Fluormex, (33,19 mg + 22,1 mg)/g, żel, 50 g

fluor, żel, próchnica

21,99 zł
43,98 zł / 100 g

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

CHEMA-ELEKTROMET Spółdzielnia Pracy
ul. Przemysłowa 9
35-105 Rzeszów

Producent

CHEMA-ELEKTROMET
Przemysłowa 9
Rzeszów

Opis

Fluormex żel jest produktem leczniczym do kontaktowej fluoryzacji zębów. Jego składnikami czynnymi są aminofluorki i fluorek sodu. Produkt przeznaczony jest do stosowania  zarówno dla dorosłych, jak i dzieci powyżej 5 roku życia. 

Skład

Substancją czynną leku jest fluor w postaci aminofluorków i fluorku sodu.

1 g żelu zawiera 33,19 mg aminofluorków (Aminofluoridum) + 22,1 mg sodu fluorku (Natrii fluoridum). 1 g żelu zawiera 12,5 mg czynnego fluoru (12 500 ppm).

W skład pozostałych składników wchodzą: glicerol, propylu parahydroksybenzoesan, metylu parahydroksybenzoesan, hydroksyetyloceluloza, glikol polioksyetylenopolioksypropylenowy, woda oczyszczona, substancja poprawiająca smak i zapach (aromat miętowy).

Dawkowanie

Stosować żel 5-10 razy w ciągu roku, aplikując go co 2 tygodnie (1 szczotkowanie co 2 tygodnie, przez 10-20 kolejnych tygodni). Terapii nie  należy prowadzić częściej niż raz w roku. 

Szczotkowanie: na szczoteczkę do zębów nanieś około 1 cm żelu i szczotkuj zęby przez 3 minuty. 

Wcieranie:–około 1 cm wyciśniętego żelu wcieraj się we wszystkie powierzchnie zębów przy pomocy wacika (w gabinecie stomatologicznym). U dzieci w wieku poniżej 9 lat z zaawansowaną próchnicą zaleca się pozostawić niewielkie ilości żelu w bruzdach na powierzchniach zgryzowych zębów. Przed rozpoczęciem fluorkowania szkliwa zębów konieczne jest dokładne usunięcie kamienia nazębnego.

Po zakończeniu zabiegu  należy wypluć ślinę. Nie płukać jamy ustnej (z wyjątkiem dzieci w wieku poniżej 9 lat).

Wskazania

Lek Fluormex wskazany jest do stosowania w profilaktyce próchnicy, w przypadkach niedorozwoju twardych tkanek zębów, przy nadwrażliwości szyjek zębowych, w odwapnieniach szkliwa. Polecany jest także na wrażliwe powierzchnie zębów startych klamrami, szynami, protezami częściowymi oraz aparatami ortodontycznymi oraz po korekcie zgryzu urazowego.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować produktu jeśli pacjent jest uczulony na którykolwiek ze składników, jeśli znajduje się w rejonach gdzie zawartość fluoru w wodzie pitnej przekracza 0,7 mg/l. 
Nie zaleca się używania żelu przez osoby bez próchnicy lub małym ryzyku próchnicy.
Nie stosować częściej niż raz na dwa tygodnie i nie więcej niż 10 razy w roku,
 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane mogą wystąpić w przypadku przedawkowania produktu. 

Objawami ostrego zatrucia fluorem mogą być: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, ślinotok, łzawienie, osłabienie, bóle głowy, sinica, duszność, tężyczka, skurcze mięśniowe w kończynach – hipokalcemia, spadek ciśnienia i arytmia, migotanie komór - hiperkaliemia, tętno przyspieszone lub niewyczuwalne, kwasica oddechowa i metaboliczna, porażenie oddychania i zatrzymanie akcji serca.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie należy połykać żelu. Połykanie przez dłuższy czas pewnych ilości substancji zawierających związki fluoru, nawet o niskich stężeniach, może spowodować objawy przewlekłego zatrucia w postaci szkliwa plamkowego (fluoroza zębów).
Lek przechowywać w temperaturze pokojowej, tubkę należy zawsze stawiać na nakrętce.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Nie stosować z innymi preparatami o wysokim stężeniu fluorków. 
Jeśli lekarz tak zaleci, można stosować Fluormex razem z pastami do zębów o zawartości fluoru do 1500 ppm oraz z płukanka o zawartości fluoru do 250 ppm.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Nie należy spożywać pokarmów przez minimum 30 minut po zabiegu. 

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować produktu w trakcie ciąży oraz karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci młodszych niż 5 lat.
Należy zachować szczególną ostrożność u dzieci poniżej 9 roku życia. Muszą one być nadzorowane przez dorosłych w trakcie stosowania produktu i nie mogą połykać żelu podczas szczotkowania, powinny lekko przepłukać jamę ustną po zabiegu.

Cechy produktu

  • Główny składnik
Polecane artykuły
  • Bardzo częstym problemem stomatologicznym, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, jest próchnica wtórna. To proces, w którym zmiany próchnicowe powstają wokół poprzednich ubytków wypełnionych plombą. Warto wiedzieć, jak zapobiegać tego typu zmianom, oraz jaka jest w tym kontekście dobroczynna rola fluoru. 

  • Pod wpływem różnych czynników szkliwo ludzkich zębów ulega stopniowemu niszczeniu. Istnieją jednak sposoby na powstrzymanie tego procesu – w tym celu niezbędna jest remineralizacja szkliwa. Jest to zabieg skuteczny zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych pacjentów.

  • Fluoryzacja to skuteczne narzędzie w walce z próchnicą – zarówno u dzieci, jak i w przypadku zębów stałych u dorosłych. Warto wiedzieć, jaka jest cena tego zabiegu i jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij