Objawy choroby róży na nodze
Dominika Rynkiewicz

Róża - choroba skóry. Przyczyny, objawy i leczenie

Róża jest zakaźną chorobą skóry wywoływaną przez paciorkowce beta-hemolizujące. Nie należy jej mylić z różyczką, która jest inną jednostką chorobową. Róża to zapalenie skóry i tkanki podskórnej rozprzestrzeniające się wzdłuż naczyń chłonnych skóry (powierzchowne zapalenie naczyń chłonnych).

Słowo róża” wywołuje u większości z nas pozytywne skojarzenie, wyobrażamy sobie pięknie pachnący kwiat, symbol miłości. Niestety, pod tym pojęciem kryje się również choroba skóry i tkanki łącznej. Pomimo niegroźnej nazwy róża jest poważnym stanem zapalnym, który może powodować objawy uogólnione, takie jak dreszcze, gorączka i wymioty.

Róża – co to za choroba? Jakie są jej przyczyny?

Róża jest chorobą o etiologii bakteryjnej.  Najczęściej wywołują ją paciorkowce B-hemolizujące z grupy A  głównie Streptococcus pyogenes. Ponadto może dojść do nadkażenia zmiany gronkowcem, zwłaszcza gdy nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Choroba róża objawia się jako nadmiernie ucieplona, żywoczerwona, obrzęknięta, błyszcząca, bolesna i wyraźnie odgraniczona od zdrowej tkanki zmiana skórna. Wyróżnia się kilka postaci klinicznych, które różnią się między sobą nie tylko wyglądam zmiany, ale też stanem ogólnym pacjenta:

  • róża pęcherzowa – na skórze obecne są duże pęcherze o średnicy powyżej 1  centymetra, które wypełnia treść surowicza, a w przebiegu choroby płyn może mętnieć. Pęcherze powstają najczęściej w wyniku długotrwale utrzymującego się obrzęku zapalnego kończyny oraz nadkażenia zmiany skórnej gronkowcem,
  • róża krwotoczna – w otoczeniu rumienia zapalnego znajdują się krwawe wybroczyny, mogą występować pęcherze z krwawą treścią,
  • róża zgorzelinowa – w tej postaci dochodzi do nadkażenia róży bakteriami beztlenowymi, których charakterystyczną cechą jest zdolność do wnikania w głębsze warstwy skóry i w tkankę podskórną. Skutkiem jest powstanie martwicy, a stan ogólny chorego jest cięższy niż w innych postaciach,
  • róża wędrująca – po niepełnym wyleczeniu róży, pozostające w organizmie paciorkowce mogą przemieszczać się drogą naczyń limfatycznych i wywoływać zmiany skórne w innych lokalizacjach.
Róża najczęściej lokalizuje się na podudziu, rzadziej na twarzy, może też wystąpić na kończynie górnej, na co najbardziej narażone są kobiety z obrzękiem limfatycznym po usunięciu piersi wraz z pachowymi węzłami chłonnymi.

Innymi czynnikami predysponującymi do zachorowania na różę są:

  • przewlekły obrzęk kończyny,
  • przebyta zakrzepica żył głębokich,
  • miejscowy uraz skóry,
  • stan po operacji żylaków lub po pobraniu żyły do pomostowania aortalno-wieńcowego,
  • cukrzyca,
  • dożylne przyjmowanie narkotyków,
  • przewlekłe choroby skóry ze świądem,
  • grzybica skóry,
  • alkoholizm,
  • zaniedbania higieniczne.

W jaki sposób można zarazić się różą?

Wrotami zakażenia, czyli drogą wnikania bakterii do organizmu, jest niewielka rana, a nawet ślad po ugryzieniu przez owada u osób predysponowanych do wystąpienia róży. Źródłem paciorkowców mogą być przedmioty zakażone bakteriami lub bakterie znajdujące się w jamie nosowo-gardłowej czy w okolicach odbytu u pacjentów będących ich nosicielami. Wówczas wystarczające jest przeniesienie bakterii z tych okolic na uszkodzoną skórę.

Róża nie jest chorobą zaraźliwą, co oznacza, że nie ma możliwości zarażenia się nią od osoby chorej.

Powiązane produkty

Jak długo trwa choroba róża?

Odpowiednio leczona róża trwa 12 tygodnie. Następnie nieco dłużej może trwać złuszczanie skóry w miejscu zakażenia. Długotrwale może utrzymywać się zaczerwienienie oraz obrzęk – zwłaszcza w obrębie kończyny dolnej.

Niestety, nawroty choroby róży są dość częste, zwłaszcza u pacjentów z przewlekłym obrzękiem limfatycznym kończyny oraz po przebytej zakrzepicy żył głębokich.

Leczenie róży – leczenie domowe i specjalistyczne

W momencie wystąpienia pierwszych objawów róży warto podjąć leczenie domowe, którego celem jest uśmierzenie bólu, zmniejszenie obrzęku i ucieplenia kończyny. W tym celu można zastosować miejscowe okłady przygotowane w sposób jałowy z gazy i schłodzonej soli fizjologicznej oraz unieść kończynę powyżej poziomu klatki piersiowej. W przypadku róży na nodze chodzenie jest niezalecane, ponieważ utrudnia odpływ chłonki z kończyny, co może powodować narastanie obrzęku.

W miejscowych stanach zapalnych skóry zastosowanie znajdują także niektóre zioła, m.in. rumianek, krwawnik pospolity, prawoślaz i podbiał. Róży często towarzyszy wysoka gorączka, którą obniżyć można stosując leki z grupy NLPZ, np. ibuprofen. Mają one również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu ograniczają proces chorobowy w skórze.

Należy bezwzględnie pamiętać, aby zgłosić się do lekarza rodzinnego, ponieważ róża, jako choroba bakteryjna, zażegnana może zostać jedynie za pomocą antybiotykoterapii. Najczęściej stosowane są penicyliny, a leczenie trwa 5–7 dni. W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o dołączeniu maści sterydowej do stosowania miejscowego w obrębie stanu zapalnego.

Choroba róża – o co zapytać lekarza podczas wizyty?

Lekarz powinien wdrożyć odpowiednie leczenie, a także poinformować pacjenta o tym, jakie czynniki ryzyka doprowadziły u niego do wystąpienia róży. Podstawą zapobiegania nawrotowi róży jest wyeliminowanie czynników predysponujących do jej powstawania – przede wszystkim wyleczenie przewlekłego obrzęku kończyny. Podczas wizyty można uzyskać wskazówki odnośnie domowej profilaktyki oraz specjalistycznego leczenia obrzęku. Jeżeli metody te okażą się nieskuteczne lub niemożliwe do przeprowadzenia u pacjenta, rutynowo zostanie włączona profilaktyka antybiotykowa.

  1. Step up to medicine, pod red. S. i E. Agabegi 2020.
  2. J.M. Bonnetblanc , C. Bédane, Erysipelas: recognition and management, Am J Clin Dermatol" 4, 157–163 (2003).
  3. A. Bläckberg, K. Trell, M. Rasmussen, Erysipelas, a large retrospective study of aetiology and clinical presentation. BMC Infect Dis" 15, 402 (2015).
  4. J. English, N. Bassi, C. Roberts, Profilaktyczna antybiotykoterapia zapobiegająca zapaleniu tkanki łącznej kończyny dolnej (róży): wyniki badania PATCH II prowadzonego przez UK Dermatology Clinical Trials Network, Dermatologia po Dyplomie", Tom 3 Nr 2 2012.
  5. Interna Szczeklika, pod red. Gajewski P. Kraków 2017. (Rozdział “Wybrane choroby bakteryjne”, podrozdział 5.2, suplement dostępny na płycie CD).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij