięcia, zwłaszcza w okolicy twarzy i nóg, a nawet przyrost masy ciała o 2-3 kg. Dolegliwościom tym często towarzyszą rozdrażnienie, zmęczenie, spadek koncentracji i zmienność nastrojów, czyli symptomy charakterystyczne dla PMS (pre-menstrual syndrome, zespół napięcia przedmiesiączkowego).

Zatrzymywanie wody w organizmie to problem, który można pokonać. Każda z nas powinna sama znaleźć swój sposób. Zachęcam do stosowania codziennie kilku prostych i powszechnie znanych zasad zdrowego stylu życia:

  1. Pij dużo płynów. Wbrew pozorom, w pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu, bardzo pomaga picie dużej jej ilości. Wybieraj wodę niskosodową lub herbatki ziołowe, które mają działanie moczopędne i uspokajające.
  2. Ogranicz spożywanie soli. Sól jest głównym składnikiem pokarmowym, który powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Jeśli ten problem dotyka Ciebie, zrezygnuj z używania soli lub znacznie je ogranicz. Uważaj na pokarmy, które zawierają sól ukrytą – są to np. krakersy, paluszki, chipsy, sery, wędliny, a także niektóre przyprawy.
  3. Poświęcaj uwagę swojemu ciału. Wsłuchaj się w jego rytm w chwili relaksu i poznaj jego funkcjonowanie, co może pomóc zrozumieć Ci zmiany w nim zachodzące.
  4. Umiarkowany wysiłek fizyczny pomoże Ci się rozluźnić. Ważne, abyś ćwiczyła regularnie. Uprawianie sportu pobudza wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia :) Jeśli nie lubisz fitnessu, wybierz spacer lub jazdęna rowerze. Jednak pamietaj, ze zbyt intensywny trening kilka dni przed miesiączką może pogorszyć Twoje samopoczucie, zwłaszcza, jeśli nie prowadzisz go regularnie.
  5. Wzbogacaj dietę w naturalne substancje, takie jak wyciąg z zielonej kawy, cykorii czy pokrzywy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

  • Spadek liczby szczepień na grypę – jakie są tego przyczyny?

    Według danych WHO co roku grypą i wirusami grypopodobnymi zakaża się od 330 mln do 1,575 mld ludzi na całym świecie, a z powodu powikłań umiera od 500 tys. do miliona pacjentów. Tymczasem już drugi rok z rzędu w Polsce odnotowuje się spadek liczby szczepień przeciwko grypie – eksperci ostrzegają, że grozi to wzmożonym rozprzestrzenianiem się wirusa.

  • Terapia światłem i falami dźwiękowymi może spowolnić chorobę Alzheimera

    Naukowcy z MIT w Stanach Zjednoczonych odkryli, dlaczego stymulacja światłem i dźwiękiem o odpowiednich częstotliwościach spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Okazało się, że pobudza ona mózg do usuwania substancji, których nagromadzenie wywołuje otępienie.

  • 8-godzinne okno żywieniowe drastycznie zwiększa ryzyko chorób serca

    Badanie przeprowadzone na ponad 20 000 dorosłych wykazało, że u osób, które przestrzegały 8-godzinnego okna żywieniowego, będącego rodzajem postu przerywanego, ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia było o 91% wyższe. Co więcej, w porównaniu ze standardowym harmonogramem jedzenia, który obejmuje 12–16 godzin dziennie, ograniczenie spożycia pokarmu do mniej niż 8 godzin dziennie nie wiązało się z dłuższym życiem.

  • Salmonella w Biedronce – co grozi po zjedzeniu skażonego mięsa?

    Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła pałeczki salmonelli w produkcie drobiowym sprzedawanym w sieci sklepów Biedronka. Jak wyglądają objawy zatrucia salmonellą? Czy po ustaniu objawów chory wciąż zaraża?

  • Metformina hamuje uczucie głodu i pomaga schudnąć

    Nowe badanie wyjaśnia, dlaczego u części pacjentów stosujących metforminę, lek przeciwcukrzycowy, obserwuje się umiarkowaną utratę nadmiernych kilogramów. Okazuje się, że podwyższa ona poziom cząsteczki redukującej uczucie głodu (Lac-Phe) we krwi.

  • Żurawina poprawia wydolność sportowców

    W serii badań z udziałem biegaczy naukowcy z Kanady odkryli, że przyjmowanie suplementu zawierającego żurawinę przez 28 kolejnych dni doprowadziło do zauważalnej poprawy wydolności aerobowej sportowców. Co jeszcze pokazał eksperyment?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij