Czepek chłodzący zapobiegnie utracie włosów po chemioterapii
Katarzyna Szulik

Czepek chłodzący zapobiegnie utracie włosów po chemioterapii

Metoda znana na zachodzie od 25 lat w końcu trafiła do Polski. Pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jako pierwsi w kraju przetestują chłodzące czepki, które mogą zapobiec utracie włosów w trakcie chemioterapii.

Wypadanie włosów jest jednym z bardziej dotkliwych skutków terapii chemią, o czym zgodnie mówią pacjenci onkologiczni obu płci. Dzięki wynalazkowi z brytyjskim rodowodem możliwe jest nawet całkowite zahamowanie tego procesu.

Technologia zapobiegająca wypadaniu włosów w wyniku chemioterapii została opracowana w Wielkiej Brytanii przez producenta chłodziarek do piwa, który wpadł na pomysł w związku z chorobą nowotworową swojej żony obawiającej się oszpecających konsekwencji leczenia. Czepek umożliwia obniżenie temperatury głowy o kilka stopni, dzięki czemu do mieszków włosowych dociera mniej krwi zawierającej składniki chemii wywołujące utratę włosów.

Aparatura znajdująca się we wrocławskiej klinice składa się z dwóch foteli podłączonych do urządzenia monitorującego z pompą, która transportuje płyn chłodzący o temperaturze -5 stopni C do specjalnie zaprojektowanych czepków. W ich wnętrzu znajduje się wkład umożliwiający obniżanie temperatury, a warstwa zewnętrzna odpowiada za dokładne przyleganie czepka do głowy, co pozwala na możliwie jak najlepsze wykorzystanie możliwości zabiegu. Chłodzenie odbywa się równocześnie z podawaniem chemii, dzięki czemu jej negatywne skutki mogą być niwelowane na bieżąco. Zabieg, poza lekkim dyskomfortem związanym z zimnem, jest całkowicie bezbolesny.

Jak na razie wrocławski szpital jest jedynym w Polsce, który wdrożył rozwiązanie, jednak na świecie jest ono bardzo popularne. Zgodnie z szacunkami, z dobrodziejstw brytyjskiej technologii korzysta od ok. 20 do nawet 50 proc. pacjentów na całym świecie. Jej skuteczność zależy od pacjenta – u niektórych może całkowicie zapobiec wypadaniu włosów, natomiast u innych znacznie ograniczyć ich utratę.

Do zabiegu kwalifikują się wyłącznie osoby, które dopiero rozpoczynają chemioterapię, a ich wiek lub płeć nie grają roli. Sprzęt znajdujący się w klinice został wypożyczony na trzy miesiące i po tym czasie dyrekcja podejmie decyzję o ewentualnym zakupie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij