Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu
Piotr Gmachowski

Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

Domowe sposoby na hemoroidy – higiena

Hemoroidy powstają na skutek nadmiernego wypełnienia krwią fizjologicznych struktur odbytu – guzków krwawniczych, które odpowiadają za kontrolę oddawania gazów i stolca.  

Wyróżnia się dwa typy żylaków odbytu: 

  • hemoroidy wewnętrzne, znajdujące się wewnątrz odbytu oraz  
  • hemoroidy zewnętrzne, które są widoczne w okolicy odbytu. 

Do głównych przyczyn powstawania hemoroidów zaliczamy: zaparcia, ciążę, siedzący tryb życia oraz choroby przewlekłe, np. marskość wątroby. 

Domowe sposoby leczenia hemoroidów wykazują największą skuteczność w przypadku ich stosowania już od pierwszych objawów rozwijającej się choroby hemoroidalnej (najczęściej pierwszym objawem jest swędzenie odbytu oraz uczucie wilgoci w okolicy odbytu). 

W przypadku obecności żylaków odbytu bardzo ważna jest prawidłowa higiena tej okolicy, gdyż zapobiega ona rozwojowi stanu zalanego skóry i błony śluzowej oraz podrażnieniom. Zaleca się częste podmywanie okolicy odbytu ciepłą wodą lub wodą z płynem przeznaczonym do higieny intymnej. Pomocne może również być mycie ciepłą wodą po każdym wypróżnieniu i stosowanie delikatnych papierów toaletowych lub nieuczulających nawilżonych chusteczek po wypróżnieniu. 

Domowe sposoby na hemoroidy – nasiadówki i kąpiele

Osobom cierpiącym z powodu objawów hemoroidów zaleca się nasiadówki w ciepłej wodzie z dodatkiem odwaru z  kory dębu, a także rumianku lub nadmanganianu potasu. Nasiadówki powinny być wykonywane w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, najlepiej w temperaturze ok. 40°C, przez około 10 minut (po wcześniejszym dodaniu do wody odwarów przygotowanych np. z kory dębu, która ma działanie odkażające, przeciwzapalne i ściągające, dzięki czemu uszczelnia naczynia krwionośne).

Skuteczne w leczeniu żylaków odbytu mogą być również: szałwia, kasztanowiec czy krwawnik. Nasiadówki z wyżej wymienionymi preparatami roślinnymi zmniejszają stan zapalny oraz łagodzą świąd i pieczenie okolicy odbytu.  Pomocne na objawy hemoroidów mogą być także ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i łagodzące obrzęk (olejek lawendowy, rozmarynowy lub jałowcowy). 

Powiązane produkty

Domowe sposoby na hemoroidy – maści i żel na hemoroidy

We wszystkich stopniach zaawansowania choroby hemoroidalnej zaleca się stosowanie maści, żelów lub czopków zawierających substancje o działaniu znieczulającym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym oraz przeciwbakteryjnym. Preparaty te pomagają zmniejszyć dolegliwości, takie jak ból i swędzenie okolicy odbytu oraz krwawienie podczas oddawania stolca, dzięki właściwościom uszczelniającym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Maści na hemoroidy poprawiają również przepływ krwi przez sploty żylne, zapobiegając tworzeniu się zakrzepów w guzkach krwawniczych, którym zazwyczaj towarzyszy ostry ból.  

Sprawdź preparaty na hemoroidy dostępne na DOZ.pl.

Większość preparatów stosowanych w leczeniu objawów hemoroidów zawiera wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, nagietka lub balsam peruwiański. 

Do substancji pomocnych podczas łagodzenia dolegliwości towarzyszącym żylakom odbytu zaliczamy także:

  • diosminę, która zapobiega zastojowi krwi w żyłach, 
  • hydrokortyzon, który ma właściwości przeciwzapalne,
  • preparaty o działaniu znieczulającym np. lidokainę. 

W przypadku nadkażenia bakteryjnego odbytu w przebiegu żylaków odbytu lekarz może zalecić preparat zawierający antybiotyk.

Domowe sposoby na hemoroidy – okłady z lodu

Do domowych sposobów łagodzenia objawów żylaków odbytu zaliczamy również okłady z lodu, które dzięki zmniejszaniu obrzęków ułatwiają wypróżnianie i działają przeciwbólowo. Należy pamiętać, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry lub błony śluzowej odbytu, kostkę lodu powinno się owinąć w czystą chusteczkę lub papier toaletowy. 

Domowe sposoby na hemoroidy – dieta przy hemoroidach

U osób cierpiących na dolegliwości wywołane hemoroidami bardzo ważna jest prawidłowa dieta, bogata w produkty zawierające dużo błonnika pokarmowego (warzywa, owoce, kasze, pieczywo razowe). Zbyt mała ilość błonnika dostarczanego z pożywieniem może prowadzić do powstawania zaparć, które nasilają dolegliwości bólowe oraz uszkadzają błonę śluzową odbytu. Z diety należy wykluczyć produkty zapierające, takie jak: czekolada, mocna kawa lub herbata, produkty powodujące wzdęcia, alkohol oraz ostre przyprawy.

Należy również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów (dorosły człowiek powinien pić około 2-2,5 litrów płynów dziennie).

Domowe sposoby na hemoroidy – zapobieganie hemoroidom

Do najskuteczniejszych zasad profilaktyki przeciw powstawaniu żylaków odbytu zaliczamy:

  • dbanie o regularne wypróżnianie, niepowstrzymywanie oddawania stolca ,
  • unikanie zaparć poprzez stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety, unikanie produktów zapierających oraz mogących wywoływać wzdęcia, picie minimum 2 litrów płynów dziennie,
  • regularna aktywność fizyczna, unikanie siedzącego stylu życia, a w przypadku otyłości redukcja masy ciała,
  • prawidłowa higiena okolic intymnych, używanie preparatów przeznaczonych do higieny intymnej, noszenie bawełnianej bielizny,
  • unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów.

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów hemoroidów (świąd odbytu, uczucie wilgoci w okolicy odbytu, obecność żywoczerwonej krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniu) należy zastosować domowe sposoby łagodzenia objawów hemoroidów. Jeśli po kilku dniach nie przyniosą one poprawy lub objawy będą narastać, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

  1. D. Janczak, Hemoroidy, „Chirurgia po Dyplomie” 2018, nr 03.
  2. Mayo Clinic Staff, Hemorrhoids, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/diagnosis-treatment/drc-20360280, [dostęp:] 04.06.2020.
  3. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika, Mały podręcznik 2018/2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018, s. 603. 
  4. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, Wrocław 2012, s. 115-116.
  5. R. Jachowicz i in., Farmacja Praktyczna, Warszawa 2007, s. 272–273.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij