Domowe Laboratorium, Test PSA, wykrywanie antygenu prostaty, 1 zestaw

test diagnostyczny, wyrób medyczny, test, prostata

To jest wyrób medyczny. Stosuj go zgodnie z instrukcją użycia lub etykietą.

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty DOMOWE LABORATORIUM

Producent

VEDA.LAB
Rue de l’Expansion
61000 Cerise, France

Dystrybutor

Hydrex Diagnostic
Tomasza Zana 4
04-313 Warszawa

Opis

Test PSA (ang. Prostate Specific Antigen) do wykrywania antygenu prostaty to wyrób medyczny przeznaczony do samokontroli w warunkach domowych. Test ma ogromne znaczenie w profilaktyce stanów patologicznych (np. zapalenia gruczołu krokowego, łagodnego przerostu gruczołu krokowego czy nowotworu).

Zawartość opakowania

Aluminiowa, szczelnie zamknięta kopertka, w której znajduje się: płytka testowa, plastikowa pipetka i środek pochłaniający wilgoć; pojemnik z zakraplaczem zawierający 1 ml diluentu (rozcieńczalnika); sterylny lancet do nakłucia palca; instrukcja wykonania testu.

Działanie

Test PSA

  • to profesjonalne narzędzie diagnostyczne służące do wykrywania specyficznego antygenu prostaty, który towarzyszy zmianom chorobowym w obrębie gruczołu krokowego.
  • systematyczne badanie gruczołu krokowego pozwala uniknąć wielu komplikacji zdrowotnych, w tym raka prostaty. Rozrost prostaty u mężczyzn może rozpocząć się już po ukończeniu 30. roku życia. Jeśli przebiega zbyt szybko, może z czasem blokować kanał moczowy, a także powodować problemy z erekcją.

Wskazania

Wykonanie testu zalecane jest jako element profilaktyki dla mężczyzn po ukończonym 45. roku życia. Ponadto, wskazaniami do jego wykonania są:

  • trudności z oddawaniem moczu,
  • nagląca potrzeba oddania moczu,
  • wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • częsta potrzeba korzystania z toalety,
  • kłopot z rozpoczęciem oddawania moczu,
  • słaby bądź przerywany strumień,
  • wydłużony czas oddawania moczu,
  • problemy z erekcją.

Sposób użycia wyrobu medycznego

W celu dokonania poprawnego testu należy dokładnie zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją obsługi.

  1. Tuż przed wykonaniem badania dokładnie umyć ręce mydłem, wypłukać wodą i wysuszyć.
  2. Rozerwać foliową kopertkę wzdłuż nacięcia i wyjąć z niej płytkę testową i plastikową pipetkę. Środek pochłaniający wilgoć należy wyrzucić.
  3. Aktywować nakłuwacz. Wziąć do ręki nakłuwacz i odkręcić, a następnie usunąć z niego szarą nasadkę zabezpieczającą i bez dotykania przycisku zwalniającego sprężynę.
  4. Zdezynfekować opuszkę palca serdecznego lub środkowego wacikiem nasączonym alkoholem. Zwiększyć ukrwienie opuszki przez masowanie palca w kierunku od nasady palca do jego końca.
  5. Przyłożyć nakłuwacz do zdezynfekowanej opuszki palca tak, aby ściśle on do niej przylegał i nacisnąć przycisk zwalniający sprężynę .
  6. Ostrze automatycznie i w bezpieczny sposób schowa się do obudowy nakłuwacza.
  7. Lekko pomasować palec, aby uzyskać większą kroplę krwi .
  8. Trzymając pipetkę w pozycji poziomej, zbliżyć jej końcówkę do kropli krwi. Nie ściskać przy tym ani samej pipetki, ani opuszki palca. Pod wpływem sił kapilarnych krew zacznie wpływać do pipetki. Pipetkę trzymać przytkniętą do kropli tak długo, aż krew wypełni ją do czarnej kreski . Jeśli jest taka potrzeba jeszcze raz pomasować palec. Unikać pęcherzyków powietrza.
  9. Ściskając pipetkę, wprowadzić krew do okrągłego okienka na płytce testowej .Odczekać 30 – 40 sekund, aż krew zostanie całkowicie wchłonięta.
  10. Odkręcić niebieską nakrętkę pojemnika z diluentem (pozostawiając białą nakrętkę szczelnie dokręconą) i wprowadzić do tego samego okienka diluent. W tym celu należy, trzymając pionowo pojemnik z diluentem, wprowadzić powoli dokładnie 4 krople diluentu do okrągłego okienka na płytce testowej,zachowując 2 – 3 sekundowe przerwy między nanoszonymi kroplami .
  11. Odczytać wynik testu po 10 minutach. Nie brać pod uwagę wyniku otrzymanego po czasie dłuższym niż 15 minut.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

  • Przed użyciem należy zapoznać się z treścią instrukcji użycia dołączonej do opakowania.
  • Test jest przeznaczony wyłącznie do diagnostyki in vitro. Służy wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nie połykać.
  • Przed wykonaniem badania należy dokładnie zapoznać się z instrukcją wykonania testu. Wynik testu jest wiarygodny tylko wówczas, gdy instrukcja jest ściśle przestrzegana. Szczególnie ważne jest stosowanie właściwych ilości krwi i diluentu (rozcieńczalnika).
  • Test należy przechowywać w temperaturze 4-30°C. Nie zamrażać.
  • Nie należy używać testu po dacie ważności umieszczonej na opakowaniu, ani w przypadku, gdy opakowanie foliowe jest uszkodzone.
  • Test jest przeznaczony tylko do jednokrotnego użycia.
  • Test przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
  • Po użyciu test i pozostałe składniki wyrzucić do domowych odpadów.

Uwagi

Każda forma przerostu prostaty, nawet ta łagodna, powinna być monitorowana przez lekarza. Pozwoli to uniknąć groźnych dla zdrowia i życia komplikacji.
Jak w przypadku każdego testu domowego, wyniki uzyskane przy użyciu testu PSA nie powinny stanowić jedynej podstawy do podejmowania decyzji dotyczących leczenia.

Cechy produktu

  • Przeznaczenie testu
Polecane artykuły
  • Kondycja pacjenta po operacji raka prostaty może być różna – u niektórych mężczyzn rak nigdy nie powraca, podczas gdy u innych daje wznowę. Lekarze próbują ocenić prawdopodobieństwo nawrotu, sprawdzając pewne rodzaje danych klinicznych. Na przykład jeśli wyniki biopsji ujawnią wysoce agresywnego raka, nawrót jest bardziej prawdopodobny. Co istotne, bardzo wysoki lub szybko rosnący poziom antygenu specyficznego dla prostaty (tPSA) przed operacją również wiąże się z gorszymi wynikami.

  • Dotychczas lekarze automatycznie zalecali leczenie wszystkich mężczyzn z rakiem prostaty, nawet jeśli ich wstępne biopsje sugerowały, że choroba będzie się rozwijać powoli (lub w ogóle). W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat szala dotycząca leczenia przechyliła się w drugą stronę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij