Kobieta leżąca na podłodze w napadzie padaczkowym
Dominika Rynkiewicz

Jak zareagować, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczkowego?

Atak padaczki to sytuacja, której świadkiem może stać się każdy z nas, w dosłownie każdym momencie codziennego życia. Może się okazać, że będziemy jedynymi ludźmi w bezpośrednim otoczeniu chorej osoby i od nas będzie zależeć jej bezpieczeństwo. Warto zatem wiedzieć, jak się zachować.

Jak wygląda napad padaczkowy?

Napady padaczkowe mogą objawiać się różnorako, chociaż najczęściej utożsamia się je z drgawkami, czyli napadami toniczno-klonicznymi. Dodatkowymi objawami występującymi podczas napadu są: utrata przytomności, prężenie ciała, toczenie piany z ust, sinienie i brak kontroli nad zwieraczami skutkujący bezwiednym oddaniem moczu. Po ustąpieniu drgawek, które najczęściej trwają do 2-3 minut, pacjent najczęściej jest wyczerpany i skarży się na bolesność mięśni.

Co ciekawe, napad padaczkowy może objawić się również jedynie upuszczeniem przedmiotu trzymanego w dłoni lub chwilowym brakiem kontaktu z otoczeniem. Takie napady trwają najczęściej kilkanaście sekund i są niegroźne, ponieważ nie towarzyszą im ani drgawki, ani utrata przytomności.

Dlaczego powinniśmy pomóc?

Osoba doświadczająca napadu padaczkowego, głównie pod postacią napadu uogólnionego z drgawkami, nie jest w stanie panować nad własnym ciałem, a nawet może stracić przytomność. Pacjentowi towarzyszy wówczas lęk i niemoc. Z tego względu bardzo istotne jest udzielenie mu wsparcia psychicznego i ochronienie go przed przedmiotami mogącymi wywołać obrażenia podczas napadu drgawek, a także wezwanie karetki w razie potrzeby.

Bierna postawa obserwatora może przyczynić się do poważnego uszczerbku na zdrowiu osoby chorej na padaczkę.

Powiązane produkty

Jakie kroki należy podjąć?

Przede wszystkim należy zachować spokój i zimną krew. Nasza panika i nadmierne emocje wprowadzą chaos do naszego postępowania i wywołają dodatkowy dyskomfort u poszkodowanego.

Ponadto, pomagając innym, musimy w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo – czyli ocenić, czy otoczenie chorego jest dla nas bezpieczne i czy możemy się do niego zbliżyć.

Dopiero wówczas należy przejść do konkretnych kroków mających na celu pomoc osobie w trakcie napadu padaczkowego.

  • Nie przemieszczaj chorego, chyba że znajduje się w miejscu bezpośrednio zagrażającym jego bezpieczeństwu (np. ruchliwa ulica, schody).
  • Zabezpiecz otoczenie chorego, usuń z jego zasięgu wszelkie ostre i niebezpieczne przedmioty mogące wywołać obrażenia ciała, a także zabezpiecz go przed upadkiem.
  • Poluźnij kołnierzyk/krawat chorego i usuń ciała obce z jego ust (np. sztuczną szczękę).
  • Maksymalizuj komfort chorego, zadbaj, aby w jego otoczeniu nie gromadziły się zbędne osoby.
  • Gdy napad ustanie, ułóż chorego w pozycji bezpiecznej, upewnij się, że oddycha i pomóż mu pozbyć się nadmiaru śliny z jamy ustnej, delikatnie kierując jego twarz ku ziemi.
  • Pozwól odpocząć choremu i pozostań z nim tak długo, aż jego stan wróci do normy.

Nigdy nie wiemy, jak długo potrwa napad padaczkowy, aczkolwiek najczęściej nie jest on dłuższy niż 2-3 minuty. Ponadto po jego ustąpieniu należy zachować czujność, ponieważ drgawki mogą nawracać. W trakcie opieki nad poszkodowanym warto zbierać informacje odnośnie jego choroby, przyjmowanych przez niego leków i substancji psychoaktywnych, ogólnego stanu zdrowia, a także mierzyć czas trwania napadu, ponieważ będą to istotne informacje dla służb medycznych.

Dowiedz się więcej na temat przyczyn i sposobów leczenia padaczki na DOZ.pl

Czego nie wolno robić z chorym podczas napadu padaczkowego?

Pomagając poszkodowanemu będącemu w trakcie napadu padaczkowego, powinniśmy mieć z tyłu głowy hasło: po pierwsze nie szkodzić. Pewne działania, które kilkadziesiąt lat temu były uznawane za właściwe, mogą spowodować szkodę dla chorego. Oto czego nie wolno nam robić:

  • Nigdy nie należy wkładać do ust chorego żadnych przedmiotów – grozi to zachłyśnięciem i zablokowaniem jego dróg oddechowych.
  • Zabronione jest podawanie leków doustnych, pokarmów i napojów osobie będącej w trakcie i bezpośrednio po napadzie padaczkowym – to również grozi zachłyśnięciem.
  • Nie należy przyciskać do ziemi chorego z drgawkami – możemy tym spowodować większe obrażenia ciała niż te wywołane napadem padaczkowym.
Powinniśmy również powstrzymać się od komentarzy mogących wprawić chorego w zakłopotanie, robienia zdjęć i innych niekulturalnych zachowań.

Czy zawsze musimy wezwać karetkę?

Profesjonalnej pomocy medycznej nie musimy wzywać, jeżeli napad jest krótki, wystąpił u osoby leczącej się na padaczkę i jeśli jej stan szybko wrócił do normy. Nasz niepokój i odruch zadzwonienia pod 112 powinny wzbudzić np.:

  • napad padaczkowy trwający dłużej niż 5 minut,
  • wystąpienie kolejnych drgawek tuż po ustąpieniu pierwszego napadu,
  • brak powrotu oddechu lub świadomości chorego po ustąpieniu drgawek,
  • długa rekonwalescencja i osłabienie chorego po napadzie,
  • zranienia i urazy, które pojawiły się u chorego w czasie trwania drgawek.

Karetkę należy również wezwać, jeżeli drgawki dowolnego pochodzenia wystąpiły u:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby, która zażyła uprzednio substancje psychoaktywne,
  • pacjenta chorego na cukrzycę,
  • danej osoby pierwszy raz,
  • dziecka z wysoką gorączką.

Miejmy na uwadze, że zespół medyczny leczy pacjenta nie tylko na podstawie jego objawów, ale również opierając się o relację świadków zdarzenia. Z tego względu powinniśmy zawsze przekazywać ratownikom medycznym rzetelne dane i nie zatajać żadnych informacji.

  1. J. Jędrzejczak, Postępowanie w stanie padaczkowym u dorosłych, Neurologia po Dyplomie 2011; 6 (1): 53-61.
  2. General First Aid for All Seizure Types, [online] https://www.epilepsy.com/recognition/seizure-first-aid [dostęp: 24.02.2023].
  3. Atak padaczki: udziel pomocy, [online] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/atak-padaczki-udziel-pomocy [dostęp: 24.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

  • Maść tygrysia – co to jest? Na co jest dobra?

    W obecnych czasach półki apteczne są po brzegi wypełnione różnorodnymi lekami i specyfikami, ponieważ na niemal każdą przypadłość wynaleziono środek uśmierzający konkretne dolegliwości. Jednak jeszcze nie tak dawno, w okresie PRL, asortyment aptek był o wiele uboższy, przez co wiele preparatów miało bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Jednym z nich była maść z kotkiem, inaczej zwana maścią tygrysią.

  • Pierwsza pomoc przy zachłyśnięciu

    Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu jest nie tylko naszym prawnym obowiązkiem, ale również moralnym, ludzkim odruchem. Nie zmienia to faktu, że ratowanie cudzego zdrowia i życia jest bardzo stresujące. Wobec tego warto być dobrze przygotowanym, poszerzać swoją wiedzę teoretyczną, jak również brać udział w ćwiczeniach praktycznych, aby udzielać pierwszej pomocy jak najlepiej.

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Zespół sawanta – czym jest? Objawy i przyczyny

    Sześciolatek, który potrafi wyrecytować z pamięci wielostronicową książkę historyczną, nastolatek grający po mistrzowsku jednokrotnie usłyszaną etiudę na fortepianie, chłopak tworzący woskowe figury zwierząt widzianych przez krótką chwilę. Te historie brzmią nieprawdopodobnie, a jednak się zdarzają. Na świecie żyje aktualnie około 50 zdiagnozowanych sawantów, a ich cechą wspólną są wyjątkowe zdolności w jednej, konkretnej dziedzinie.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Przerost endometrium: przyczyny, objawy i leczenie

    Regularna miesiączka, choć postrzegana przez większość kobiet jako utrapienie, jest wykładnikiem zdrowia i witalności. Skąpa lub zatrzymana menstruacja może świadczyć o niedożywieniu i osłabieniu organizmu. Z kolei zbyt obfite i przedłużające się krwawienia mogą sugerować przerost endometrium, a nawet nowotwór macicy. Z tego względu każda kobieta niezależnie od wieku powinna niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek anomalii w cyklu miesiączkowym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij