Kosmetyki bez SLS – bezpieczne i skuteczne
Dominika Chirek

Kosmetyki bez SLS – bezpieczne i skuteczne

Czytamy listę składników nie tylko produktów żywnościowych, ale również kosmetyków. Unikamy parabenów i innych potencjalnie szkodliwych konserwantów. Ale samo hasło „bez parabenów” nie oznacza, że mamy do czynienia z kosmetykami naturalnymi. Inny składnik, którego warto unikać w kosmetykach, to sodium lauryl/laureth sulfate, czyli popularny SLS/SLES. Dlaczego warto używać kosmetyków bez SLS?

Kosmetyki bez SLS – co to w ogóle za składnik?

Mówiąc SLS-y ,mamy na myśli dwa składniki: Sodium Lauryl Sulfate (w skrócie SLS) oraz jego nieco łagodniejszą odmianę: Sodium Laureth Sulfate (w skrócie SLES). Żaden z nich nie znajdzie się jednak w składzie kosmetyków naturalnych. 

SLS to popularny i niedrogi składnik powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza mydłach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli, szamponach, żelach do mycia twarzy, ale także w pastach do zębów czy płynach do higieny jamy ustnej. To środek myjący i pianotwórczy. Skutecznie usuwa tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Jednak ta skuteczność nie jest dobrze tolerowana przez naszą skórę. Amerykański dziennikarz i publicysta David Steinmann zajmujący się ochroną środowiska nazywa SLS agresywnym środkiem myjącym1. A przecież do mycia ciała nie potrzebujemy równie silnego detergentu co płyn do mycia naczyń. 

Kosmetyki bez SLS – łagodniejsze mycie 

SLS nie jest akceptowany w kosmetykach naturalnych. Zamiast niego producenci bio kosmetyków stosują łagodniejsze środki myjące, których używanie nie wiąże się z ryzykiem naruszenia naturalnej bariery lipidowej skóry.

Składnik ten może przenikać przez skórę, a wątroba nie poradzi sobie z jego usunięciem2. SLS może powodować także podrażnienia skóry i oczu, a nawet zaburzać gospodarkę hormonalną3. Wiele osób unika tego składnika, bo stosując żele pod prysznic z SLS, mają wrażenie przesuszonej skóry.  

Powiązane produkty

Kosmetyki bez SLS – czy niewielka ilość SLS szkodzi? 

Producenci kosmetyków zawierających SLS tłumaczą, że ich kosmetyki zawierają niewielką ilość tego składnika, która nie spowoduje alergii czy uczuleń. Ale gdy kąpiemy się w wannie z płynem do kąpieli zawierającym SLS i stosujemy jednocześnie szampon i żel do mycia z tym samym składnikiem – to te niewielkie ilości zaczynają się mnożyć4. A – co warto podkreślić – SLS nie jest niezbędnym składnikiem tych wszystkich kosmetyków. 

Kosmetyki bez SLS – zdrowsza alternatywa

Kosmetyki naturalne nie zawierają SLS. W Polsce nie ma prawnej regulacji na ten temat, ale wynika to z filozofii i przekonań producentów kosmetyków eko5. Przyjęło się, że w kosmetykach ekologicznych, organicznych czy naturalnych nie znajdziemy tego kontrowersyjnego składnika. Nie oznacza to jednak, że ekokosmetyki do pielęgnacji ciała czy włosów nie będą się pienić albo będą gorzej myły. Są po prostu łagodniejsze dla skóry, ale myją równie skutecznie, bez agresywnych detergentów i potencjalnie alergizujących substancji. 

Na liście składników zamiast SLS szukajmy łagodniejszych środków myjących, takich jak Cocamidopropyl Betaine albo Sodium Lauroyl Sarcosinate.

Na rynku jest wiele myjących kosmetyków naturalnych opartych na tych właśnie składnikach. Nie jest to żaden kompromis, tylko zdrowszy wybór. Nasza skóra nam za to podziękuje. 

Żródła:
1) David Steinmann – Safe trip to Eden Ten Steps to Save Planet Earth from the Global Warming Meltdown, Thunder’s Mouth Press, New York, 2007, str. 93-136]
2) Siobhan O’Connor, Alexandra Spunt – No more dirty looks, Da Capo Press, New York, 2010, str. 53
3) https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706110/SODIUM_LAURYL_SULFATE/#.WvGPkC_cfR0 
4) Stacy Malkan, Not just a pretty face, New Society Publishers, Gabriola Island (Canada), 2009, str. 55
5) Dominika Chirek, prawniczka specjalizująca się w prawie kosmetycznym, https://www.youtube.com/watch?v=beKldqDxznU 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij