Ćwiczenia na triceps
Justyna Bielecka

Ćwiczenia na triceps

Triceps jest bardzo ważnym, a przede wszystkim widocznym mięśniem ramienia. U mężczyzn ważne jest by był duży i silny, u kobiet zaś jędrny i smukły. Nikt nie lubi obwisłych ramion przypominających wyglądem dziób pelikana. A to właśnie ćwiczenia tricepsów pozwalają na utrzymanie zgrabnych ramion.

Triceps (mięsień trójgłowy ramienia), jak wskazuje jego nazwa, składa się z trzech części. Zajmuje całą tylną powierzchnię ramienia. Odpowiada on głównie za prostowanie w stawie łokciowym (głowa przyśrodkowa i boczna), głowa długa wymusza ruch prostowania także w stawie ramiennym.

Zazwyczaj triceps ćwiczy się z ciężarkami lub na wyciągach, bo wtedy łatwiej jest go wyizolować w danym ruchu. Oto kilka najpopularniejszych ćwiczeń na ten właśnie mięsień do wykonania przy pomocy sztangi lub wyciągu.

Prostowanie ramion ze sztangą

Prostowanie ramion ze sztangą – w wersji dla kobiet można zastosować mniejsze obciążenie na sztandze, lub ciężarki. Usiądź na ławeczce z podparciem pleców. Dłonie rozstaw na gryfie w odległości mniejszej niż szerokość barków. Łokcie utrzymuj nieruchomo, opuść powoli sztangę/ciężarki w dół, w stronę pleców, ale nie do końca. Następnie wyprostuj łokcie. Podczas całego ćwiczenia pilnuj, by łokcie nie oddalały się od siebie.

Wyciskanie w dół na wyciągu

To ćwiczenie kładzie nacisk na wszystkie głowy tricepsa, zatem jest bardzo efektywne, a przez to i popularne.
Chwyć drążek nachwytem, łokcie zablokuj przy tułowiu. Tułów lekko pochyl do przodu. Przed rozpoczęciem ruchu przedramiona ustaw równolegle do podłogi. Następnie zacznij wykonywać ruch wyciskania drążka w dół. Pozwól, by siła wyciągu pociągnęła drążek powrotem do góry, lecz nie dalej niż do początkowego ustawienia przedramion.

Powiązane produkty

Prostowanie ramienia

Stań w wykroku z prawą nogą z przodu. Tułów pochyl lekko w przód. Lewą ręką chwyć ciężarek. Przyciągnij łokieć do tułowia i ustabilizuj go w tym miejscu. Następnie wykonuj ruch prostowania ramienia. Staraj się, żeby podczas całego ćwiczenia łokieć nie odrywał się od tułowia. Po zakończonej serii wykonaj ćwiczenie analogicznie na drugą stronę.

Jakie obciążenie wybrać?

Obciążenie stosowane w ćwiczeniach na triceps zależy od celu jaki sobie postawimy. U mężczyzn dobierane będzie w zależności od wybranej metody treningowej. Ciężary będą odpowiednio większe przy kształtowaniu siły, mniejsze zaś przy pracy nad wytrzymałością lub rzeźbą. Kobiety chcące wysmuklić i ujędrnić ramię mogą stosować małe obciążenia, od 1 do ok. 5 kg.

Ćwiczenia bez ciężarków i specjalnych przyrządów

Jeżeli szukasz odmiany w ćwiczeniach na triceps, możesz spróbować kilku interesujących modyfikacji bez użycia ciężarków. Wbrew pozorom istnieje sporo ćwiczeń nie wymagających specjalnych maszyn czy hantli. Nie każdy bowiem ma czas lub możliwość ćwiczenia na siłowni na urządzeniach przystosowanych do zaangażowania tych właśnie mięśni. Poniższe ćwiczenia możesz z powodzeniem zastosować w domu.

Podstawowym, każdemu znanym ćwiczeniem kształtującym mięsień trójgłowy ramienia są pompki. Aby najmocniej go zaangażować, postaw dłonie w mniejszej odległości niż szerokość barków. Jeżeli dopiero zaczynasz, wykonaj ćwiczenie podpierając się na kolanach. W wersji zaawansowanej opieraj się na stopach. Upewnij się, że palce dłoni są skierowane w przód, a nie do środka. Tułów utrzymuj w linii prostej, brzuch napięty. Powoli opuść ciało w dół, następnie wyprostuj ramiona.

Do następnego ćwiczenia potrzebne będzie krzesło, ławka, lub po prostu coś, na czym możesz stabilnie usiąść. W pozycji siedzącej, połóż dłonie obok pośladków. Powoli unieś się z krzesła, tak by pośladki znalazły się kilka centymetrów poza siedziskiem. W tej pozycji łokcie znajdą się pod odpowiednim kątem. Wytrzymaj kilka sekund, po czym zbliż pośladki do siedziska, jednak nie opieraj ich. Kontynuuj ćwiczenie powtarzając ruch oddalania i zbliżania pośladków do krzesła.

Kolejne ćwiczenie - podciąganie - jest uważane za typowe ćwiczenie dla mężczyzn. Jednak zaczyna z niego korzystać coraz więcej kobiet. Do jego wykonania potrzebny będzie drążek. Jeżeli ćwiczysz w terenie, możesz wykorzystać nisko rosnącą gałąź drzewa lub trzepak. Powoli podciągaj ciało w górę, następnie również powoli opuść, prostując ramiona.

Następne ćwiczenie jest jednocześnie ćwiczeniem na biceps i triceps. Usiądź na krześle. Łokcie oprzyj na udach. Złap dłonie tak, aby lewa znajdowała się bliżej klatki piersiowej. Prawą ręką staraj się spychać lewą w stronę tułowia. W tym samym czasie lewa ręka odpycha prawą od klatki piersiowej. W tym ćwiczeniu jednocześnie pracuje biceps prawej ręki oraz triceps lewej. Wytrzymaj w napięciu kilka sekund, następnie zmień strony. To bardzo proste, a jednocześnie efektywne ćwiczenie.

Powyższe ćwiczenia możesz dowolnie wplatać w trening domowy. Przed ich wykonaniem zawsze wykonuj odpowiednią rozgrzewkę. Jeżeli w trakcie wykonywania ćwiczeń pojawi się jakikolwiek ból, np. w okolicy łokcia, przestań je wykonywać.

Na koniec – rozciąganie

Po zakończeniu ćwiczeń na daną partię mięśni, zawsze należy pamiętać o ich rozciągnięciu. Dobrze jest to zrobić bezpośrednio po ćwiczeniach, gdy mięśnie są jeszcze rozgrzane.

Unieś prawe ramię w górę. Dłoń połóż na lewym barku. Lewą dłonią chwyć prawy łokieć i pociągnij w lewo. Wytrzymaj w tej pozycji kilkanaście – kilkadziesiąt sekund.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij